• LinkedIn
  • MESSER | MØDER | KURSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

EmballageFOKUS

Fokus på emballage og plast

  • Automation
  • Branchenyt
  • Fødevareemballage
  • Logistik og lager
  • Materialer
  • Miljø
  • Mærkning
  • Plastproduktion

AktueltMiljøPlastproduktion05. 04. 2022 | Allan Malmberg

To jyske virksomheder stå bag et lille plast-mirakel

AktueltMiljøPlastproduktion05. 04. 2022 | Allan Malmberg

Her er støbemaskinen, som recycling-virksomheden Letbek i Tistrup har testet med CemeCon Scandinavias PVD-belægninger med hjælp fra EU-projektet ”Grøn Cirkulær Omstilling”. Både Letbeks materialespecialist Louise Aagaard Jensen og Tommy Pedersen, Research & Development, har lagt mange hundrede udviklingstimer i projektet. Foto: Letbek

Virksomhederne Letbek i Tistrup og CemeCon Scandinavia i Hinnerup har tilsammen skabt et helt lille plastmirakel med hjælp fra det landsdækkende EU-projekt ”Grøn Cirkulær Omstilling” (GCO).

Kort fortalt har de to virksomheder testet måder at reducere CO2-belastningen i plastproduktion på.

CemeCon har lagt en PVD-belægning (Physical Vapour Deposition) på Letbeks støbeforme til produktionen af plastpakninger til vinduesfalse af plast.

Testen skulle vise, om sliplet-belægningen kan bidrage til mindre CO2-belastning og en mere effektiv produktion. Desuden har Letbek med hjælp fra Plast Center Danmark testet, om det giver en lavere CO2-belastning at udskifte ny plast med genanvendt plast i produktionen.

Resultaterne har overrasket positivt

Med PVD-belægningen er der opnået en CO2-besparelse i produktionen på 31 procent for produktionen af en pakning. Det svarer til en årlig CO2-besparelse på 2,2 tons alene på det benyttede værktøj, sammenlignet med produktion uden belægning.

Produktionstiden per emne er halveret, fordi der er færre stop i produktionen. Belægningen har gjort det nemmere at anvende en større mængde genanvendt plast i emnerne.

Letbek har i produktionen af profiler til vinduesfalse udskiftet ren PVC-plast med genanvendt ABS-plast. Ved at udskifte 50 procent af profilen med genbrugsplast opnåede man en CO2-besparelse på 36 procent og også her en reduceret produktionstid. Hvis værktøjet også havde været PVD-belagt, er det sandsynligt, at der var opnået en samlet besparelse på 66 procent.

På Letbek kalder Tommy Pedersen, Research & Development (R&D), de nye data fra testforløbet for ”en øjenåbner”:

Vi er gået fra en produktionstid på et minut til et halvt minut. Vi har testet sprøjteformen på forskellige materialer med forskellige hårdheder, og hver gang er vi kommet frem til samme resultat. Belægningen gør, at plasten ikke klæber til gummipakningen, så vi slipper for driftsstop.

Virksomhederne har sammenlagt investeret omkring 2.000 timers udviklingsarbejde i samarbejdet. Specialister i Plast Center Danmark, der er partner i ”Grøn Cirkulær Omstilling”, har blandt andet hjulpet med at finde en ny sammensætning af genbrugsplast. De har ligeledes bistået med at teste produkter med forskellig materialesammensætning for at kunne dokumentere, at produkterne indeholdende genanvendt plast besidder de nødvendige egenskaber.

Hos CemeCon er Michael Hvam, Chief Technology Officer (CTO), glad for, at de mange timers udviklingsarbejde har båret frugt:

Vi får ofte feedback fra vores kunder, som er tilfredse med os, men gennem GCO-projektet har uvildige konsulenter valideret vores målinger, og ved at halvere cyklustiden gør vi jo en stor forskel for kunderne. Det er guld værd for os som leverandør, at vi kan være med til at gøre produktionen mere grøn – og at vi kan sige, at vi er grønne.

De to virksomheders CO2-resultater er en del af en stærk tendens i plastindustrien, siger projektleder Bente Nedergaard Christensen, Plast Center Danmark:

Det var en øjenåbner for Letbek, at de kan spare så meget på CO2-belastningen ved at få belagt deres sprøjteforme, og at CemeCon kan levere de relevante belægninger til sprøjteformene.

Plasteksperten kalder det et generelt ønske blandt virksomheder, der deltager i ”Grøn Cirkulær Omstilling”, at kunne dokumentere CO2-belastningen i produkter, fordi det i fremtiden ventes at blive et markedsvilkår.

”Grøn Cirkulær Omstilling” (GCO) er Danmarks Erhvervsfremmebestyrelses hidtil største satsning på grøn omstilling med en samlet støtte på 95 mio. kr. Heraf kommer 80,7 mio. kr. fra EU’s Regionalfond og de resterende 15 mio. kr. fra de decentrale erhvervsfremmemidler på finansloven.

Efter to års løbetid er GCO tæt på at nå sit mål på 402 deltagende virksomheder. Lige nu har 360 virksomheder enten afsluttet et GCO-forløb eller er i gang med det . På plastlinjen i GCO er 125 virksomheder i gang eller har afsluttet et forløb, og her er målet 144 virksomheder.

Kilde: Erhvervsstyrelsen

Skrevet i: Aktuelt, Miljø, Plastproduktion

Seneste nyt fra redaktionen

Lego House løfter sløret for særudgave af Masterpiece Gallery

BranchenytMaterialerTop29. 09. 2026

Resten af året kan gæster i LEGO House opleve en særudgave af Masterpiece Gallery med originale kreationer skabt af 17 LEGO-designere fra hele verden. Særudgaven vises frem til årsskiftet, og herefter vender AFOL-kreativiteten tilbage til galleriet i 2027 i en særlig 10-års

Menneskefri varehuse i 2030: Wireless Logic ser tegn på langt større krav til digital infrastruktur

AktueltLogistik og lager29. 09. 2026

Hvis Gartners forudsigelse om næsten mennesketomme varehuse i 2030 bliver virkelighed, flytter en større del af driftsansvaret over på den digitale infrastruktur. Mange virksomheder undervurderer, hvor dyrt det kan blive, hvis den ikke er bygget til opgaven, advarer Wireless Logic Nordic. Gartner

Bioplastisk bagslag: Hvorfor papirkopper er lige så giftige som plastikkopper

AktueltMaterialerMiljø21. 09. 2026

Mange vælger at udskifte kopper og krus af engangsplast med papirkopper. Det lyder som en oplagt god idé, men er det måske ikke, lyder det fra forskere ved Gøteborg Unversitet. Det korte forklaring er, at ender papirkopperne i naturen, kan de gøre skade, da papirløsningen kan indeholde giftige

Automatisering af EPS pakkelinje giver øget kapacitet til fremtidige produkter

AktueltLogistik og lagerMaterialer14. 09. 2026

Atlas Roofing Corporation er producent af byggematerialer med produktion på 36 lokationer i Nordamerika. I Arlington, Texas, hvor der produceres EPS isoleringsplader, har man har opgraderet sin pakkelinje med en RoRo StretchPack XL S2 pakkemaskine fra danske Tentoma A/S i Sønderborg. Det

Undersøgelse: Overraskende høje niveauer af nano- og mikroplast bliver frigivet fra teposer under brygning

AktueltMaterialerMiljø14. 09. 2026

Plastaffaldsforurening udgør en kritisk miljø- og sundhedsrisiko, med fødevareemballage som en væsentlig kilde til mikro- og nanoplastisk (MNPL) eksponering gennem indtagelse og indånding. Forskere har fundet ud af, at teposer lavet af nylon, polypropylen og cellulose frigiver milliarder af

Dagligdags gøremål som at åbne flasker og poser bidrager også til mængden af mikroplast

AktueltMaterialerMiljø07. 09. 2026

De fleste forbinder mængden af mikroplast med nedbrydning af plastaffald eller direkte fra industrien. Nu viser en undersøgelse offentliggjort i magasinet Nature, at selv dagligdags ting som at skrue låget af en plastflaske eller anvende skære, vride eller på anden måde åbne plastemballager, også

Emballagekoncept forenkler e-handelsemballage gennem lasermærkning

AktueltMaterialerMærkningMiljø31. 08. 2026

Mondi har udviklet et prisvindende emballagekoncept, der kombinerer en bølget ydre æske med en genanvendelig og lasermærket fleksibel emballage. Konceptet er designet til e-handel og pose-i-boks-applikationer og kan anvendes på tværs af en række fleksible emballageformater. Konceptet bruger

Faglærte rustes til fremtidens produktinnovation i nyt projekt – Faglærte 4.0

AktueltBranchenytMaterialer24. 08. 2026

Med 2,1 mio. kr. fra Tietgenfonden er Dansk AM Hub klar til at søsætte projektet ’Faglærte 4.0’. Ambitionen er at introducere elever til innovativ tænkning og tværgående designmetoder, gennem digital produktion, avanceret 3D-print og brug af biobaserede materialer – med fokus på at styrke

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

AktueltMaterialerMiljø17. 08. 2026

Bagende sol, lange aftener med grillhygge, festivaler og havefester rimer på drikkevarer. Resultatet kan nu tælles i pantautomaterne, og i juli pantede danskerne mere en nogensinde før på én måned: 247 mio. dåser og flasker. Det er en stigning på 22 mio. dåser og flasker i forhold til samme

Nye EU-regler om PFAS i emballage lægger større byrde på fødevarevirksomheder

AktueltFødevareemballage10. 08. 2026

På onsdag den 12. august træder EU’s emballageforordning i kraft. Det betyder, at fødevareproducenter skal overholde skærpede krav om PFAS i emballage. Med den kommende forordning skal alle virksomheder, der sender fødevarer på markedet inden for EU, kunne dokumentere, at PFAS-indholdet i

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis





Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Northern Grafics ApS

    Når varmen rammer emballagelinjen: Hvornår bør du bruge Vortex Tubes?

  • Tentoma A/S

    Automatisering af EPS pakkelinje giver øget kapacitet

  • Robatech Nordic DK ApS

    Fra tape til hotmelt: Fatra automatiserer kartonlukningen

  • Northern Grafics ApS

    Når paprør bliver en flaskehals: Cater-A automatiserer rørskæringen i emballageproduktionen

  • Northern Grafics ApS

    Varmestress i produktionen? Sådan køles medarbejderen uden at køle hele arbejdsområdet

  • TaraPac AB

    Ny let PET-dunk 5 liter til olier og tyktflydende produkter

  • TaraPac AB

    Udvikl din egen plastemballage med Tara Pac

  • HM Systems A/S

    Automatisk højdejustering gør top- og bundetikettering mere fleksibel

  • Northern Grafics ApS

    Hvordan kan vi forbedre Rørskæring, reducere spild og formindske produktionsstop?

  • Tentoma A/S

    Indpakning af ruller med robotstyret dorn

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Lego House løfter sløret for særudgave af Masterpiece Gallery

    29.09.2026

  • Menneskefri varehuse i 2030: Wireless Logic ser tegn på langt større krav til digital infrastruktur

    29.09.2026

  • Bioplastisk bagslag: Hvorfor papirkopper er lige så giftige som plastikkopper

    21.09.2026

  • Automatisering af EPS pakkelinje giver øget kapacitet til fremtidige produkter

    14.09.2026

  • Undersøgelse: Overraskende høje niveauer af nano- og mikroplast bliver frigivet fra teposer under brygning

    14.09.2026

  • Dagligdags gøremål som at åbne flasker og poser bidrager også til mængden af mikroplast

    07.09.2026

  • Emballagekoncept forenkler e-handelsemballage gennem lasermærkning

    31.08.2026

  • Faglærte rustes til fremtidens produktinnovation i nyt projekt – Faglærte 4.0

    24.08.2026

  • Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

    17.08.2026

  • Nye EU-regler om PFAS i emballage lægger større byrde på fødevarevirksomheder

    10.08.2026

  • Mere genanvendt plast i danske plastflasker – men organisation frygter ny EU-regulering

    03.08.2026

  • Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen

    22.06.2026

  • Vi brugte 161 kg plastik pr. indbygger i 2024

    15.06.2026

  • Nyt samarbejde vil revolutionere genanvendelse af nylon fra tekstiler

    08.06.2026

  • Indpakning af ruller med robotstyret dorn giver maksimal kontrol

    01.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Plast Panorama gratis online:

Plast Panorama

Annoncering i Plast Panorama:

Plast Panorama

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}