• LinkedIn
  • MESSER | MØDER | KURSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

EmballageFOKUS

Fokus på emballage og plast

  • Automation
  • Branchenyt
  • Fødevareemballage
  • Logistik og lager
  • Materialer
  • Miljø
  • Mærkning
  • Plastproduktion

MiljøTop21. 04. 2021 | Allan Malmberg

Dansk retursystem stopper emballagespild i e-handlen

MiljøTop21. 04. 2021 By Allan Malmberg

Danskerne shopper online som aldrig før. Virksomheden RE-ZIP vil gøre noget mod det enorme emballagespild, der følger med. Foto: RE-ZIP.

Danskerne shopper online som aldrig før, hvilket har skabt et enormt forbrug af engangsemballage. Dansk start-up har udviklet grøn løsning på problemet og solgt den til e-handlen.

Det eksplosive forbrug af engangsemballage har fået Bo Bach Boddum, der er founder og CEO bag virksomheden RE-ZIP, til at reagere. Virksomheden har udviklet et cirkulært emballagekoncept, der gør det muligt for webshops at genbruge forsendelsesemballage.

I stedet for at skulle finde plads i de fyldte skraldespande, kan forbrugeren nu folde RE-ZIPs emballage på en måde, hvorpå de passer i sprækken på en postkasse. En aftale med postunionen sikrer, at forbrugerne kan returnere emballagen, så den kan blive brugt igen, helt uden porto, fra over 130 lande. Når emballagen kommer retur til RE-ZIP får forbrugeren pant tilbage i form af en voucher til webshoppen, de handlede i.

Ligesom med pantsystemet får emballagen nyt liv når den sendes tilbage i systemet og blive genbrugt til nye forsendelser. På samme måde som med flasker og dåser giver konceptet for emballage både forbrugeren og webshoppen incitament til at udbyde, efterspørge og genbruge mere miljøvenlig emballage, da alle parter får værdi ud af at forlænge materialets livscyklus i stedet for at smide det ud, siger Bo Bach Boddum.

RE-ZIP har været på markedet siden 2018, og konceptet er allerede godt gennemtestet hos mere end 60 webshops, hvis kunder har taget godt imod muligheden for at vælge en mere miljørigtig forsendelse.

RE-ZIPs udgave af pantordningen er imidlertid stødt på en hindring, der skal løses, hvis systemet for alvor skal kunne slå igennem. Når den brugte emballage sendes tilbage til RE-ZIP via postkasser, takseres forsendelsen nemlig på linje med almindelige breve, hvilket resulterer i høje returomkostninger da emballager vejer mere end almindelige breve.

Af den samlede omkostning for en RE-ZIP cirkulering, går mellem 70 til 80 procent, således til porto. Med andre ord er prisen på forsendelsen så høj, at konceptet for mange fortsat betragtes som en dyr løsning til trods for de åbenlyse miljø- og forbrugermæssige fordele. Det håber folkene bag RE-ZIP at ændre på.

– Vi har bevist, at et pantsystem for emballage kan fungere i praksis og at der er efterspørgsel hos forbrugerne. Den nuværende måde hvorpå postforsendelser takseres, gør det dog utroligt dyrt at få returneret brugte emballager. Priserne ligger i et leje, hvor kun de allermest bevidste forretninger og forbrugere vælger det. Derfor afsøger vi i øjeblikket også andre muligheder, siger Bo Bach Boddum.

Målet er at kunne tilbyde cirkulær emballage til attraktive priser sammenlignet med engangsemballage, så man kan få konverteret den gigantiske mængde emballageaffald til en mere bæredygtig model.

Men hvis en løsning som vores for alvor skal kunne slå i gennem på linje med pantsystemet for flasker og dåser, kræver det ændringer kommercielt samt politisk interesse for idéen. Det håber vi at kunne bidrage til i den kommende tid, siger Bo Bach Boddum.

Skrevet i: Miljø, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Både Techmedia og mange fagfolk vil savne Marianne Dieckmann

AktueltBranchenyt15. 10. 2025

Det er med stor sorg, at vi må fortælle, at vores hjertevarme og altid positive kollega – og ven – Marianne Dieckmann (61) ikke er hos os i denne verden længere. Marianne gik for nyligt bort efter i flere år at have kæmpet mod en kræftsygdom, som hun dog hverken lod forlag eller vores mange kunder

Kontrol slår fast – forbuddet fra 2020 mod PFAS virker efter hensigten

AktueltMaterialerMiljø15. 10. 2025

I år 2020 indførte Danmark et forbud mod at anvende PFAS i en lang række produkter. Muffinforme, pizzabakker og paptallerkener var blandt dem, som nu skulle fremstilles uden brug af PFAS. Baggrunden er, at PFAS, der også går under navnet evighedskemikalier, er mistænkt for flere alvorlige

Kollektive ordninger sammen om ny portal til lettere at søge om erhvervskompensationer

MaterialerTop14. 10. 2025

I forbindelse med produktansvaret for emballageaffald, skal virksomheder, der selv står tilbage som slutbrugere med emballageaffald, ikke ende med regningen. De kan i stedet søge om økonomisk kompensation. Men frem for, at hvert enkel virksomhed selv skal gøre det, har de to

Priserne for emballageaffald får en tur nedad – og samtidig udrulles beregningsværktøj til alle

AktueltMaterialerMiljø07. 10. 2025

I dag går det løs - producentansvaret for emballage træder i kraft. De første meldinger fra fx detailhandlen er tikket ind, og den lyder på højere priser til forbrugerne. Lige op til datoen for ikrafttrædelse har en af def fire store kollektiv-ordninger, Emballageretur, genregnet sine priser, og

Forsker ser sortering og genanvendelse af plast som en overgangsordning

AktueltMiljø06. 10. 2025

Forskere fra Institut for Plante- og Miljøvidenskab på Københavns Universitet har opfundet en ny type materiale, lavet på modificeret stivelse fra byg. Det nye materiale nedbrydes totalt på to måneder, hvis det smides i naturen. Materialet er lavet af naturligt forekommende plantematerialer fra

Ny fase i EU’s regler mod mikroplast: Nu skal produkter mærkes

AktueltMiljø30. 09. 2025

Den 17. oktober 2025 træder næste fase af EU’s begrænsning af mikroplast i kraft. Fremover skal virksomheder dokumentere og mærke, hvis deres produkter indeholder mikroplast. Det skal både begrænse udledningen til miljøet – og give forbrugerne mulighed for at se, hvilke produkter, der er

Loft over affaldsgebyrerne og nye beregninger tager toppen af udgiften ved producentansvaret

AktueltMiljø15. 09. 2025

Da de første priser, der kom i halen på producentansvaret landede ude hos virksomhederne, løb der tamaskrig flere steder. Priserne var lagt højere end forventet, og fra flere siger lød det, at de høje priser kunne koste arbejdspladser. Her kort før den nye lov træder i kraft den 1. oktober, er

Nordpack Industriservice har indgået samarbejde med spansk virksomhed

AktueltBranchenyt15. 09. 2025

Nordpack Industriservice har for nyligt indgået et samarbejde med den spanske virksomhed TECH_M Group. Virksomheden, der ligger i Barcelona, er en fusion af to maskinproducenter i Barcelona, hvilket giver muligheden for at kunne levere fremtidens End-of-Line løsninger til fremsynede

Svært at vælge det mest bæredygtige materiale – selv forskere blev overrasket i en amerikansk test

AktueltMaterialerMiljø08. 09. 2025

I en undersøgelse fra University of Massachusetts har man bedt en række forbrugere at udpege, hvilket materiale, der er mest bæredygtigt. Ikke bare sådan ud i det blå, men hvis det var emballage til 350 ml juice beholder. Undersøgelsen viste, at forbrugerne, i dette tilfælde amerikanske, har en

Producent frygter de høje afgifter for bølgepap vil modvirke intentionen bag producentansvaret

AktueltMaterialerMiljø29. 08. 2025

En af de helt store producenter af bølgepap, Smurfit Westrock, frygter, at de høje danske emballagegebyrer for netop bølgepap vil modvirke intentionerne bag loven om producentansvar. Virksomheden støtter idéen med lovgivningen, der skal øge genanvendelsen og reducere miljøpåvirkningen ved at

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis





Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget produktivitet på mejeriet takket være vakuum fra Busch

  • Northern Grafics ApS

    Fremtidssikret Blown Film Extrusion med Nordson BKG HiCon K-SWE-HD/RS

  • Northern Grafics ApS

    Northern Grafics – Eksklusive partner af Nordson EDI & Nordson BKG i Skandinavien

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Mød Busch Vacuum Solutions på DanFish International 2025 i Nordens Paris

  • Northern Grafics ApS

    Statiske udfordringer til resultater – Northern Grafics og Simco-Ion viser vejen på K 2025

  • Northern Grafics ApS

    DS-serien fra Christian Maier præsenteres på K 2025

  • Busch Vakuumteknik A/S

    OTTO Digital Services til systemer

  • HM Systems A/S

    Linerfree Dispenser: Etikettering af detailprodukter

  • MC Emballage A/S

    Sådan sikrer du, at dine skrøbelige produkter når frem i god stand

  • MC Emballage A/S

    Trin-for-trin guide til sikker indpakning af flydende varer

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Både Techmedia og mange fagfolk vil savne Marianne Dieckmann

    15.10.2025

  • Kontrol slår fast – forbuddet fra 2020 mod PFAS virker efter hensigten

    15.10.2025

  • Kollektive ordninger sammen om ny portal til lettere at søge om erhvervskompensationer

    14.10.2025

  • Priserne for emballageaffald får en tur nedad – og samtidig udrulles beregningsværktøj til alle

    07.10.2025

  • Forsker ser sortering og genanvendelse af plast som en overgangsordning

    06.10.2025

  • Ny fase i EU’s regler mod mikroplast: Nu skal produkter mærkes

    30.09.2025

  • Loft over affaldsgebyrerne og nye beregninger tager toppen af udgiften ved producentansvaret

    15.09.2025

  • Nordpack Industriservice har indgået samarbejde med spansk virksomhed

    15.09.2025

  • Svært at vælge det mest bæredygtige materiale – selv forskere blev overrasket i en amerikansk test

    08.09.2025

  • Producent frygter de høje afgifter for bølgepap vil modvirke intentionen bag producentansvaret

    29.08.2025

  • CRISP-projekt skal vise vejen mod genanvendelse af fødevareemballage til ny fødevareemballage

    25.08.2025

  • Konkurrencen om emballageaffaldet er i gang – Emballagereturs prisliste er klar

    18.08.2025

  • Nu genoptager verdens lande forhandlingerne om en plastaftale – som skulle være aftalt i 2024

    12.08.2025

  • Nyt EU-projekt skal samle viden om avancerede materialer

    04.08.2025

  • Innovative borgere bliver overset – kun 15 procent af dem ser sig som ”Løvens Hule”-typen

    20.06.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

InPak
Plast Panorama

Annoncering i trykte magasiner:

InPak
Plast Panorama

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik