• LinkedIn
  • MESSER | MØDER | KURSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

EmballageFOKUS

Fokus på emballage og plast

  • Automation
  • Branchenyt
  • Fødevareemballage
  • Logistik og lager
  • Materialer
  • Miljø
  • Mærkning
  • Plastproduktion

MiljøTop10. 12. 2024 | Allan Malmberg

Plastaffald – det er da nemt at sortere syntes langt de fleste børn og unge

MiljøTop10. 12. 2024 By Allan Malmberg

Foto: SDU

Mens verdens lande ikke kunne blive enige om en global aftale om plastaffald, syntes langt hovedparten af de danske børn og unge, at der ikke er nogen ben i sortere plastaffaldet.

Det viser tal fra Masseeksperimentet 2024, hvor 7.310 børn og unge deltog i en kortlægning af plastsortering. Kun 13 procent af de adspurgte har svært ved at sortere plast, mens 54 procent ligefrem synes, det er nemt.

Tallene står i noget kontrast til tal fra en undesøgelse, som Analyse Danmark gennemførte for Fagbladet 3F i 2021. Den viste, at ”31 procent af danskerne synes, det er for besværligt at sortere affald”.

Den nye undersøgelse vækker glæde hos Lykke Margot Ricard, lektor i bæredygtig innovation på Syddansk Universitet:

– Vaner ændrer sig ikke fra den ene dag til den anden, og vi ved, at når man indfører nye affaldsfraktioner, så kniber det også med at få sorteret korrekt. Det gælder ikke mindst for plastik, hvor tal viser, at Danmark klarer sig ret dårligt sammenlignet med andre europæiske lande. I 2021 var det kun 23 procent af plastikemballageaffald i Danmark, der blev genanvendt, mens det i Tyskland for eksempel var 49 procent, siger Lykke Margot Ricard, og fortsætter:

– Men hvis størstedelen af danske børn og unge synes, det er nemt at få plastikaffaldet sorteret rigtigt, er der i den grad håb for fremtiden og for den affaldssortering, som kommunerne har brugt mange ressourcer på for at udrulle ensartet overalt i landet.

Lykke Margot Ricard er en af forskerne bag projektet Change4Circularity, som nu skal omsætte resultaterne fra Masseeksperimentet til konkrete løsninger, der kan få danskerne til at genbruge mere, forbruge mindre og sortere bedre.

Et af de steder, man ifølge Lykke Margot Ricard med fordel kunne sætte ind, er brugen af kompositmaterialer, altså emballage, der er lavet af flere forskellige materialer.

Det kunne for eksempel være chipsposer, der både består af plastik og metalfolie. Dem har danskerne generelt svært ved at sortere, viser resultaterne fra Masseeksperimentet.

– Netop fordi blandingsprodukter forvirrer, vil det give mening at satse på enklere indpakninger og på en plastemballage, der kun må indeholde rene, let gennemskuelige plastprodukter, f.eks. fra den plast, vi opbevarer, kød, gulerødder og hindbær i. Det vil øge den mængde plast, vi får til rådighed til genanvendelse, siger Lykke Margot Ricard.

Et ofte stillet spørgsmål i debatten om affaldssortering er, hvordan man skal kunne sortere affald i de ti fraktioner, hvis man bor i lejlighed eller i en lille bolig.

Men resultaterne fra Masseeksperimentet viser, at boligtypen er mindre afgørende for, hvorvidt børn og unge finder det nemt eller svært at sortere.

– Det har en betydning, om man bor i hus, lejlighed eller andet, på om man finder det forholdsvist nemt at sortere plast i hjemmene. Men lejlighed kontra hus ser ud til at have en mindre betydning, end hvor stærk en faktor erfaringer og viden er, forklarer Lykke Margot Ricard.

Foto: Tetra Pak

At viden og vaner tilsyneladende er den dominerende omstændighed, i forhold til hvor nemt man synes det er at affaldssortere, betyder også, at oplysningskampagner og sorteringspiktogrammerne faktisk virker. Resultaterne viste ligeledes, at hvis forældrene sorterer, har børnene også nemmere ved det.

– Resultaterne viser meget tydeligt, at jo mere, man går op i at sortere, jo nemmere synes man, det er, siger Lykke Margot Ricard.

Tetra Pak er partner i årets Masseeksperiment, som arrangeres af Astra – det nationale naturfagscenter – med det formål at styrke børn og unges naturfaglige almendannelse.

– Det er meget inspirerende at se, hvordan børn og unge går forrest og viser, at affalds-sortering sagtens kan være nemt. Det er stadig nyt for mange at sortere husholdnings-affaldet, inden det afleveres. Vi håber, at børnenes indstilling og indsats vil smitte positivt af, så endnu flere vil hjælpe med til at sortere, så også de brugte mad- og drikkekartoner kan genanvendes og spare på naturens ressourcer, siger Berit Hoffmann, marketingdirektør for Tetra Pak i Nordeuropa.

Ved siden af partnerskabet med Astra sætter Tetra Pak også genanvendelse på dagsordenen i Kartondysten 2024-2025. Her lærer børn i førskolealderen og op til 6. klasse, gennem sjove og kreative dyster, om genanvendelse af mad- og drikkekartoner.

Kilde: SDU/Tetra Pak

Skrevet i: Miljø, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Tilliden til virksomheders miljøkommunikation er fortsat alarmerende lav

MærkningMiljøTop26. 05. 2026

Trods øget fokus på greenwashing og strammere regler for grøn markedsføring har danskerne fortsat lav tillid til virksomhedernes miljøkommunikation. En ny undersøgelse, som Opinion har gennemført for Svanemærket, viser, at danske forbrugere er lige så frustrerede over greenwashing, som de var for to

Nyt dansk supermateriale skal forbedre dansk industris konkurrenceevne

AktueltMaterialer20. 05. 2026

Et nyt banebrydende projekt, FUTURPLAST, skal udvikle næste generation af cirkulære, ultrastærke og lette materialer, der kan reducere materialeforbrug og CO2-aftryk, og på sigt erstatte både konventionelle komposit-materialer og metaller. Innovationsfonden investerer 19,5 mio. kr. i projektet

Ny teknologi skal omdanne ubrugelig plastaffald til værdifulde kemiske produkter

AktueltMaterialerMiljø11. 05. 2026

Et samarbejde mellem DTU, GreenLab Skive, Hysata og SemperCycle skal udvikle en ny teknologi til genanvendelse af forurenet plastik-affald. På sigt kan genanvendt industri- og husholdningsplast erstatte en betydelig del af de grundprodukter, der i dag bruges i stor skala i kemi-industrien.

Forskere vil bruge planter til at fjerne mikroplast fra vand

AktueltMaterialerMiljø04. 05. 2026

Et nyt dansk projekt vil udvikle en grøn metode til at rense mikroplast ud af vand ved hjælp af naturlige stoffer fra planter. Målet er at erstatte de syntetiske kemikalier, der bruges i dag. - Det paradoksale er, at vi i dag bruger kemikalier til at fjerne forurening, som selv kan være

Bionedbrydelig fødevareemballage, der også øger fødevarernes holdbarhed

AktueltMaterialerMiljø27. 04. 2026

Mens man udvikler biologisk nedbrydelig fødevareemballage fra upcycled ostevalle og mandelskaller, har det EU-finansierede projekt YPACK opdaget, at integration af zinkoxid og oregano æterisk olie hjælper bio-papir med at beskytte mod bakteriel forurening i fødevareemballage. Det er med til at

Ny Multi-Film Unit øger kapacitet og fleksibilitet ved indpakning med strækhættefolie

AktueltBranchenyt21. 04. 2026

Tentoma A/S lancerer den nye MFU Multi-Film Unit (patent pending), der er en innovativ foliestand, udviklet til RoRo StretchPack strækhættepakkemaskiner. Den nye MFU Multi-Film Unit imødekommer et voksende behov for øget kapacitet og effektiv håndtering af flere foliestørrelser på den samme

Københavnske skoler får genbrugelige madbokse – skal erstatte engangsemballage

AktueltMaterialerMiljø20. 04. 2026

Genbrugelige madbokse skal erstatte engangsemballage i spisefrikvarteret på Københavns folkeskoler. I dag serveres omkring 6.500 måltider dagligt i engangsemballage, hvilket betyder at mere end 1,5 millioner stykker engangsemballage smides ud om året. Det skal nye genbrugelige madbokse i fremtiden

Årets Affaldsindsamlingen er i fuld gang – og påskestormen kan betyde ekstra affald

MaterialerMiljøTop14. 04. 2026

I denne uge er det tid for årets Affaldsindsamlingen, som Danmarks Naturfredningsforening står bag. I organisationen venter man, at indsamlerne vil få ekstra travlt i år. - Stormen kan virkelig have spredt store mængder affald ud i naturen og i landskabet. Så jeg forventer helt klart, at vi får

Travlt som aldrig før ved pantautomaterne – men forude venter måske en regning fra EU

AktueltMaterialerMiljø07. 04. 2026

Hvis man har måttet stå en anelse i kø ved en pantautomat i løbet af 2025, er det ikke underligt. Nye tal fra Dansk Retursystem viser, at vi som nation satte ny rekord i indlevering af pantemballage. Rekorden steg med 88 mio. styk, så man landede på 2,2 mia. emballager. - Jo mere danskerne

Damifo Group fortsætter væksten med opkøb af Posibi

AktueltMaterialerMiljø23. 03. 2026

Miljøkoncernen Damifo Group har de senere år udvidet markant med nye miljøpladser og opkøb af virksomheder i hele landet. Nu fortsætter væksten med købet af Posibi A/S, der styrker koncernens position inden for sortering og genanvendelse af komplekse affaldsstrømme De senere år har Damifo

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis





Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Northern Grafics ApS

    Ny Ionblæser fra Simco-ION Neutraliserer Statisk Elektricitet på op til 3 meters afstand

  • HM Systems A/S

    Kom med til Børsen Bæredygtig Summit 2026 i Øksnehallen

  • TaraPac AB

    Nye plastbøtter i PP med lavere gramvægt og optimeret trykflade

  • Northern Grafics ApS

    Northern Grafics tilbyder Vortex Tubes på deres nye Webshop – Se priserne på Webshoppen

  • TaraPac AB

    Tara Pacs nye bæredygtighedsrapport for 2025 er her

  • HM Systems A/S

    Linerfree® fra HM Systems udvalgt som Børsen Bæredygtig Case 2026

  • HM Systems A/S

    HM Systems viser etikettering som en integreret del af emballagen

  • Northern Grafics ApS

    Bestil Vortec køleløsninger online – nem og hurtig adgang hos Northern Grafics

  • HM Systems A/S

    Avanceret etikettering af komplekse emballager i pharma

  • Northern Grafics ApS

    PolyNeo™ Melt Pump fra Nordson BKG sætter nyt benchmark i polymerprocessering

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Tilliden til virksomheders miljøkommunikation er fortsat alarmerende lav

    26.05.2026

  • Nyt dansk supermateriale skal forbedre dansk industris konkurrenceevne

    20.05.2026

  • Ny teknologi skal omdanne ubrugelig plastaffald til værdifulde kemiske produkter

    11.05.2026

  • Forskere vil bruge planter til at fjerne mikroplast fra vand

    04.05.2026

  • Bionedbrydelig fødevareemballage, der også øger fødevarernes holdbarhed

    27.04.2026

  • Ny Multi-Film Unit øger kapacitet og fleksibilitet ved indpakning med strækhættefolie

    21.04.2026

  • Københavnske skoler får genbrugelige madbokse – skal erstatte engangsemballage

    20.04.2026

  • Årets Affaldsindsamlingen er i fuld gang – og påskestormen kan betyde ekstra affald

    14.04.2026

  • Travlt som aldrig før ved pantautomaterne – men forude venter måske en regning fra EU

    07.04.2026

  • Damifo Group fortsætter væksten med opkøb af Posibi

    23.03.2026

  • Fastfood-kæde tager nyt skridt på vej mod en emballagefri dine-in

    17.03.2026

  • Ny affaldsordning giver bedre plads til plast i Holbæk Kommune

    11.03.2026

  • Plastmageruddannelsen skal ses efter i sømmene – håber på input fra virksomhederne

    27.02.2026

  • Ny højteknologiskproduktionslinje skal styrke kapacitet, kvalitet og reducere spild

    26.02.2026

  • Ny Tech Tour tager 3D-print rundt i hele landet i marts

    23.02.2026

Alle nyheder ›

Læs Plast Panorama gratis online:

Plast Panorama

Annoncering i Plast Panorama:

Plast Panorama

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik