• LinkedIn
  • MESSER | MØDER | KURSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

EmballageFOKUS

Fokus på emballage og plast

  • Automation
  • Branchenyt
  • Fødevareemballage
  • Logistik og lager
  • Materialer
  • Miljø
  • Mærkning
  • Plastproduktion

AktueltMaterialerMiljø29. 08. 2025 | Allan Malmberg

Producent frygter de høje afgifter for bølgepap vil modvirke intentionen bag producentansvaret

AktueltMaterialerMiljø29. 08. 2025 By Allan Malmberg

Foto: Smurfit Westrock Skandinavien

En af de helt store producenter af bølgepap, Smurfit Westrock, frygter, at de høje danske emballagegebyrer for netop bølgepap vil modvirke intentionerne bag loven om producentansvar.

Virksomheden støtter idéen med lovgivningen, der skal øge genanvendelsen og reducere miljøpåvirkningen ved at placere både det økonomiske og organisatoriske ansvar for emballage hos de virksomheder, der bringer den på markedet.

Men ved at pålægge bølgepap så høje gebyrer, som tilfældet er, kan loven få den modsatte effekt.

– Hvis afgifterne ikke afspejler materialernes reelle miljøpåvirkning, har vi i realiteten skabt et incitament, der direkte modarbejder formålet med den cirkulære økonomi, siger Per Frederiksen, CEO for Smurfit Westrock Skandinavien.

Bølgepap fremstilles af vedvarende råmaterialer fra certificeret skovbrug, er biologisk nedbrydeligt og kan, ifølge FEFCO, genanvendes helt op til 25 gange i veludviklede genanvendelsessystemer, der i årtier har fungeret på globalt plan.

Bølgepap bidrager aktivt til værdiskabelse i genanvendelseskæden takket være den store efterspørgsel på genbrugte fibre.

Alligevel risikerer den danske producentansvarsordning at pålægge bølgepap gebyrer, der hverken afspejler materialets miljømæssige fordele eller dets økonomiske værdi.

Til sammenligning viser erfaringer fra England, hvor en ny producentansvarsordning netop er indført, at bæredygtige materialer som bølgepap belastes med mere end 50 % lavere afgifter end plast. I Danmark er det lige omvendt, idet pap og papir bliver pålagt en afgift, der er langt højere end f.eks. plast.

Gebyrerne for de forskellige materialer er en lidt kompliceret størrelse, hvor de kommunale afgifter varierer voldsomt fra kommune til kommune – helt op til 4.000 procent.

Dette skyldes, at kommunernes egne oplysninger om indsamlingsomkostninger anvendes som grundlag for beregningen af afgiften pr. materiale. Når omkostningerne varierer så meget som følge af forskelle i systemer, effektivitet og prissætning, risikerer den nuværende beregningsmodel at give afgifter, der er misvisende.

Samtidig udgør udenlandske aktører, særligt e-handelsvirksomheder, en alvorlig konkurrenceforvridende faktor. Disse kan sælge emballerede varer til Danmark uden at registrere sig i producentansvarsordningen og dermed helt undgå afgifterne.

Konsekvensen er, at danske virksomheder, der følger reglerne, pålægges en uforholdsmæssigt stor byrde med tab af arbejdspladser og reduceret konkurrencekraft til følge.

Virksomheden opfordrer derfor de danske myndigheder til at revurdere lovgivningen og indføre en model, der:

Differentierer afgifterne efter materialernes miljøegenskaber.
Øger transparensen i kommunernes omkostningsberegninger.
Sikrer lige konkurrencevilkår for alle aktører, både danske og udenlandske.

– Korrekt udformede regler kan drive innovation og gøre bæredygtighed til det naturlige valg. Men det kræver en model, der både er retfærdig og effektiv. Det er desværre ikke tilfældet her, påpeger Per Frederiksen.

Ifølge Smurfit Westrock er en sådan ændring afgørende, hvis Danmark skal have en emballagepolitik, der både styrker den cirkulære økonomi, beskytter miljøet og understøtter landets konkurrencekraft på lang sigt.

Kilde: Smurfit Westrock

Skrevet i: Aktuelt, Materialer, Miljø

Seneste nyt fra redaktionen

Plastindustrien advarer: Vær forsigtig med køb på udenlandske webshops i juletiden

MaterialerMiljøTop05. 12. 2025

Julen nærmer sig, og med den kommer den årlige bølge af online-indkøb. Men Plastindustrien i Danmark gør nu opmærksom på, at billige varer fra udenlandske webshops som Temu og Shein kan skjule alvorlige risici. Mange af disse produkter er nemlig ikke underlagt EU’s strenge regler for kemi og

Iværksætter med en god idé – men uden CVR-nummer?

AktueltBranchenyt01. 12. 2025

Hvordan bliver en god idé til noget man tjener penge på? For langt de fleste er der to mulige svar på detspørgsmål: ”Start en virksomhed” eller ”Sælg idéen”. Ikke mange ved, at der findes en slags mellemting mellem de to muligheder. Det er jo ikke alle, som ønsker at starte en virksomhed med

Test med specialfilter til opsamling af mikroplast fra bildæk viser gode resultater

MiljøTop01. 12. 2025

Bildæk afgiver mikroplast, når de ruller over asfalten. Nu har en test af et filter udviklet af den danske start-up BAIONYX i samarbejde med Tekniske Universitet (TU) i Berlin med støtte fra Audi Environmental Foundation vist, at det er muligt at opsamle en stor del af disse partikler i

Klimavenlig e-handel vokser op til Black Friday – især de unge ser det som vigtigt

MiljøTop24. 11. 2025

Når danskerne handler på nettet i denne tid op til Black Friday den 28. november, bliver klimavenlige alternativer stadig vigtigere. 4 ud af 10 danskere, mener, at det er vigtigt, at den webshop, de handler hos, tager ansvar for bæredygtighed, sammenlignet med en tredjedel i samme periode sidste år.

Coop fjerner låg på creme fraiche og reducerer 15 ton plast

AktueltMaterialerMiljø20. 11. 2025

Coop tager endnu et skridt mod mindre plastaffald i hverdagen. Fremover bliver creme fraiche fra Coops egen serie, ”Coop”, produceret med en tynd film som låg i stedet for det traditionelle plastlåg. Det drejer sig om 4,7 millioner bægre og giver en årlig reduktion på 15 ton plast svarer til en

Ny PFAS-rapport peger på tre veje til at udfase evighedskemikalierne

AktueltMaterialerMiljø17. 11. 2025

Strammere PFAS-regulering stiller nye krav til danske virksomheder. En national vidensplatform, målrettet støtte til SMV’er og øget gennemsigtighed i værdikæderne kan hjælpe industrien med at udfase evighedskemikalierne. PFAS har i årtier været industriens mirakelmiddel. Kemikalierne gør

Norden ligger i den tunge ende vedrørende forbrug og genanvendelse af plast

AktueltMaterialerMiljø11. 11. 2025

De nordiske lande – Danmark, Norge, Sverige, Finland og Island – har mange steder i verden ry for at være grønne foregangslande. Men når det kommer til forbruget og genanvendelsen af plastik er det meget langt fra at være sandt. Det viser et nyt studie, som forskere fra Syddansk Universitet og

Fly-koncept skabt af kompositmateriale skal transportere gods langt mere klimavenligt

AktueltLogistik og lagerMiljø03. 11. 2025

Michelins afdeling for ”inflatable solutions” og den franske luftfartsvirksomhed, Voliris, vil intensivere deres hidtidige samarbejde om fremtidens elektriske godsfly. Et nyt, hybrid flykoncept, der kombinerer egenskaber fra luftskibe og fly med det formål at fremme bæredygtig

Smukfest blev en en ren genbrugsfest – næsten alle genanvendelige krus kom retur

AktueltMaterialerMiljø27. 10. 2025

Ét år efter introduktionen af Danmarks første genanvendelige festivalkrus har Smukfest, Royal Unibrew og Faerch bevist, at cirkularitet ikke bare er en ambition – det er noget, der virker i praksis. På Smukfest 2025 nåede returprocenten for de genanvendelige krus hele 97 procent – et resultat,

Danskerne er alt for ivrige ved skraldespande – vi er blandt de værste til at smide mad ud

AktueltMiljø21. 10. 2025

Vi smider som nation alt for meget mad ud, viser nye tal fra Eurostat. Ligesom vi er blandt de værste til at producere affald, ryger der også mere end dobbelt så meget mad i skraldespanden i forhold det europæiske gennemsnit. Ifølge opgørelsen har Danmark et samlet madspild på 261 kilo pr.

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis





Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Northern Grafics ApS

    Er coating-linjen blevet jeres flaskehals?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Fra vindtunneller til rumfart: Vakuum til rumfarts undersøgelser

  • HM Systems A/S

    Specialudviklet maskine optimerer etiketteringen hos stor amerikansk fødevare producent

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Centraliseret vakuumsystem reducerer omkostninger for vakuumpakning

  • Northern Grafics ApS

    Klaplejer der styrker produktionslinjens drift – hurtigere skift og færre produktionsstop

  • Northern Grafics ApS

    SML’s Coating-teknologi løfter Produktionen til Næste Niveau i Skandinavien

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch og Pfeiffer bringer den nyeste vakuumteknologi til Ajour 2025

  • Robatech Nordic DK ApS

    Varm smeltning: Sikring af kvaliteten af prik- og perlepåføring

  • Northern Grafics ApS

    Northern Grafics bringer Nordson EDI’s Extrusion Dies ind i Emballageindustriens Næste Generation

  • Northern Grafics ApS

    Northern Grafics Udvider Samarbejdet med SML – nu Eksklusiv Agent i Hele Skandinavien

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Plastindustrien advarer: Vær forsigtig med køb på udenlandske webshops i juletiden

    05.12.2025

  • Iværksætter med en god idé – men uden CVR-nummer?

    01.12.2025

  • Test med specialfilter til opsamling af mikroplast fra bildæk viser gode resultater

    01.12.2025

  • Klimavenlig e-handel vokser op til Black Friday – især de unge ser det som vigtigt

    24.11.2025

  • Coop fjerner låg på creme fraiche og reducerer 15 ton plast

    20.11.2025

  • Ny PFAS-rapport peger på tre veje til at udfase evighedskemikalierne

    17.11.2025

  • Norden ligger i den tunge ende vedrørende forbrug og genanvendelse af plast

    11.11.2025

  • Fly-koncept skabt af kompositmateriale skal transportere gods langt mere klimavenligt

    03.11.2025

  • Smukfest blev en en ren genbrugsfest – næsten alle genanvendelige krus kom retur

    27.10.2025

  • Danskerne er alt for ivrige ved skraldespande – vi er blandt de værste til at smide mad ud

    21.10.2025

  • Kontrol slår fast – forbuddet fra 2020 mod PFAS virker efter hensigten

    15.10.2025

  • Kollektive ordninger sammen om ny portal til lettere at søge om erhvervskompensationer

    14.10.2025

  • Priserne for emballageaffald får en tur nedad – og samtidig udrulles beregningsværktøj til alle

    07.10.2025

  • Forsker ser sortering og genanvendelse af plast som en overgangsordning

    06.10.2025

  • Ny fase i EU’s regler mod mikroplast: Nu skal produkter mærkes

    30.09.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

InPak
Plast Panorama

Annoncering i trykte magasiner:

Plast Panorama

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik