• LinkedIn
  • MESSER | MØDER | KURSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

EmballageFOKUS

Fokus på emballage og plast

  • Automation
  • Branchenyt
  • Fødevareemballage
  • Logistik og lager
  • Materialer
  • Miljø
  • Mærkning
  • Plastproduktion

BranchenytTop13. 12. 2024 | Allan Malmberg

SMV´erne kan hente hjælp til at få et bedre it-forsvar i ny omfattende guide

BranchenytTop13. 12. 2024 By Allan Malmberg

Foto: Freepik

En ny guide udarbejdet af Alexandra Instituttet, FORCE Technology og Dansk Standard skal hjælpe landets mange små- og mellemstore virksomheder til at få et bedre it-forsvar.

Og det er brug. I 2023 blev danske virksomheder i gennemsnit udsat for 2.521 cyberangreb om ugen.

Ifølge en ny rapport fra PWC er antallet af angreb mod danske virksomheder steget med hele 49 % på bare ét år. Angrebene rammer bredt på tværs af brancher og industrier – og ikke længere kun virksomheder, der arbejder fokuseret med it.

Baggrunden for den udvikling hænger med stor sandsynlighed sammen med, at SMV´er er blevet mere digitaliseret. Derfor kan ingen ignorere cybertruslen – uanset hvad de arbejder med.

Alligevel mangler mange SMV’er fortsat ressourcer og ekspertise til at håndtere cybertrusler, især i lyset af de nye lovkrav fra EU. For at imødekomme dette har Alexandra Instituttet, Force Technology og Dansk Standard udviklet en guide, der gør det lettere for SMV’er at forstå og efterleve reglerne.

– Mange SMV’er ved godt, at der kommer lovgivning, som skal få dem til at forbedre cybersikkerheden. Der går dog også mange rygter om, hvad det indebærer. Tanken med guiden er at give et samlet overblik over de forskellige love, så virksomhederne ved, hvor de skal sætte ind og give nogle bud på, hvordan man kan komme i gang med arbejdet på en fornuftig måde, siger Michael Bladt Stausholm, der er Principal Security Architect ved Alexandra Instituttet.

For at hjælpe europæiske virksomheder på vej, har EU de sidste par år skærpet lovkravene på cyberområdet, der sigter mod at skabe et sikkert digitalt EU og styrke europæiske virksomheders modstandsdygtighed.

– Det kan være ret ødelæggende for små og mellemstore virksomheder at blive udsat for cyberangreb, og lovgivningen fra EU er en god rettesnor i forhold til at få basale sikkerhedstiltag på plads – men kun hvis virksomhederne er i stand til at leve op til den. Guiden er en håndsrækning, som skal gøre det nemmere for virksomhederne at følge lovgivningen og sikre sig bedre mod cyberangreb, fortæller Jeppe Pilgaard Bjerre, specialist i FORCE Technology.

Især to nye EU-lovkrav får betydning for mange danske virksomheder fremover. Det gælder NIS2-direktivet, som stiller krav til, at virksomheder i kritiske sektorer og deres leverandører styrker deres cybersikkerhed. Dertil kommer Cyber Resilience Act, der stiller krav til cybersikkerheden i digitale produkter, både hardware og software.

– Vi har udarbejdet guiden for at gøre cybersikkerhed mere overskueligt for SMV’er. Den giver et overblik over kravene og nogle redskaber til at strukturere arbejdet med cybersikkerhed, så virksomheder kan handle i tide uanset, om man bliver direkte påvirket eller ej”, uddyber Berit Aadal, chefkonsulent i Dansk Standard.

Selvom nogle SMV’er måske ikke er direkte omfattet af lovgivningen, kan de stadig blive mødt af krav fra deres kunder og samarbejdspartnere.

Guiden er frit tilgængelig og kan også bruges af større virksomheder, der ønsker et hurtigt overblik over reglerne. Udover NIS2 og Cyber Resilience Act giver guiden også en introduktion til relevante standarder og CE-mærkning.

Download guiden her

Kilde: Dansk Standard

Skrevet i: Branchenyt, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Retur indgår aftale om producentansvar med den kinesiske online-gigant Temu

MaterialerMiljøTop12. 02. 2026

Det er lykkedes for Retur, som Danmarks største familie af kollektive ordninger, at indgå aftale med Whaleco Technology Limited. De ejer online-giganten Temu, og ifølge aftalen skal Retur varetage producentansvaret i Danmark på vegne af den globale e-handelsplatforms forhandlere. Aftalen

Emballageafgiften er blevet en administrativ katastrofe for især mindre virksomheder

AktueltMiljø10. 02. 2026

Den relativ nye emballageafgift viser nu tænder for alvor, mener man hos brancheorganisationen FødevareDanmark. Selve afgiften har man det sådan set okay med - både intentionen og beløbsstørrelserne. Derimod er de administrative udgifter stukket helt af, påpeger Leif Wilson Laustsen, direktør i

Stigende interesse for ekstra lange lastvognstog – men kun en lille del af vejnettet er åben for dem

AktueltLogistik og lagerMiljø02. 02. 2026

De går under det lidt kryptiske forkortelse EMS2 - og Euro Modular System 2 gør ikke nødvendigvis en klogere. Men det handler om lange lastvognstog - meget lande. EMS2 bliver også kaldt dobbelttrailervogntog, og kan være op til 34 meter lange. Og det har en række fordele. De transporteffektive

3D-printede urner består af et helt nyt materiale – knuste valnøddeskaller

AktueltMaterialerMiljø02. 02. 2026

De færreste forbinder skaller fra valnødder som andet end affald. Hos den københavnske startup Nuterials så man noget andet og mere. De har upcyclet skallerne, og sammen med et biologisk nedbrydeligt bindemiddel, kan de nu 3D-printe urner. Sandt at sige er det faktisk ikke dem, som står bag selve

Ny praksisnær emballagehvidbog skal hjælpe virksomheder i en ny reguleret virkelighed

AktueltMiljø27. 01. 2026

Med producentansvaret for emballage (EPR) og den kommende EU-forordning om emballage og emballageaffald (PPWR) står mange virksomheder over for en ny og kompleks virkelighed, hvor lovgivning, økonomi, emballagedesign og materialevalg skal hænge sammen i praksis. Som svar på disse udfordringer

Kartoffelskræller bliver til bionedbrydelig fødevareemballage

AktueltMaterialerMiljø26. 01. 2026

Landbrugsaffald skal omdannes til komposterbar emballage til fødevare- og drikkevaresektoren. Det er målet med et forskningsprojekt, der vil erstatte fossilt baserede plastmaterialer ved at anvende lokalt forekommende naturlige fibre, såsom sukkerroemasse, majsblade og

Plastmageruddannelsen kommer efter stort forarbejde til Holbæk

AktueltBranchenyt21. 01. 2026

I flere år har det været et ønske at få plastmageruddannelsen til Sjælland. Og det er nu lykkedes at få godkendelsen i hus, efter et flerårigt samarbejde mellem blandt andre Dansk Industri, 3F, Den Jyske Håndværkerskole og plastbranchen. Placeringen bliver i Holbæk i den nordvestlige del af

Affaldssortering skal blive lettere med EU-idé om at harmonisere piktogrammer og farvekoder

AktueltMærkningMiljø21. 01. 2026

For at styrke affaldssorteringen på tværs af hele EU, har Europa-Kommissionen’s Fælles Forskningscenter komet op med et forslag til, hvordan man kan harmonisere mærkningen. Idéen er, at man via piktogrammer og farvekoder skal gøre det lettere for forbrugerne at identificere, hvordan produkter

Tre bæredygtige emballageløsninger sikrede Smurfit Westrock Scandinavien tredobbelt WorldStar

AktueltBranchenyt13. 01. 2026

Ved den verdensomspændende WorldStar-uddelinger for emballageløsninger, kunne Smurfit Westrock se tilbage på 15 priser - og hele tre af dem blev vundet af den skandinaviske del af virksomheden. De tre priser i år er en gentagelse af sidste års bedrift, hvor det også blev til tre skandinaviske

Hjemmelevering fra IKEA i Danmark tager springet – overgår til at blive fuld-elektriske

AktueltLogistik og lagerMiljø12. 01. 2026

Når IKEA sender deres produkter direkte fra IKEAs varehuse til hjemmelevering, vil det for fremtiden udelukkende foregår via elektriske køretøjer. Leveringerne for IKEA udføres af flere forskellige leverandører, hvoraf Bring står for den absolut største del. Hver dag udfører virksomheden ca. 500

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis





Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Northern Grafics ApS

    Aseptic Packaging – Når stabil coating er nøglen

  • Robatech Nordic DK ApS

    Robatech Service redder emballagelinje på rekordtid

  • Northern Grafics ApS

    Statisk elektricitet koster dyrt i produktionen

  • HM Systems A/S

    HM Group samler kræfterne på Interpack 2026

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Et tilbageblik på året der gik

  • Northern Grafics ApS

    Er coating-linjen blevet jeres flaskehals?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Fra vindtunneller til rumfart: Vakuum til rumfarts undersøgelser

  • HM Systems A/S

    Specialudviklet maskine optimerer etiketteringen hos stor amerikansk fødevare producent

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Centraliseret vakuumsystem reducerer omkostninger for vakuumpakning

  • Northern Grafics ApS

    Klaplejer der styrker produktionslinjens drift – hurtigere skift og færre produktionsstop

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Retur indgår aftale om producentansvar med den kinesiske online-gigant Temu

    12.02.2026

  • Emballageafgiften er blevet en administrativ katastrofe for især mindre virksomheder

    10.02.2026

  • Stigende interesse for ekstra lange lastvognstog – men kun en lille del af vejnettet er åben for dem

    02.02.2026

  • 3D-printede urner består af et helt nyt materiale – knuste valnøddeskaller

    02.02.2026

  • Ny praksisnær emballagehvidbog skal hjælpe virksomheder i en ny reguleret virkelighed

    27.01.2026

  • Kartoffelskræller bliver til bionedbrydelig fødevareemballage

    26.01.2026

  • Plastmageruddannelsen kommer efter stort forarbejde til Holbæk

    21.01.2026

  • Affaldssortering skal blive lettere med EU-idé om at harmonisere piktogrammer og farvekoder

    21.01.2026

  • Tre bæredygtige emballageløsninger sikrede Smurfit Westrock Scandinavien tredobbelt WorldStar

    13.01.2026

  • Hjemmelevering fra IKEA i Danmark tager springet – overgår til at blive fuld-elektriske

    12.01.2026

  • Nyt stort skridt mod et CO2-neutralt pant- og retursystem i Danmark

    05.01.2026

  • Plastpaller med en levetid på mere end 15 år kan spare transportbranchen for millioner

    15.12.2025

  • Iværksætter med en god idé – men uden CVR-nummer?

    01.12.2025

  • Test med specialfilter til opsamling af mikroplast fra bildæk viser gode resultater

    01.12.2025

  • Coop fjerner låg på creme fraiche og reducerer 15 ton plast

    20.11.2025

Alle nyheder ›

Læs Plast Panorama gratis online:

Plast Panorama

Annoncering i Plast Panorama:

Plast Panorama

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik