• LinkedIn
  • MESSER | MØDER | KURSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

EmballageFOKUS

Fokus på emballage og plast

  • Automation
  • Branchenyt
  • Fødevareemballage
  • Logistik og lager
  • Materialer
  • Miljø
  • Mærkning
  • Plastproduktion

AktueltBranchenyt21. 04. 2026 | Allan Malmberg

Ny Multi-Film Unit øger kapacitet og fleksibilitet ved indpakning med strækhættefolie

AktueltBranchenyt21. 04. 2026 By Allan Malmberg

Foto: Tentoma A/S

Tentoma A/S lancerer den nye MFU Multi-Film Unit (patent pending), der er en innovativ foliestand, udviklet til RoRo StretchPack strækhættepakkemaskiner.

Den nye MFU Multi-Film Unit imødekommer et voksende behov for øget kapacitet og effektiv håndtering af flere foliestørrelser på den samme pakkelinje.

Den grundlæggende fordel ved den nye MFU Multi-Film Unit er muligheden for automatisk at skifte mellem forskellige folieruller. MFU’en består af en foliestand (FS) og en foliehåndteringsenhed (FU), som tilsammen muliggør automatisk skift mellem op til tre forskellige folieruller uden produktionsstop.

Hvis der kræves højere kapacitet, kan to MFU Multi-Film Units installeres på den samme pakkemaskine. Dermed er op til seks forskellige folieruller til rådighed på samme tid, hvilket gør det muligt at hurtigt tilpasse pakkemaskinen til forskellige produktstørrelser og kvalitetskrav.

Alle installerede folieruller er udstyret med en Film Opening Unit, der sikrer, at folierne altid er åbne og klar til næste indpakning. Dermed er den ønskede foliestørrelse straks til rådighed, hvilket sikrer hurtig og kontinuerlig drift – også på pakkelinjer med mange forskellige produkter og høj varians.

Ideel til indpakning af OEM-produkter Den nye MFU Multi-Film Unit er særligt velegnet til indpakning af OEM-produkter og når man ønsker at indpakke produkter i folier med forskellig branding. Man kan hurtigt og enkelt skifte mellem folieruller med forskellige tryk og branding uden at gå på kompromis med pakkekapaciteten eller kvaliteten.

Udviklet til oppetid, fleksibilitet og pladseffektivitet Med den nye MFU Multi-Film Unit udvider Tentoma mulighederne for indpakning med RoRo StretchPack® og tilbyder en effektiv måde at øge kapaciteten på, reducere omstillingstiden og derved fremtidssikre pakkelinjen.

Ved at erstatte tre separate foliestande kan MFU’en reducere RoRo StretchPack-pakkemaskinens samlede bredde med op til 38 %, hvilket gør maskinen særligt velegnet til produktionslinjer, hvor gulvpladsen er begrænset. Det kompakte design gør også MFU’en velegnet ved opgradering af eksisterende pakkelinjer, herunder ældre varmekrympesystemer, til en RoRo StretchPack-pakkeløsning med minimal påvirkning af layout og infrastruktur.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Indpakning af ruller med robotstyret dorn giver maksimal kontrol

BranchenytTop01. 06. 2026

Tyske KOCH Robot Systems har leveret en komplet, automatiseret pakkelinje til indpakning af ruller, baseret på en RoRo StretchPack-pakkemaskine fra den danske maskinbygger Tentoma A/S. Løsningen er udviklet til en slutkunde med behov for effektiv beskyttelse af ruller i varierende størrelser

Tilliden til virksomheders miljøkommunikation er fortsat alarmerende lav

MærkningMiljøTop26. 05. 2026

Trods øget fokus på greenwashing og strammere regler for grøn markedsføring har danskerne fortsat lav tillid til virksomhedernes miljøkommunikation. En ny undersøgelse, som Opinion har gennemført for Svanemærket, viser, at danske forbrugere er lige så frustrerede over greenwashing, som de var for to

Nyt dansk supermateriale skal forbedre dansk industris konkurrenceevne

AktueltMaterialer20. 05. 2026

Et nyt banebrydende projekt, FUTURPLAST, skal udvikle næste generation af cirkulære, ultrastærke og lette materialer, der kan reducere materialeforbrug og CO2-aftryk, og på sigt erstatte både konventionelle komposit-materialer og metaller. Innovationsfonden investerer 19,5 mio. kr. i projektet

Ny teknologi skal omdanne ubrugelig plastaffald til værdifulde kemiske produkter

AktueltMaterialerMiljø11. 05. 2026

Et samarbejde mellem DTU, GreenLab Skive, Hysata og SemperCycle skal udvikle en ny teknologi til genanvendelse af forurenet plastik-affald. På sigt kan genanvendt industri- og husholdningsplast erstatte en betydelig del af de grundprodukter, der i dag bruges i stor skala i kemi-industrien.

