• LinkedIn
  • MESSER | MØDER | KURSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

EmballageFOKUS

Fokus på emballage og plast

  • Automation
  • Branchenyt
  • Fødevareemballage
  • Logistik og lager
  • Materialer
  • Miljø
  • Mærkning
  • Plastproduktion

FødevareemballageMaterialerTop04. 11. 2022 | Allan Malmberg

Mængden af fødevare-emballage i Europa vil nå over 41 mio. tons i 2031

FødevareemballageMaterialerTop04. 11. 2022 By Allan Malmberg

Foto: Ceresana

Mængden af fødevareemballagen stiger, viser en stor undersøgelse foretaget af den tyske markedsanalysevirksomhed Ceresana.

Forventningen er, at der vil være mere end 41 mio. tons i 2031

Det er anden gang, at Ceresana har analyseret det europæiske marked for fødevareemballage i alle kategorier undtagen drikkevarer. I den nye undersøgelse har de ikke kun inkluderet primær emballage af forskellige materialer og designs, men også sekundær emballage og transportemballage.

I de senere år har udviklingen af ​​forskellige emballagematerialer og emballagetyper varieret, i høj grad afhængig af faktorer som Corona-pandemien, bæredygtighedstrenden, e-handel, energipriser mv.

Under nedlukningerne blev der hamstret konserves, hvilket førte til en stigende efterspørgsel på metalemballage, men nu falder efterspørgslen igen, med undtagelse af tuber.

Bæredygtighedstanken og fremkomsten af ​​økologiske fødevarer betyder, at løsninger der anses for at være miljøvenlige, såsom bioplastemballage, papirbaserede koncepter og emballage af genbrugsplast vinder frem, mens glasemballage fortsætter med at falde

E-handels behov for sekundær- og forsendelsesemballage øger efterspørgslen efter bølgepap, og tendensen til hyldeklar emballage favoriserer papir- og papbaserede fødevareemballager.

På toppen af ​​pandemien steg dagligvarehandlen og mængden af ​​primær fødevareemballage i mange lande, da restauranter osv. blev lukket, og forbrugerne blev tvunget til at tilberede deres egne måltider. Nu påvirker de stigende el- og energipriser i stedet folks hverdag, og mange skærer ned på maden og ændrer spisevaner for at kompensere for højere energiomkostninger.

Ifølge Ceresanas forskning viser salget af frisk bagværk, fersk kød og fisk en lille stigning, mens den stærkeste vækst på fødevaremarkedet i øjeblikket er inden for morgenmadsprodukter og færdigretter samt kolde og frosne fødevarer.

Undersøgelsen slår fast, at såkaldte “convenience”-produkter er en særlig udfordring for emballageproducenter, da transport- og opbevaringstiderne bliver længere og længere, og med dem de ønskede holdbarhedsperioder.

Og der er andre udfordringer indenfor dette område. På den ene side skal emballagen være attraktiv, praktisk og genanvendelig, samtidig med at den skal gøres nemmere at anvende for forbrugerne og om muligt mere omkostningseffektive.

Svaret fra emballageindustrien er innovative materialer og teknologier: For yderligere at reducere vægten af ​​emballagen og ressourceforbruget bruges eksempelvis stå-poser på flere og flere områder. Længere holdbarhed på fødevarer opnås gennem modificeret atmosfære emballage (MAP), som igen favoriserer efterspørgslen efter plastfolier med de høje barriereegenskaber, der kræves til MAP.

Ceresanas undersøgelse er opdelt i tre store kapitler, hvor kapitel 1 analyserer den europæiske efterspørgsel efter fødevareemballage, herunder Rusland og Tyrkiet.

Kapitel 2 indeholder verificerede data for 22 individuelle europæiske lande, og hvor forskellige emballagematerialer, typer og anvendelser undersøges i detaljer. Kapitel 3 viser nyttige virksomhedsprofiler for de vigtigste producenter af fødevareemballage.

Skrevet i: Fødevareemballage, Materialer, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Ny praksisnær emballagehvidbog skal hjælpe virksomheder i en ny reguleret virkelighed

AktueltMiljø27. 01. 2026

Med producentansvaret for emballage (EPR) og den kommende EU-forordning om emballage og emballageaffald (PPWR) står mange virksomheder over for en ny og kompleks virkelighed, hvor lovgivning, økonomi, emballagedesign og materialevalg skal hænge sammen i praksis. Som svar på disse udfordringer

Kartoffelskræller bliver til bionedbrydelig fødevareemballage

MaterialerMiljøTop26. 01. 2026

Landbrugsaffald skal omdannes til komposterbar emballage til fødevare- og drikkevaresektoren. Det er målet med et forskningsprojekt, der vil erstatte fossilt baserede plastmaterialer ved at anvende lokalt forekommende naturlige fibre, såsom sukkerroemasse, majsblade og

Plastmageruddannelsen kommer efter stort forarbejde til Holbæk

AktueltBranchenyt21. 01. 2026

I flere år har det været et ønske at få plastmageruddannelsen til Sjælland. Og det er nu lykkedes at få godkendelsen i hus, efter et flerårigt samarbejde mellem blandt andre Dansk Industri, 3F, Den Jyske Håndværkerskole og plastbranchen. Placeringen bliver i Holbæk i den nordvestlige del af

Affaldssortering skal blive lettere med EU-idé om at harmonisere piktogrammer og farvekoder

AktueltMærkningMiljø21. 01. 2026

For at styrke affaldssorteringen på tværs af hele EU, har Europa-Kommissionen’s Fælles Forskningscenter komet op med et forslag til, hvordan man kan harmonisere mærkningen. Idéen er, at man via piktogrammer og farvekoder skal gøre det lettere for forbrugerne at identificere, hvordan produkter

Tre bæredygtige emballageløsninger sikrede Smurfit Westrock Scandinavien tredobbelt WorldStar

AktueltBranchenyt13. 01. 2026

Ved den verdensomspændende WorldStar-uddelinger for emballageløsninger, kunne Smurfit Westrock se tilbage på 15 priser - og hele tre af dem blev vundet af den skandinaviske del af virksomheden. De tre priser i år er en gentagelse af sidste års bedrift, hvor det også blev til tre skandinaviske

Hjemmelevering fra IKEA i Danmark tager springet – overgår til at blive fuld-elektriske

AktueltLogistik og lagerMiljø12. 01. 2026

Når IKEA sender deres produkter direkte fra IKEAs varehuse til hjemmelevering, vil det for fremtiden udelukkende foregår via elektriske køretøjer. Leveringerne for IKEA udføres af flere forskellige leverandører, hvoraf Bring står for den absolut største del. Hver dag udfører virksomheden ca. 500

Nyt stort skridt mod et CO2-neutralt pant- og retursystem i Danmark

AktueltMiljø05. 01. 2026

Fra næste år skal endnu flere flasker og dåser indsamles i eldrevne lastbiler, efter forbrugerne har pantet dem i pantautomaten. Det stiller krav til en effektiv ladeinfrastruktur til opladning af lastbilerne, da pantindsamlingen sker over store afstande på tværs af landet. Derfor har Dansk

Plastpaller med en levetid på mere end 15 år kan spare transportbranchen for millioner

AktueltMiljø15. 12. 2025

Ved at skifte de traditionelle europaller af træ ud med lettere plastpaller kan Danmarks transporterhverv se ind i årlige besparelser for over 40 millioner kroner, viser nye beregninger. Hvert år bliver der kørt cirka 363 millioner kilometer dansk vejgodstransport, viser tal fra Danmarks

Iværksætter med en god idé – men uden CVR-nummer?

AktueltBranchenyt01. 12. 2025

Hvordan bliver en god idé til noget man tjener penge på? For langt de fleste er der to mulige svar på detspørgsmål: ”Start en virksomhed” eller ”Sælg idéen”. Ikke mange ved, at der findes en slags mellemting mellem de to muligheder. Det er jo ikke alle, som ønsker at starte en virksomhed med

Test med specialfilter til opsamling af mikroplast fra bildæk viser gode resultater

AktueltMiljø01. 12. 2025

Bildæk afgiver mikroplast, når de ruller over asfalten. Nu har en test af et filter udviklet af den danske start-up BAIONYX i samarbejde med Tekniske Universitet (TU) i Berlin med støtte fra Audi Environmental Foundation vist, at det er muligt at opsamle en stor del af disse partikler i

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis





Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Northern Grafics ApS

    Statisk elektricitet koster dyrt i produktionen

  • HM Systems A/S

    HM Group samler kræfterne på Interpack 2026

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Et tilbageblik på året der gik

  • Northern Grafics ApS

    Er coating-linjen blevet jeres flaskehals?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Fra vindtunneller til rumfart: Vakuum til rumfarts undersøgelser

  • HM Systems A/S

    Specialudviklet maskine optimerer etiketteringen hos stor amerikansk fødevare producent

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Centraliseret vakuumsystem reducerer omkostninger for vakuumpakning

  • Northern Grafics ApS

    Klaplejer der styrker produktionslinjens drift – hurtigere skift og færre produktionsstop

  • Northern Grafics ApS

    SML’s Coating-teknologi løfter Produktionen til Næste Niveau i Skandinavien

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch og Pfeiffer bringer den nyeste vakuumteknologi til Ajour 2025

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ny praksisnær emballagehvidbog skal hjælpe virksomheder i en ny reguleret virkelighed

    27.01.2026

  • Kartoffelskræller bliver til bionedbrydelig fødevareemballage

    26.01.2026

  • Plastmageruddannelsen kommer efter stort forarbejde til Holbæk

    21.01.2026

  • Affaldssortering skal blive lettere med EU-idé om at harmonisere piktogrammer og farvekoder

    21.01.2026

  • Tre bæredygtige emballageløsninger sikrede Smurfit Westrock Scandinavien tredobbelt WorldStar

    13.01.2026

  • Hjemmelevering fra IKEA i Danmark tager springet – overgår til at blive fuld-elektriske

    12.01.2026

  • Nyt stort skridt mod et CO2-neutralt pant- og retursystem i Danmark

    05.01.2026

  • Plastpaller med en levetid på mere end 15 år kan spare transportbranchen for millioner

    15.12.2025

  • Iværksætter med en god idé – men uden CVR-nummer?

    01.12.2025

  • Test med specialfilter til opsamling af mikroplast fra bildæk viser gode resultater

    01.12.2025

  • Coop fjerner låg på creme fraiche og reducerer 15 ton plast

    20.11.2025

  • Ny PFAS-rapport peger på tre veje til at udfase evighedskemikalierne

    17.11.2025

  • Norden ligger i den tunge ende vedrørende forbrug og genanvendelse af plast

    11.11.2025

  • Fly-koncept skabt af kompositmateriale skal transportere gods langt mere klimavenligt

    03.11.2025

  • Smukfest blev en en ren genbrugsfest – næsten alle genanvendelige krus kom retur

    27.10.2025

Alle nyheder ›

Læs Plast Panorama gratis online:

Plast Panorama

Annoncering i Plast Panorama:

Plast Panorama

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik