
I takt med, at kommunerne skal indsamle affald i ni kategorier, er kvaliteten af de indsamlede fraktioner vigtig. Ordningen har været på vej et stykke tid, da det er en kompliceret opgave, men nu er den reelt på vej. Og det stiller store krav til kommunerne for at få den højst mulige kvalitet i de forskellige fraktioner.
Nu melder Scanvaegt Systems sig på banen med en løsning, der er målrettet kommuner og renovatører.
Den nye løsning øger tømningskapacitet, reducerer slid på lastbilerne og giver en mere effektiv ruteplanlægning. Den anvendte RFID-teknologi sikrer korrekt registrering af sortering, mængder og kvalificeret data.
De ni affaldskategorier (mad, papir, pap, glas, metal, plast, drikke- og fødevarekartoner, farligt affald og restaffald, vil senere i år vokse til 10, idet tekstiler kommer med som den sidste.
– Vi har en effektiv renovationsløsning, der matcher den komplekse opgave, og som tager et stort skridt i retningen af den grønne omstilling. Med RFID-teknologi monteret på affaldsbeholderne sikrer vi, at de forskellige affaldsfraktioner bliver tømt korrekt af renovatøren, og at der bliver indsamlet big data, som kommunerne efterfølgende kan konvertere til nyttig viden, siger business manager Lennart Svenstrup fra Scanvaegt Systems i Aarhus.
En scanner monteret på renovationsbilen sikrer, at den enkelte skraldespand skal identificeres, før den kan tømmes. Dermed undgår man sammenblanding af de forskellige fraktioner.
Korrekt sortering giver renere fraktioner og dermed en højere genanvendelsesgrad. Derudover er der også en bedre økonomi i at sælge rene fraktioner, pointerer Lennart Svenstrup.
RFID-aflæsningen giver den enkelte kommune indblik i mængder af sorteret affald inden for de forskellige kategorier.
– Med kvalificeret data kan kommunen trække nyttig viden ud af systemet og for eksempel sammenligne sorteringen fra bydel til bydel og sætte ind med oplysende kampagner, der skal få borgerne til at sortere bedre og mere præcist, siger Lennart Svenstrup.
Også for renovationsfirmaerne og deres køretøjer er der noget at hente – nærmere bestemt to sekunder pr. tømning.
– Hvor lastbilens liftvejning før foregik i mekaniske step, foregår vejningen nu i én glidende bevægelse, og det betyder, at renovatøren kan tømme flere beholdere pr. dag, end det var muligt før, forklarer Lennart Svenstrup.
To sekunder kan syntes af lidt, men her træder volumen ind. Tømmer renovatøren 600 skraldespande pr. dag, svarer besparelsen til 20 min. pr. dag. Omregnet til økonomi giver det en årlig besparelse på 25.000 kr. pr. lastbil.
Affaldsindsamlingen foregår via GPS, hvilket giver en effektiv ruteplanlægning.
Kilde: Scanvaegt Systems