• LinkedIn
  • MESSER | MØDER | KURSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

EmballageFOKUS

Fokus på emballage og plast

  • Automation
  • Branchenyt
  • Fødevareemballage
  • Logistik og lager
  • Materialer
  • Miljø
  • Mærkning
  • Plastproduktion

AktueltMiljøPlastproduktion05. 04. 2022 | Allan Malmberg

To jyske virksomheder stå bag et lille plast-mirakel

AktueltMiljøPlastproduktion05. 04. 2022 By Allan Malmberg

Her er støbemaskinen, som recycling-virksomheden Letbek i Tistrup har testet med CemeCon Scandinavias PVD-belægninger med hjælp fra EU-projektet ”Grøn Cirkulær Omstilling”. Både Letbeks materialespecialist Louise Aagaard Jensen og Tommy Pedersen, Research & Development, har lagt mange hundrede udviklingstimer i projektet. Foto: Letbek

Virksomhederne Letbek i Tistrup og CemeCon Scandinavia i Hinnerup har tilsammen skabt et helt lille plastmirakel med hjælp fra det landsdækkende EU-projekt ”Grøn Cirkulær Omstilling” (GCO).

Kort fortalt har de to virksomheder testet måder at reducere CO2-belastningen i plastproduktion på.

CemeCon har lagt en PVD-belægning (Physical Vapour Deposition) på Letbeks støbeforme til produktionen af plastpakninger til vinduesfalse af plast.

Testen skulle vise, om sliplet-belægningen kan bidrage til mindre CO2-belastning og en mere effektiv produktion. Desuden har Letbek med hjælp fra Plast Center Danmark testet, om det giver en lavere CO2-belastning at udskifte ny plast med genanvendt plast i produktionen.

Resultaterne har overrasket positivt

Med PVD-belægningen er der opnået en CO2-besparelse i produktionen på 31 procent for produktionen af en pakning. Det svarer til en årlig CO2-besparelse på 2,2 tons alene på det benyttede værktøj, sammenlignet med produktion uden belægning.

Produktionstiden per emne er halveret, fordi der er færre stop i produktionen. Belægningen har gjort det nemmere at anvende en større mængde genanvendt plast i emnerne.

Letbek har i produktionen af profiler til vinduesfalse udskiftet ren PVC-plast med genanvendt ABS-plast. Ved at udskifte 50 procent af profilen med genbrugsplast opnåede man en CO2-besparelse på 36 procent og også her en reduceret produktionstid. Hvis værktøjet også havde været PVD-belagt, er det sandsynligt, at der var opnået en samlet besparelse på 66 procent.

På Letbek kalder Tommy Pedersen, Research & Development (R&D), de nye data fra testforløbet for ”en øjenåbner”:

Vi er gået fra en produktionstid på et minut til et halvt minut. Vi har testet sprøjteformen på forskellige materialer med forskellige hårdheder, og hver gang er vi kommet frem til samme resultat. Belægningen gør, at plasten ikke klæber til gummipakningen, så vi slipper for driftsstop.

Virksomhederne har sammenlagt investeret omkring 2.000 timers udviklingsarbejde i samarbejdet. Specialister i Plast Center Danmark, der er partner i ”Grøn Cirkulær Omstilling”, har blandt andet hjulpet med at finde en ny sammensætning af genbrugsplast. De har ligeledes bistået med at teste produkter med forskellig materialesammensætning for at kunne dokumentere, at produkterne indeholdende genanvendt plast besidder de nødvendige egenskaber.

Hos CemeCon er Michael Hvam, Chief Technology Officer (CTO), glad for, at de mange timers udviklingsarbejde har båret frugt:

Vi får ofte feedback fra vores kunder, som er tilfredse med os, men gennem GCO-projektet har uvildige konsulenter valideret vores målinger, og ved at halvere cyklustiden gør vi jo en stor forskel for kunderne. Det er guld værd for os som leverandør, at vi kan være med til at gøre produktionen mere grøn – og at vi kan sige, at vi er grønne.

De to virksomheders CO2-resultater er en del af en stærk tendens i plastindustrien, siger projektleder Bente Nedergaard Christensen, Plast Center Danmark:

Det var en øjenåbner for Letbek, at de kan spare så meget på CO2-belastningen ved at få belagt deres sprøjteforme, og at CemeCon kan levere de relevante belægninger til sprøjteformene.