Forskere vil bruge planter til at fjerne mikroplast fra vand

AktueltMaterialerMiljø04. 05. 2026

Et nyt dansk projekt vil udvikle en grøn metode til at rense mikroplast ud af vand ved hjælp af naturlige stoffer fra planter. Målet er at erstatte de syntetiske kemikalier, der bruges i dag. - Det paradoksale er, at vi i dag bruger kemikalier til at fjerne forurening, som selv kan være

Bionedbrydelig fødevareemballage, der også øger fødevarernes holdbarhed

AktueltMaterialerMiljø27. 04. 2026

Mens man udvikler biologisk nedbrydelig fødevareemballage fra upcycled ostevalle og mandelskaller, har det EU-finansierede projekt YPACK opdaget, at integration af zinkoxid og oregano æterisk olie hjælper bio-papir med at beskytte mod bakteriel forurening i fødevareemballage. Det er med til at

Ny Multi-Film Unit øger kapacitet og fleksibilitet ved indpakning med strækhættefolie

AktueltBranchenyt21. 04. 2026

Tentoma A/S lancerer den nye MFU Multi-Film Unit (patent pending), der er en innovativ foliestand, udviklet til RoRo StretchPack strækhættepakkemaskiner. Den nye MFU Multi-Film Unit imødekommer et voksende behov for øget kapacitet og effektiv håndtering af flere foliestørrelser på den samme

Københavnske skoler får genbrugelige madbokse – skal erstatte engangsemballage

AktueltMaterialerMiljø20. 04. 2026

Genbrugelige madbokse skal erstatte engangsemballage i spisefrikvarteret på Københavns folkeskoler. I dag serveres omkring 6.500 måltider dagligt i engangsemballage, hvilket betyder at mere end 1,5 millioner stykker engangsemballage smides ud om året. Det skal nye genbrugelige madbokse i fremtiden

Årets Affaldsindsamlingen er i fuld gang – og påskestormen kan betyde ekstra affald

MaterialerMiljøTop14. 04. 2026

I denne uge er det tid for årets Affaldsindsamlingen, som Danmarks Naturfredningsforening står bag. I organisationen venter man, at indsamlerne vil få ekstra travlt i år. - Stormen kan virkelig have spredt store mængder affald ud i naturen og i landskabet. Så jeg forventer helt klart, at vi får

Travlt som aldrig før ved pantautomaterne – men forude venter måske en regning fra EU

AktueltMaterialerMiljø07. 04. 2026

Hvis man har måttet stå en anelse i kø ved en pantautomat i løbet af 2025, er det ikke underligt. Nye tal fra Dansk Retursystem viser, at vi som nation satte ny rekord i indlevering af pantemballage. Rekorden steg med 88 mio. styk, så man landede på 2,2 mia. emballager. - Jo mere danskerne

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis





Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Tentoma A/S

    Ny Multi-Film Unit øger kapacitet ved indpakning med strækhættefolie

  • Northern Grafics ApS

    Ny Ionblæser fra Simco-ION Neutraliserer Statisk Elektricitet på op til 3 meters afstand

  • HM Systems A/S

    Kom med til Børsen Bæredygtig Summit 2026 i Øksnehallen

  • TaraPac AB

    Nye plastbøtter i PP med lavere gramvægt og optimeret trykflade

  • Northern Grafics ApS

    Northern Grafics tilbyder Vortex Tubes på deres nye Webshop – Se priserne på Webshoppen

  • TaraPac AB

    Tara Pacs nye bæredygtighedsrapport for 2025 er her

  • HM Systems A/S

    Linerfree® fra HM Systems udvalgt som Børsen Bæredygtig Case 2026

  • HM Systems A/S

    HM Systems viser etikettering som en integreret del af emballagen

  • Northern Grafics ApS

    Bestil Vortec køleløsninger online – nem og hurtig adgang hos Northern Grafics

  • HM Systems A/S

    Avanceret etikettering af komplekse emballager i pharma

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Indpakning af ruller med robotstyret dorn giver maksimal kontrol

    01.06.2026

  • Tilliden til virksomheders miljøkommunikation er fortsat alarmerende lav

    26.05.2026

  • Nyt dansk supermateriale skal forbedre dansk industris konkurrenceevne

    20.05.2026

  • Ny teknologi skal omdanne ubrugelig plastaffald til værdifulde kemiske produkter

    11.05.2026

  • Forskere vil bruge planter til at fjerne mikroplast fra vand

    04.05.2026

  • Bionedbrydelig fødevareemballage, der også øger fødevarernes holdbarhed

    27.04.2026

  • Ny Multi-Film Unit øger kapacitet og fleksibilitet ved indpakning med strækhættefolie

    21.04.2026

  • Københavnske skoler får genbrugelige madbokse – skal erstatte engangsemballage

    20.04.2026

  • Årets Affaldsindsamlingen er i fuld gang – og påskestormen kan betyde ekstra affald

    14.04.2026

  • Travlt som aldrig før ved pantautomaterne – men forude venter måske en regning fra EU

    07.04.2026

  • Damifo Group fortsætter væksten med opkøb af Posibi

    23.03.2026

  • Fastfood-kæde tager nyt skridt på vej mod en emballagefri dine-in

    17.03.2026

  • Ny affaldsordning giver bedre plads til plast i Holbæk Kommune

    11.03.2026

  • Plastmageruddannelsen skal ses efter i sømmene – håber på input fra virksomhederne

    27.02.2026

  • Ny højteknologiskproduktionslinje skal styrke kapacitet, kvalitet og reducere spild

    26.02.2026

Alle nyheder ›

Læs Plast Panorama gratis online:

Plast Panorama

Annoncering i Plast Panorama:

Plast Panorama

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik