• LinkedIn
  • MESSER | MØDER | KURSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

EmballageFOKUS

Fokus på emballage og plast

  • Automation
  • Branchenyt
  • Fødevareemballage
  • Logistik og lager
  • Materialer
  • Miljø
  • Mærkning
  • Plastproduktion

AktueltLogistik og lagerMiljø02. 02. 2026 | Allan Malmberg

Stigende interesse for ekstra lange lastvognstog – men kun en lille del af vejnettet er åben for dem

AktueltLogistik og lagerMiljø02. 02. 2026 | Allan Malmberg

Dobbelttrailervogntog/EMS2 af svensk modeltype hos Frode Laursen. Foto: ITD

De går under det lidt kryptiske forkortelse EMS2 – og Euro Modular System 2 gør ikke nødvendigvis en klogere.

Men det handler om lange lastvognstog – meget lande. EMS2 bliver også kaldt dobbelttrailervogntog, og kan være op til 34 meter lange. Og det har en række fordele.

De transporteffektive vogntog gør det muligt at flytte mere gods med færre kørsler og bidrager dermed til lavere brændstofforbrug, reduceret CO₂-udledning og mindre trængsel på vejene.

Ulempen er, at selv om de er tilladte via en forsøgsordning herhjemme, må de kun køre på ganske bestemte – og meget få – strækninger; Aarhus–Høje Taastrup–Øresundsbroen.

– De nuværende regler gør det unødigt besværligt og dyrt at få dobbelttrailervogntog på vejene. Skal vi høste de fulde gevinster, er det helt afgørende, at vejnettet for EMS2 udvides markant. Mange vognmænd ønsker at erstatte modulvogntog med de mere effektive og klimavenlige dobbelttrailervogntog. Derfor er det vigtigt at se på, hvor modulvogntog primært anvendes i dag, siger køretekniske ekspert hos International Transport Danmark, ITD, Steffen Johannsen.

Selvom de kun må køre på udvalgte strækninger, er vognmændene med på idéen. I dag tæller Danmark i alt 1.763 af de enheder, der kan anvendes i modulvogntog eller dobbelttrailervogntog, viser ITD’s optælling baseret på tal fra bilstatistik.dk.

Det svarer til en stigning på cirka 10 procent sammenlignet med året før.

Dobbelttrailervogntog kører i dag på en forsøgsordning, som trådte i kraft den 1. januar 2024, men det godkendte vejnet udgør som sagt fortsat kun et par hundrede kilometer.

Til sammenligning har Sverige, som åbnede for kørsel med dobbelttrailervogntog blot en måned tidligere, allerede åbnet over 6.000 kilometer vejnet.

En væsentlig forklaring er, at Sverige anvender dobbelttrailertyper, som er mindre arealkrævende i sving end den klassiske danske model, og derfor lettere kan indpasses på eksisterende veje. Disse dobbelttrailertyper indgår imidlertid ikke i den danske forsøgsordning.

Transportminister Thomas Danielsen har tidligere oplyst, at han arbejder på at indføre svenske standarder for dobbelttrailervogntog parallelt med den danske model.

Ifølge ITD kan det reducere behovet for dyre rutetilpasninger og samtidig forbedre mulighederne for, at vognmænd kan anvende køretøjerne mere optimalt. Mange danske vognmænd har nemlig allerede et større antal dobbelttrailervogntog efter svensk model i deres flåde.

Kilde: ITD

Skrevet i: Aktuelt, Logistik og lager, Miljø

Seneste nyt fra redaktionen

Godt med loft virksomhedernes affaldsregning – men kvalitet skal også tænkes ind

MaterialerMiljøTop05. 10. 2026

Plastindustrien hilser det velkommen, at regeringen vil indføre et fast loft over, hvor meget kommunerne kan opkræve virksomhederne for håndteringen af emballageaffald. Brancheorganisationen har længe efterlyst en model, der sikrer et mere gennemsigtigt og effektivt producentansvar. Samtidig bør

99,73 procent af fastgjorte plastlåg på pantflasker returneres

AktueltMaterialerMiljø05. 10. 2026

Under en del offentlig debat blev de fastgjorte låg på plastflasker indført i 2024 på baggrund af EU’s engangsplastdirektiv. Det har dog ikke forhindret forbrugerne i at lade lågene sidde på pantflaskerne, så de også indsamles og genanvendes. Før kravet blev indført, sad 90 procent af lågene på de

Lego House løfter sløret for særudgave af Masterpiece Gallery

AktueltBranchenytMaterialer29. 09. 2026

Resten af året kan gæster i LEGO House opleve en særudgave af Masterpiece Gallery med originale kreationer skabt af 17 LEGO-designere fra hele verden. Særudgaven vises frem til årsskiftet, og herefter vender AFOL-kreativiteten tilbage til galleriet i 2027 i en særlig 10-års

Menneskefri varehuse i 2030: Wireless Logic ser tegn på langt større krav til digital infrastruktur

AktueltLogistik og lager29. 09. 2026

Hvis Gartners forudsigelse om næsten mennesketomme varehuse i 2030 bliver virkelighed, flytter en større del af driftsansvaret over på den digitale infrastruktur. Mange virksomheder undervurderer, hvor dyrt det kan blive, hvis den ikke er bygget til opgaven, advarer Wireless Logic Nordic. Gartner

Bioplastisk bagslag: Hvorfor papirkopper er lige så giftige som plastikkopper

AktueltMaterialerMiljø21. 09. 2026

Mange vælger at udskifte kopper og krus af engangsplast med papirkopper. Det lyder som en oplagt god idé, men er det måske ikke, lyder det fra forskere ved Gøteborg Unversitet. Det korte forklaring er, at ender papirkopperne i naturen, kan de gøre skade, da papirløsningen kan indeholde giftige

Automatisering af EPS pakkelinje giver øget kapacitet til fremtidige produkter

AktueltLogistik og lagerMaterialer14. 09. 2026

Atlas Roofing Corporation er producent af byggematerialer med produktion på 36 lokationer i Nordamerika. I Arlington, Texas, hvor der produceres EPS isoleringsplader, har man har opgraderet sin pakkelinje med en RoRo StretchPack XL S2 pakkemaskine fra danske Tentoma A/S i Sønderborg. Det

Undersøgelse: Overraskende høje niveauer af nano- og mikroplast bliver frigivet fra teposer under brygning

AktueltMaterialerMiljø14. 09. 2026

Plastaffaldsforurening udgør en kritisk miljø- og sundhedsrisiko, med fødevareemballage som en væsentlig kilde til mikro- og nanoplastisk (MNPL) eksponering gennem indtagelse og indånding. Forskere har fundet ud af, at teposer lavet af nylon, polypropylen og cellulose frigiver milliarder af

Dagligdags gøremål som at åbne flasker og poser bidrager også til mængden af mikroplast

AktueltMaterialerMiljø07. 09. 2026

De fleste forbinder mængden af mikroplast med nedbrydning af plastaffald eller direkte fra industrien. Nu viser en undersøgelse offentliggjort i magasinet Nature, at selv dagligdags ting som at skrue låget af en plastflaske eller anvende skære, vride eller på anden måde åbne plastemballager, også

Emballagekoncept forenkler e-handelsemballage gennem lasermærkning

AktueltMaterialerMærkningMiljø31. 08. 2026

Mondi har udviklet et prisvindende emballagekoncept, der kombinerer en bølget ydre æske med en genanvendelig og lasermærket fleksibel emballage. Konceptet er designet til e-handel og pose-i-boks-applikationer og kan anvendes på tværs af en række fleksible emballageformater. Konceptet bruger

Faglærte rustes til fremtidens produktinnovation i nyt projekt – Faglærte 4.0

AktueltBranchenytMaterialer24. 08. 2026

Med 2,1 mio. kr. fra Tietgenfonden er Dansk AM Hub klar til at søsætte projektet ’Faglærte 4.0’. Ambitionen er at introducere elever til innovativ tænkning og tværgående designmetoder, gennem digital produktion, avanceret 3D-print og brug af biobaserede materialer – med fokus på at styrke

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis





Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Northern Grafics ApS

    Når varmen rammer emballagelinjen: Hvornår bør du bruge Vortex Tubes?

  • Tentoma A/S

    Automatisering af EPS pakkelinje giver øget kapacitet

  • Robatech Nordic DK ApS

    Fra tape til hotmelt: Fatra automatiserer kartonlukningen

  • Northern Grafics ApS

    Når paprør bliver en flaskehals: Cater-A automatiserer rørskæringen i emballageproduktionen

  • Northern Grafics ApS

    Varmestress i produktionen? Sådan køles medarbejderen uden at køle hele arbejdsområdet

  • TaraPac AB

    Ny let PET-dunk 5 liter til olier og tyktflydende produkter

  • TaraPac AB

    Udvikl din egen plastemballage med Tara Pac

  • HM Systems A/S

    Automatisk højdejustering gør top- og bundetikettering mere fleksibel

  • Northern Grafics ApS

    Hvordan kan vi forbedre Rørskæring, reducere spild og formindske produktionsstop?

  • Tentoma A/S

    Indpakning af ruller med robotstyret dorn

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Godt med loft virksomhedernes affaldsregning – men kvalitet skal også tænkes ind

    05.10.2026

  • 99,73 procent af fastgjorte plastlåg på pantflasker returneres

    05.10.2026

  • Lego House løfter sløret for særudgave af Masterpiece Gallery

    29.09.2026

  • Menneskefri varehuse i 2030: Wireless Logic ser tegn på langt større krav til digital infrastruktur

    29.09.2026

  • Bioplastisk bagslag: Hvorfor papirkopper er lige så giftige som plastikkopper

    21.09.2026

  • Automatisering af EPS pakkelinje giver øget kapacitet til fremtidige produkter

    14.09.2026

  • Undersøgelse: Overraskende høje niveauer af nano- og mikroplast bliver frigivet fra teposer under brygning

    14.09.2026

  • Dagligdags gøremål som at åbne flasker og poser bidrager også til mængden af mikroplast

    07.09.2026

  • Emballagekoncept forenkler e-handelsemballage gennem lasermærkning

    31.08.2026

  • Faglærte rustes til fremtidens produktinnovation i nyt projekt – Faglærte 4.0

    24.08.2026

  • Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

    17.08.2026

  • Nye EU-regler om PFAS i emballage lægger større byrde på fødevarevirksomheder

    10.08.2026

  • Mere genanvendt plast i danske plastflasker – men organisation frygter ny EU-regulering

    03.08.2026

  • Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen

    22.06.2026

  • Vi brugte 161 kg plastik pr. indbygger i 2024

    15.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Plast Panorama gratis online:

Plast Panorama

Annoncering i Plast Panorama:

Plast Panorama

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}