Plasteksperten kalder det et generelt ønske blandt virksomheder, der deltager i ”Grøn Cirkulær Omstilling”, at kunne dokumentere CO2-belastningen i produkter, fordi det i fremtiden ventes at blive et markedsvilkår.

”Grøn Cirkulær Omstilling” (GCO) er Danmarks Erhvervsfremmebestyrelses hidtil største satsning på grøn omstilling med en samlet støtte på 95 mio. kr. Heraf kommer 80,7 mio. kr. fra EU’s Regionalfond og de resterende 15 mio. kr. fra de decentrale erhvervsfremmemidler på finansloven.

Efter to års løbetid er GCO tæt på at nå sit mål på 402 deltagende virksomheder. Lige nu har 360 virksomheder enten afsluttet et GCO-forløb eller er i gang med det . På plastlinjen i GCO er 125 virksomheder i gang eller har afsluttet et forløb, og her er målet 144 virksomheder.

Kilde: Erhvervsstyrelsen

Skrevet i: Aktuelt, Miljø, Plastproduktion

Seneste nyt fra redaktionen

Norden ligger i den tunge ende vedrørende forbrug og genanvendelse af plast

MaterialerMiljøTop11. 11. 2025

De nordiske lande – Danmark, Norge, Sverige, Finland og Island – har mange steder i verden ry for at være grønne foregangslande. Men når det kommer til forbruget og genanvendelsen af plastik er det meget langt fra at være sandt. Det viser et nyt studie, som forskere fra Syddansk Universitet og

Fly-koncept skabt af kompositmateriale skal transportere gods langt mere klimavenligt

AktueltLogistik og lagerMiljø03. 11. 2025

Michelins afdeling for ”inflatable solutions” og den franske luftfartsvirksomhed, Voliris, vil intensivere deres hidtidige samarbejde om fremtidens elektriske godsfly. Et nyt, hybrid flykoncept, der kombinerer egenskaber fra luftskibe og fly med det formål at fremme bæredygtig

Smukfest blev en en ren genbrugsfest – næsten alle genanvendelige krus kom retur

AktueltMaterialerMiljø27. 10. 2025

Ét år efter introduktionen af Danmarks første genanvendelige festivalkrus har Smukfest, Royal Unibrew og Faerch bevist, at cirkularitet ikke bare er en ambition – det er noget, der virker i praksis. På Smukfest 2025 nåede returprocenten for de genanvendelige krus hele 97 procent – et resultat,

Danskerne er alt for ivrige ved skraldespande – vi er blandt de værste til at smide mad ud

AktueltMiljø21. 10. 2025

Vi smider som nation alt for meget mad ud, viser nye tal fra Eurostat. Ligesom vi er blandt de værste til at producere affald, ryger der også mere end dobbelt så meget mad i skraldespanden i forhold det europæiske gennemsnit. Ifølge opgørelsen har Danmark et samlet madspild på 261 kilo pr.

Kontrol slår fast – forbuddet fra 2020 mod PFAS virker efter hensigten

AktueltMaterialerMiljø15. 10. 2025

I år 2020 indførte Danmark et forbud mod at anvende PFAS i en lang række produkter. Muffinforme, pizzabakker og paptallerkener var blandt dem, som nu skulle fremstilles uden brug af PFAS. Baggrunden er, at PFAS, der også går under navnet evighedskemikalier, er mistænkt for flere alvorlige

Kollektive ordninger sammen om ny portal til lettere at søge om erhvervskompensationer

AktueltMaterialer14. 10. 2025

I forbindelse med produktansvaret for emballageaffald, skal virksomheder, der selv står tilbage som slutbrugere med emballageaffald, ikke ende med regningen. De kan i stedet søge om økonomisk kompensation. Men frem for, at hvert enkel virksomhed selv skal gøre det, har de to

Priserne for emballageaffald får en tur nedad – og samtidig udrulles beregningsværktøj til alle

AktueltMaterialerMiljø07. 10. 2025

I dag går det løs - producentansvaret for emballage træder i kraft. De første meldinger fra fx detailhandlen er tikket ind, og den lyder på højere priser til forbrugerne. Lige op til datoen for ikrafttrædelse har en af def fire store kollektiv-ordninger, Emballageretur, genregnet sine priser, og

