• LinkedIn
  • MESSER | MØDER | KURSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

EmballageFOKUS

Fokus på emballage og plast

  • Automation
  • Branchenyt
  • Fødevareemballage
  • Logistik og lager
  • Materialer
  • Miljø
  • Mærkning
  • Plastproduktion

MiljøTop21. 04. 2021 | Allan Malmberg

Dansk retursystem stopper emballagespild i e-handlen

MiljøTop21. 04. 2021 By Allan Malmberg

Danskerne shopper online som aldrig før. Virksomheden RE-ZIP vil gøre noget mod det enorme emballagespild, der følger med. Foto: RE-ZIP.

Danskerne shopper online som aldrig før, hvilket har skabt et enormt forbrug af engangsemballage. Dansk start-up har udviklet grøn løsning på problemet og solgt den til e-handlen.

Det eksplosive forbrug af engangsemballage har fået Bo Bach Boddum, der er founder og CEO bag virksomheden RE-ZIP, til at reagere. Virksomheden har udviklet et cirkulært emballagekoncept, der gør det muligt for webshops at genbruge forsendelsesemballage.

I stedet for at skulle finde plads i de fyldte skraldespande, kan forbrugeren nu folde RE-ZIPs emballage på en måde, hvorpå de passer i sprækken på en postkasse. En aftale med postunionen sikrer, at forbrugerne kan returnere emballagen, så den kan blive brugt igen, helt uden porto, fra over 130 lande. Når emballagen kommer retur til RE-ZIP får forbrugeren pant tilbage i form af en voucher til webshoppen, de handlede i.

Ligesom med pantsystemet får emballagen nyt liv når den sendes tilbage i systemet og blive genbrugt til nye forsendelser. På samme måde som med flasker og dåser giver konceptet for emballage både forbrugeren og webshoppen incitament til at udbyde, efterspørge og genbruge mere miljøvenlig emballage, da alle parter får værdi ud af at forlænge materialets livscyklus i stedet for at smide det ud, siger Bo Bach Boddum.

RE-ZIP har været på markedet siden 2018, og konceptet er allerede godt gennemtestet hos mere end 60 webshops, hvis kunder har taget godt imod muligheden for at vælge en mere miljørigtig forsendelse.

RE-ZIPs udgave af pantordningen er imidlertid stødt på en hindring, der skal løses, hvis systemet for alvor skal kunne slå igennem. Når den brugte emballage sendes tilbage til RE-ZIP via postkasser, takseres forsendelsen nemlig på linje med almindelige breve, hvilket resulterer i høje returomkostninger da emballager vejer mere end almindelige breve.

Af den samlede omkostning for en RE-ZIP cirkulering, går mellem 70 til 80 procent, således til porto. Med andre ord er prisen på forsendelsen så høj, at konceptet for mange fortsat betragtes som en dyr løsning til trods for de åbenlyse miljø- og forbrugermæssige fordele. Det håber folkene bag RE-ZIP at ændre på.

– Vi har bevist, at et pantsystem for emballage kan fungere i praksis og at der er efterspørgsel hos forbrugerne. Den nuværende måde hvorpå postforsendelser takseres, gør det dog utroligt dyrt at få returneret brugte emballager. Priserne ligger i et leje, hvor kun de allermest bevidste forretninger og forbrugere vælger det. Derfor afsøger vi i øjeblikket også andre muligheder, siger Bo Bach Boddum.

Målet er at kunne tilbyde cirkulær emballage til attraktive priser sammenlignet med engangsemballage, så man kan få konverteret den gigantiske mængde emballageaffald til en mere bæredygtig model.

Men hvis en løsning som vores for alvor skal kunne slå i gennem på linje med pantsystemet for flasker og dåser, kræver det ændringer kommercielt samt politisk interesse for idéen. Det håber vi at kunne bidrage til i den kommende tid, siger Bo Bach Boddum.

Skrevet i: Miljø, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Ny affaldsordning giver bedre plads til plast i Holbæk Kommune

MiljøTop11. 03. 2026

I 2026 kommer der ny affaldsindsamlingsordning i Holbæk Kommune. Den nye ordning medfører blandt andet, at plast & mad- og drikkekartoner får sin egen beholder, og at storskrald indsamles fire gange om året. Den nye affaldsordning byder på nye sammensætninger af affaldstyperne i beholderne

Plastmageruddannelsen skal ses efter i sømmene – håber på input fra virksomhederne

AktueltBranchenyt27. 02. 2026

Antallet af elever på plastmageruddannelsen har været faldende gennem alt for lang tid, og det skal der gøres ved. Tidligere er det blevet meldt ud, at man fra januar næste år kan tage grundforløbet i Holbæk. Det er første gang, at uddannelsen tilbydes på Sjælland. Dog er der mere i vente.

Ny højteknologiskproduktionslinje skal styrke kapacitet, kvalitet og reducere spild

AktueltMaterialerMiljø26. 02. 2026

DS Smith opruster produktionsfaciliteterne på den danske fabrik i Grenaa med en strategisk investering på op mod 100 mio. kr. Investeringen skal styrke virksomhedens industrielle kapacitet i Danmark og øge konkurrencekraften i Nordeuropa ved at levere højere præcision, mere ensartet kvalitet og

Ny Tech Tour tager 3D-print rundt i hele landet i marts

AktueltBranchenyt23. 02. 2026

Scenen er sat. Teknologien er klar. Og interessen er større end nogensinde. I marts drager Dansk AM Hub på tour og tager 3D-print og Additive Manufacturing med ud til virksomheder over hele landet. Tech Tour er en landsdækkende række arrangementer, hvor Dansk AM Hub – sammen med lokale

Retur indgår aftale om producentansvar med den kinesiske online-gigant Temu

AktueltMaterialerMiljø12. 02. 2026

Det er lykkedes for Retur, som Danmarks største familie af kollektive ordninger, at indgå aftale med Whaleco Technology Limited. De ejer online-giganten Temu, og ifølge aftalen skal Retur varetage producentansvaret i Danmark på vegne af den globale e-handelsplatforms forhandlere. Aftalen

Emballageafgiften er blevet en administrativ katastrofe for især mindre virksomheder

AktueltMiljø10. 02. 2026

Den relativ nye emballageafgift viser nu tænder for alvor, mener man hos brancheorganisationen FødevareDanmark. Selve afgiften har man det sådan set okay med - både intentionen og beløbsstørrelserne. Derimod er de administrative udgifter stukket helt af, påpeger Leif Wilson Laustsen, direktør i

Stigende interesse for ekstra lange lastvognstog – men kun en lille del af vejnettet er åben for dem

AktueltLogistik og lagerMiljø02. 02. 2026

De går under det lidt kryptiske forkortelse EMS2 - og Euro Modular System 2 gør ikke nødvendigvis en klogere. Men det handler om lange lastvognstog - meget lande. EMS2 bliver også kaldt dobbelttrailervogntog, og kan være op til 34 meter lange. Og det har en række fordele. De transporteffektive

3D-printede urner består af et helt nyt materiale – knuste valnøddeskaller

AktueltMaterialerMiljø02. 02. 2026

De færreste forbinder skaller fra valnødder som andet end affald. Hos den københavnske startup Nuterials så man noget andet og mere. De har upcyclet skallerne, og sammen med et biologisk nedbrydeligt bindemiddel, kan de nu 3D-printe urner. Sandt at sige er det faktisk ikke dem, som står bag selve

Ny praksisnær emballagehvidbog skal hjælpe virksomheder i en ny reguleret virkelighed

AktueltMiljø27. 01. 2026

Med producentansvaret for emballage (EPR) og den kommende EU-forordning om emballage og emballageaffald (PPWR) står mange virksomheder over for en ny og kompleks virkelighed, hvor lovgivning, økonomi, emballagedesign og materialevalg skal hænge sammen i praksis. Som svar på disse udfordringer

Kartoffelskræller bliver til bionedbrydelig fødevareemballage

AktueltMaterialerMiljø26. 01. 2026

Landbrugsaffald skal omdannes til komposterbar emballage til fødevare- og drikkevaresektoren. Det er målet med et forskningsprojekt, der vil erstatte fossilt baserede plastmaterialer ved at anvende lokalt forekommende naturlige fibre, såsom sukkerroemasse, majsblade og

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis





Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Northern Grafics ApS

    PolyNeo™ Melt Pump fra Nordson BKG sætter nyt benchmark i polymerprocessering

  • Northern Grafics ApS

    Aseptic Packaging – Når stabil coating er nøglen

  • Robatech Nordic DK ApS

    Robatech Service redder emballagelinje på rekordtid

  • Northern Grafics ApS

    Statisk elektricitet koster dyrt i produktionen

  • HM Systems A/S

    HM Group samler kræfterne på Interpack 2026

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Et tilbageblik på året der gik

  • Northern Grafics ApS

    Er coating-linjen blevet jeres flaskehals?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Fra vindtunneller til rumfart: Vakuum til rumfarts undersøgelser

  • HM Systems A/S

    Specialudviklet maskine optimerer etiketteringen hos stor amerikansk fødevare producent

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Centraliseret vakuumsystem reducerer omkostninger for vakuumpakning

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ny affaldsordning giver bedre plads til plast i Holbæk Kommune

    11.03.2026

  • Plastmageruddannelsen skal ses efter i sømmene – håber på input fra virksomhederne

    27.02.2026

  • Ny højteknologiskproduktionslinje skal styrke kapacitet, kvalitet og reducere spild

    26.02.2026

  • Ny Tech Tour tager 3D-print rundt i hele landet i marts

    23.02.2026

  • Retur indgår aftale om producentansvar med den kinesiske online-gigant Temu

    12.02.2026

  • Emballageafgiften er blevet en administrativ katastrofe for især mindre virksomheder

    10.02.2026

  • Stigende interesse for ekstra lange lastvognstog – men kun en lille del af vejnettet er åben for dem

    02.02.2026

  • 3D-printede urner består af et helt nyt materiale – knuste valnøddeskaller

    02.02.2026

  • Ny praksisnær emballagehvidbog skal hjælpe virksomheder i en ny reguleret virkelighed

    27.01.2026

  • Kartoffelskræller bliver til bionedbrydelig fødevareemballage

    26.01.2026

  • Plastmageruddannelsen kommer efter stort forarbejde til Holbæk

    21.01.2026

  • Affaldssortering skal blive lettere med EU-idé om at harmonisere piktogrammer og farvekoder

    21.01.2026

  • Tre bæredygtige emballageløsninger sikrede Smurfit Westrock Scandinavien tredobbelt WorldStar

    13.01.2026

  • Hjemmelevering fra IKEA i Danmark tager springet – overgår til at blive fuld-elektriske

    12.01.2026

  • Nyt stort skridt mod et CO2-neutralt pant- og retursystem i Danmark

    05.01.2026

Alle nyheder ›

Læs Plast Panorama gratis online:

Plast Panorama

Annoncering i Plast Panorama:

Plast Panorama

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik