• LinkedIn
  • MESSER | MØDER | KURSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

EmballageFOKUS

Fokus på emballage og plast

  • Automation
  • Branchenyt
  • Fødevareemballage
  • Logistik og lager
  • Materialer
  • Miljø
  • Mærkning
  • Plastproduktion

AktueltMaterialerMiljø23. 03. 2026 | Allan Malmberg

Damifo Group fortsætter væksten med opkøb af Posibi

AktueltMaterialerMiljø23. 03. 2026 By Allan Malmberg

– Vi har gennem mange år arbejdet målrettet med at finde nye veje til genanvendelse af materialer, der ellers har været svære at håndtere. Sammen med Damifo får vi nu mulighed for at løfte arbejdet videre og skabe endnu mere værdi af affaldsressourcerne, fortæller Jan Hohberg.
Han står i midten. Til venstre ses Jesper Vange Heinzl, til højre er det John Kaldahl. Foto: Damifo Group

Miljøkoncernen Damifo Group har de senere år udvidet markant med nye miljøpladser og opkøb af virksomheder i hele landet. Nu fortsætter væksten med købet af Posibi A/S, der styrker koncernens position inden for sortering og genanvendelse af komplekse affaldsstrømme

De senere år har Damifo målrettet udbygget sin position i den danske affalds- og genanvendelsesbranche med nye miljø- og ressourcepladser flere steder i landet – herunder i Vojens, Odense, Ringsted og senest Borup. Og med opkøbet af Posibi i Nyborg, der bidrager med specialiseret viden om sortering og genanvendelse af vanskelige affaldsstrømme, tager miljøkoncernen nu næste skridt i sin vækststrategi. Målet er at samle en større del af værdikæden og styrke kapaciteten til at håndtere affaldsressourcer i Danmark.

– Med opkøbet af Posibi styrker vi vores kompetencer inden for håndtering af plast, metal og elektronikaffald. Samtidig giver det os mulighed for at tage en større del af værdikæden i Danmark og investere i ny teknologi, der kan øge kapaciteten og løfte genanvendelsesprocenterne, siger adm. direktør John Kaldahl fra Damifo Group A/S, der har stået i spidsen for koncernen siden etableringen i 2014.

Siden etableringen i 2014 er man vokset fra én virksomhed til den miljøkoncern, der i dag opererer som Damifo Group. I 2024 havde koncernen en omsætning på over 200 mio. kr. og beskæftigede omkring 65 medarbejdere. Samlet håndterede virksomheden sidste år over en halv million ton affald fra danske erhverv og borgere – en udvikling, som blandt andet er skabt gennem nye miljøpladser og opkøb.

Specialiseret viden om komplekse affaldsstrømme

Posibi har gennem flere år opbygget specialiseret viden om genanvendelse af materialer, der traditionelt har været vanskelige at genanvende. Det sker bl.a. ved at identificere genanvendelsesmuligheder og koble affaldsstrømme med de rette teknologier og markeder. Virksomheden håndterer i dag en stor del af plast fra de kommunale genbrugsstationer og har samtidig en stor andel af markedet for metaller og elektronikaffald fra de samme pladser. Posibi beskæftiger omkring 18 medarbejdere og havde i 2025 aktiver for 15,6 mio. kr.

– Vi har gennem mange år arbejdet målrettet med at finde nye veje til genanvendelse af materialer, der ellers har været svære at håndtere. Sammen får vi nu mulighed for at løfte arbejdet videre og skabe endnu mere værdi af affaldsressourcerne, fortæller Jan Hohberg. I det nye setup indgår han i ejerkredsen og tiltræder som salgsdirektør for Posibi, der fortsætter som selvstændigt brand i koncernen.

Styrker landsdækkende tilstedeværelse

Med Posibi som en del af koncernen udvider man sin landsdækkende tilstedeværelse. Dermed kan koncernen fremover servicere endnu flere kunder fra flere lokationer i hele landet og i stigende grad også uden for Danmarks grænser. Ifølge John Kaldahl er opkøbet også et vigtigt led i strategien om at styrke sin position i værdikæden inden for håndtering af genanvendeligt affald i Danmark gennem tæt samarbejde med affaldsselskaber, vognmænd og entreprenører.

– Ved at koble affaldsstrømme med de rette teknologier og markeder kan virksomhederne i fællesskab skabe mere værdi af ressourcerne og bidrage til en mere effektiv og bæredygtig affaldshåndtering.

Investeringer i ny teknologi

Med opkøbet vil man samtidig styrke investeringerne i ny teknologi på koncernens ressourcepladser. Det skal gøre det muligt at håndtere flere affaldsfraktioner og øge genanvendelsen.

– Vi skal selv kunne løse vores affaldsstrømme i Danmark. Derfor har vi planlagt en massiv investeringsplan for ny teknologi til flere af vores ressourcepladser. Investeringerne skal bidrage til, at vi kan forædle og samtidig øge kapaciteten inden for håndtering af forskellige plasttyper. Alt sammen for at højne genanvendelsesprocenterne, som er et af vores vigtige mål. Det arbejde ser vi frem til at udvikle de kommende år, slutter John Kaldahl.

Kilde: Lindskov Communication

Skrevet i: Aktuelt, Materialer, Miljø

Seneste nyt fra redaktionen

Nyt dansk supermateriale skal forbedre dansk industris konkurrenceevne

MaterialerTop20. 05. 2026

Et nyt banebrydende projekt, FUTURPLAST, skal udvikle næste generation af cirkulære, ultrastærke og lette materialer, der kan reducere materialeforbrug og CO2-aftryk, og på sigt erstatte både konventionelle komposit-materialer og metaller. Innovationsfonden investerer 19,5 mio. kr. i projektet

Ny teknologi skal omdanne ubrugelig plastaffald til værdifulde kemiske produkter

AktueltMaterialerMiljø11. 05. 2026

Et samarbejde mellem DTU, GreenLab Skive, Hysata og SemperCycle skal udvikle en ny teknologi til genanvendelse af forurenet plastik-affald. På sigt kan genanvendt industri- og husholdningsplast erstatte en betydelig del af de grundprodukter, der i dag bruges i stor skala i kemi-industrien.

Forskere vil bruge planter til at fjerne mikroplast fra vand

AktueltMaterialerMiljø04. 05. 2026

Et nyt dansk projekt vil udvikle en grøn metode til at rense mikroplast ud af vand ved hjælp af naturlige stoffer fra planter. Målet er at erstatte de syntetiske kemikalier, der bruges i dag. - Det paradoksale er, at vi i dag bruger kemikalier til at fjerne forurening, som selv kan være

Bionedbrydelig fødevareemballage, der også øger fødevarernes holdbarhed

AktueltMaterialerMiljø27. 04. 2026

Mens man udvikler biologisk nedbrydelig fødevareemballage fra upcycled ostevalle og mandelskaller, har det EU-finansierede projekt YPACK opdaget, at integration af zinkoxid og oregano æterisk olie hjælper bio-papir med at beskytte mod bakteriel forurening i fødevareemballage. Det er med til at

Ny Multi-Film Unit øger kapacitet og fleksibilitet ved indpakning med strækhættefolie

AktueltBranchenyt21. 04. 2026

Tentoma A/S lancerer den nye MFU Multi-Film Unit (patent pending), der er en innovativ foliestand, udviklet til RoRo StretchPack strækhættepakkemaskiner. Den nye MFU Multi-Film Unit imødekommer et voksende behov for øget kapacitet og effektiv håndtering af flere foliestørrelser på den samme

Københavnske skoler får genbrugelige madbokse – skal erstatte engangsemballage

AktueltMaterialerMiljø20. 04. 2026

Genbrugelige madbokse skal erstatte engangsemballage i spisefrikvarteret på Københavns folkeskoler. I dag serveres omkring 6.500 måltider dagligt i engangsemballage, hvilket betyder at mere end 1,5 millioner stykker engangsemballage smides ud om året. Det skal nye genbrugelige madbokse i fremtiden

Årets Affaldsindsamlingen er i fuld gang – og påskestormen kan betyde ekstra affald

MaterialerMiljøTop14. 04. 2026

I denne uge er det tid for årets Affaldsindsamlingen, som Danmarks Naturfredningsforening står bag. I organisationen venter man, at indsamlerne vil få ekstra travlt i år. - Stormen kan virkelig have spredt store mængder affald ud i naturen og i landskabet. Så jeg forventer helt klart, at vi får