Forsker ser sortering og genanvendelse af plast som en overgangsordning

AktueltMiljø06. 10. 2025

Forskere fra Institut for Plante- og Miljøvidenskab på Københavns Universitet har opfundet en ny type materiale, lavet på modificeret stivelse fra byg. Det nye materiale nedbrydes totalt på to måneder, hvis det smides i naturen. Materialet er lavet af naturligt forekommende plantematerialer fra

Ny fase i EU’s regler mod mikroplast: Nu skal produkter mærkes

AktueltMiljø30. 09. 2025

Den 17. oktober 2025 træder næste fase af EU’s begrænsning af mikroplast i kraft. Fremover skal virksomheder dokumentere og mærke, hvis deres produkter indeholder mikroplast. Det skal både begrænse udledningen til miljøet – og give forbrugerne mulighed for at se, hvilke produkter, der er

Loft over affaldsgebyrerne og nye beregninger tager toppen af udgiften ved producentansvaret

AktueltMiljø15. 09. 2025

Da de første priser, der kom i halen på producentansvaret landede ude hos virksomhederne, løb der tamaskrig flere steder. Priserne var lagt højere end forventet, og fra flere siger lød det, at de høje priser kunne koste arbejdspladser. Her kort før den nye lov træder i kraft den 1. oktober, er

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis





Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Northern Grafics ApS

    SML’s Coating-teknologi løfter Produktionen til Næste Niveau i Skandinavien

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch og Pfeiffer bringer den nyeste vakuumteknologi til Ajour 2025

  • Robatech Nordic DK ApS

    Varm smeltning: Sikring af kvaliteten af prik- og perlepåføring

  • Northern Grafics ApS

    Northern Grafics bringer Nordson EDI’s Extrusion Dies ind i Emballageindustriens Næste Generation

  • Northern Grafics ApS

    Northern Grafics Udvider Samarbejdet med SML – nu Eksklusiv Agent i Hele Skandinavien

  • Busch Vakuumteknik A/S

    50 års trofast tjeneste i produktionen

  • HM Systems A/S

    Præcis top- og bundmærkning sikrer ensartethed og sporbarhed i fødevareemballage

  • TaraPac AB

    Tara Pacs sauceflasker til fødevareproducenter

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget produktivitet på mejeriet takket være vakuum fra Busch

  • Northern Grafics ApS

    Fremtidssikret Blown Film Extrusion med Nordson BKG HiCon K-SWE-HD/RS

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Norden ligger i den tunge ende vedrørende forbrug og genanvendelse af plast

    11.11.2025

  • Fly-koncept skabt af kompositmateriale skal transportere gods langt mere klimavenligt

    03.11.2025

  • Smukfest blev en en ren genbrugsfest – næsten alle genanvendelige krus kom retur

    27.10.2025

  • Danskerne er alt for ivrige ved skraldespande – vi er blandt de værste til at smide mad ud

    21.10.2025

  • Kontrol slår fast – forbuddet fra 2020 mod PFAS virker efter hensigten

    15.10.2025

  • Kollektive ordninger sammen om ny portal til lettere at søge om erhvervskompensationer

    14.10.2025

  • Priserne for emballageaffald får en tur nedad – og samtidig udrulles beregningsværktøj til alle

    07.10.2025

  • Forsker ser sortering og genanvendelse af plast som en overgangsordning

    06.10.2025

  • Ny fase i EU’s regler mod mikroplast: Nu skal produkter mærkes

    30.09.2025

  • Loft over affaldsgebyrerne og nye beregninger tager toppen af udgiften ved producentansvaret

    15.09.2025

  • Nordpack Industriservice har indgået samarbejde med spansk virksomhed

    15.09.2025

  • Svært at vælge det mest bæredygtige materiale – selv forskere blev overrasket i en amerikansk test

    08.09.2025

  • Producent frygter de høje afgifter for bølgepap vil modvirke intentionen bag producentansvaret

    29.08.2025

  • CRISP-projekt skal vise vejen mod genanvendelse af fødevareemballage til ny fødevareemballage

    25.08.2025

  • Konkurrencen om emballageaffaldet er i gang – Emballagereturs prisliste er klar

    18.08.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

InPak
Plast Panorama

Annoncering i trykte magasiner:

InPak
Plast Panorama

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik