Atlas Roofing Corporation er producent af byggematerialer med produktion på 36 lokationer i Nordamerika. I Arlington, Texas, hvor der produceres EPS isoleringsplader, har man har opgraderet sin pakkelinje med en RoRo StretchPack XL S2 pakkemaskine fra danske Tentoma A/S i Sønderborg.

Det primære formål med indpakningen er at holde stakke af EPS-plader sammen og beskytte imod vejret.
-Vores tidligere indpakning var manuel indpakning i poser eller brug af en tunnelwrapper, der ikke giver en vandtæt indpakning. . Derudover skal nogle kunder have indpakning med logotryk på pakkefolien, fortæller Paul Soriano, vedligeholdelseschef på lokationen i Texas.
Atlas Roofings ingeniørafdeling undersøgte markedet for at finde en emballageløsning, der opfyldte kravene til deres EPS-produktionslinjen.
Én pakkemaskine til to produktionslinjer
Virksomheden fik i første omgang installeret en RoRo StretchPack XL S2 fra Tentoma A/S til at automatisere indpakningen af EPS-isoleringsplader, som tidligere blev håndteret manuelt.
-Vi får god servicesupport fra Tentoma, inklusive fjernsupport fra teknikere, da maskinen kan kobles på internettet, siger Paul Soriano videre.
For at maksimere pakkekapaciteten blev RoRo StretchPack-linjen opgraderet kort efter installationen. Maskinen blev tilpasset, og konfigureret så den også kunne indpakke isoleringsplader fra en anden produktionslinje, hvor det eksisterende pakkeudstyr var blevet forældet og derfor skulle udskiftes.
Da de to linjer producerer plader i forskellige størrelser, overføres produktdimensioner via Profinet, så RoRo StretchPack-maskinen automatisk tilpasser sig de indkommende produkter. Med to foliestørrelser installeret på separate folieenheder skifter maskinen automatisk mellem folie afhængig af produktdimensioner.
-Maskinens vil gøre det muligt for os at øge vores kapacitet til at pakke flere produkter i fremtiden, fortsætter han. Den automatiserede pakkeløsning gør det muligt for os at pakke flere produkter, samtidig med at vi reducerer behovet for arbejdskraft i forhold til manuel indpakning. Den vandtætte emballage gør det muligt for os at opbevare produkterne udendørs før forsendelse og dermed spare plads inde på fabrikken.
Fordele for Atlas Roofing:
• En fuldautomatisk pakkelinje
• To pakkelinjer samlet til en pakkelinje
• Øget pakkekapacitet
• Vejrbestandig indpakning til udendørs opbevaring

Tentoma fremstiller RoRo StretchPack pakkemaskiner, der er ideelle til forseglet indpakning af større produkter, ruller og byggematerialer. Ved brug af en rørformet strækhættefolie-folie kan RoRo StretchPack lave en sekssidet og 100 pct. forseglet indpakning i én arbejdsgang. Denne horisontale pakketeknologi, udviklet af Tentoma A/S, bygger på den velkendte teknologi, der anvendes i vertikal indpakning med strækhætte. Tentoma A/S, med base i Danmark, installerer og servicerer RoRo StretchPack pakkeløsninger globalt.
Kilde: Tentoma A/S.