Travlt som aldrig før ved pantautomaterne – men forude venter måske en regning fra EU

AktueltMaterialerMiljø07. 04. 2026

Hvis man har måttet stå en anelse i kø ved en pantautomat i løbet af 2025, er det ikke underligt. Nye tal fra Dansk Retursystem viser, at vi som nation satte ny rekord i indlevering af pantemballage. Rekorden steg med 88 mio. styk, så man landede på 2,2 mia. emballager. - Jo mere danskerne

Damifo Group fortsætter væksten med opkøb af Posibi

AktueltMaterialerMiljø23. 03. 2026

Miljøkoncernen Damifo Group har de senere år udvidet markant med nye miljøpladser og opkøb af virksomheder i hele landet. Nu fortsætter væksten med købet af Posibi A/S, der styrker koncernens position inden for sortering og genanvendelse af komplekse affaldsstrømme De senere år har Damifo

Fastfood-kæde tager nyt skridt på vej mod en emballagefri dine-in

AktueltMaterialerMiljø17. 03. 2026

Gæsterne i landets 47 Sunset Boulevard-restauranter er begyndt at maden leveret direkte på en ny fødevaregodkendt og vaskbar bakke. Samtidig udfaser kæden bakkepapiret og reducerer årligt forbruget af engangsemballage med omkring 2,7 millioner stykker papir.  Står det til landets største

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis





Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • TaraPac AB

    Nye plastbøtter i PP med lavere gramvægt og optimeret trykflade

  • Northern Grafics ApS

    Northern Grafics tilbyder Vortex Tubes på deres nye Webshop – Se priserne på Webshoppen

  • TaraPac AB

    Tara Pacs nye bæredygtighedsrapport for 2025 er her

  • HM Systems A/S

    Linerfree® fra HM Systems udvalgt som Børsen Bæredygtig Case 2026

  • HM Systems A/S

    HM Systems viser etikettering som en integreret del af emballagen

  • Northern Grafics ApS

    Bestil Vortec køleløsninger online – nem og hurtig adgang hos Northern Grafics

  • HM Systems A/S

    Avanceret etikettering af komplekse emballager i pharma

  • Northern Grafics ApS

    PolyNeo™ Melt Pump fra Nordson BKG sætter nyt benchmark i polymerprocessering

  • Northern Grafics ApS

    Aseptic Packaging – Når stabil coating er nøglen

  • Robatech Nordic DK ApS

    Robatech Service redder emballagelinje på rekordtid

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Nyt dansk supermateriale skal forbedre dansk industris konkurrenceevne

    20.05.2026

  • Ny teknologi skal omdanne ubrugelig plastaffald til værdifulde kemiske produkter

    11.05.2026

  • Forskere vil bruge planter til at fjerne mikroplast fra vand

    04.05.2026

  • Bionedbrydelig fødevareemballage, der også øger fødevarernes holdbarhed

    27.04.2026

  • Ny Multi-Film Unit øger kapacitet og fleksibilitet ved indpakning med strækhættefolie

    21.04.2026

  • Københavnske skoler får genbrugelige madbokse – skal erstatte engangsemballage

    20.04.2026

  • Årets Affaldsindsamlingen er i fuld gang – og påskestormen kan betyde ekstra affald

    14.04.2026

  • Travlt som aldrig før ved pantautomaterne – men forude venter måske en regning fra EU

    07.04.2026

  • Damifo Group fortsætter væksten med opkøb af Posibi

    23.03.2026

  • Fastfood-kæde tager nyt skridt på vej mod en emballagefri dine-in

    17.03.2026

  • Ny affaldsordning giver bedre plads til plast i Holbæk Kommune

    11.03.2026

  • Plastmageruddannelsen skal ses efter i sømmene – håber på input fra virksomhederne

    27.02.2026

  • Ny højteknologiskproduktionslinje skal styrke kapacitet, kvalitet og reducere spild

    26.02.2026

  • Ny Tech Tour tager 3D-print rundt i hele landet i marts

    23.02.2026

  • Retur indgår aftale om producentansvar med den kinesiske online-gigant Temu

    12.02.2026

Alle nyheder ›

Læs Plast Panorama gratis online:

Plast Panorama

Annoncering i Plast Panorama:

Plast Panorama

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik