• LinkedIn
  • MESSER | MØDER | KURSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

EmballageFOKUS

Fokus på emballage og plast

  • Automation
  • Branchenyt
  • Fødevareemballage
  • Logistik og lager
  • Materialer
  • Miljø
  • Mærkning
  • Plastproduktion

AktueltLogistik og lagerMiljø26. 02. 2024 | Allan Malmberg

Råd er optimistisk – allerede i 2030 er 25 procent af alle lastbiler elektriske

AktueltLogistik og lagerMiljø26. 02. 2024 By Allan Malmberg

Foto: Rådet for Grøn Omstilling.

Omstilling af den tunge trafik til elektrificering har fået mange hårde ord med på vejen fra bl.a. transportbranchen, men trods det kommer omstillingen til at gå hurtig, vurderer Rådet for Grøn Omstilling.

I deres fremskrivning er 25 procent af alle lastbiler i Danmark eldrevne, og dermed ser rådet klart mere optimistisk på omstillingen til eldrift end både Energistyrelsen og EU Kommissionen.

– De officielle tal i klimafremskrivningen fra 2023 undervurderer markant salget af el-lastbiler. Allerede nu er salget 5-6 år længere fremme end forventet. Derfor er der brug for et mere realistisk bud på udviklingen, så vognmænd og virksomheder ikke foranlediges til at tro, at omstillingen først kommer til at tage fart efter 2030, siger Daria Rivin, seniorrådgiver hos Rådet for Grøn omstilling.

Således var det Energistyrelsens forventning, at 1,5 % af salget i 2023 var ellastbiler, mens det i realiteten endte med at blive markant højere – over 6 %.

– EU har skærpet CO2-kravene til nye lastbiler med 50 % i 2030. I år kommer der lastbiler på markedet, der kan køre 500 km på en opladning, og senere i år kommer en ny ladestandard, hvor en el-lastbil kan lade fra 20-80 pct på 30 min. Alt dette betyder, at der hurtigere kommer god økonomi i en el-lastbil, og at vi får en betydeligt højere hastighed i omstillingen, vurderer Daria Rivin.

Kigger man godt ti år frem, er forskellene mellem de to fremskrivninger ret markant. Mens styrelsen forventer, at godt 20 procent af flåden er ellastbiler, er rådet helt oppe på mere end 50 procent.

– En ting er, hvad vi forventer der bliver solgt af elektriske lastbiler; en anden ting er, hvad der er nødvendigt – dels for at lastbilproducenterne kan leve op til EU’s CO2-krav til nye tunge køretøjer, dels for at leve op til EU’s klimamål. Vores fremskrivning er i overensstemmelse med begge dele, siger Daria Rivin.

Trods at rådet således ser en væsentlig hurtigere omstilling for sig, må det politiske niveau ikke slippe rattet, om så må sige.

– Vi har brug for større støttepuljer til el-lastbiler for bedre at matche de betydelige beløb, der gives i vores nabolande. Større byer skal kunne etablere nulemissionszoner. Og el skal ligestilles med biobrændstoffer som transportdrivmiddel,, påpeger Daria Rivin.

Kilde: Rådet for Grøn Omstilling.

Skrevet i: Aktuelt, Logistik og lager, Miljø

Seneste nyt fra redaktionen

Fly-koncept skabt af kompositmateriale skal transportere gods langt mere klimavenligt

Logistik og lagerMiljøTop03. 11. 2025

Michelins afdeling for ”inflatable solutions” og den franske luftfartsvirksomhed, Voliris, vil intensivere deres hidtidige samarbejde om fremtidens elektriske godsfly. Et nyt, hybrid flykoncept, der kombinerer egenskaber fra luftskibe og fly med det formål at fremme bæredygtig

Smukfest blev en en ren genbrugsfest – næsten alle genanvendelige krus kom retur

AktueltMaterialerMiljø27. 10. 2025

Ét år efter introduktionen af Danmarks første genanvendelige festivalkrus har Smukfest, Royal Unibrew og Faerch bevist, at cirkularitet ikke bare er en ambition – det er noget, der virker i praksis. På Smukfest 2025 nåede returprocenten for de genanvendelige krus hele 97 procent – et resultat,

Danskerne er alt for ivrige ved skraldespande – vi er blandt de værste til at smide mad ud

AktueltMiljø21. 10. 2025

Vi smider som nation alt for meget mad ud, viser nye tal fra Eurostat. Ligesom vi er blandt de værste til at producere affald, ryger der også mere end dobbelt så meget mad i skraldespanden i forhold det europæiske gennemsnit. Ifølge opgørelsen har Danmark et samlet madspild på 261 kilo pr.

Kontrol slår fast – forbuddet fra 2020 mod PFAS virker efter hensigten

AktueltMaterialerMiljø15. 10. 2025

I år 2020 indførte Danmark et forbud mod at anvende PFAS i en lang række produkter. Muffinforme, pizzabakker og paptallerkener var blandt dem, som nu skulle fremstilles uden brug af PFAS. Baggrunden er, at PFAS, der også går under navnet evighedskemikalier, er mistænkt for flere alvorlige

Kollektive ordninger sammen om ny portal til lettere at søge om erhvervskompensationer

AktueltMaterialer14. 10. 2025

I forbindelse med produktansvaret for emballageaffald, skal virksomheder, der selv står tilbage som slutbrugere med emballageaffald, ikke ende med regningen. De kan i stedet søge om økonomisk kompensation. Men frem for, at hvert enkel virksomhed selv skal gøre det, har de to

Priserne for emballageaffald får en tur nedad – og samtidig udrulles beregningsværktøj til alle

AktueltMaterialerMiljø07. 10. 2025

I dag går det løs - producentansvaret for emballage træder i kraft. De første meldinger fra fx detailhandlen er tikket ind, og den lyder på højere priser til forbrugerne. Lige op til datoen for ikrafttrædelse har en af def fire store kollektiv-ordninger, Emballageretur, genregnet sine priser, og

Forsker ser sortering og genanvendelse af plast som en overgangsordning

AktueltMiljø06. 10. 2025

Forskere fra Institut for Plante- og Miljøvidenskab på Københavns Universitet har opfundet en ny type materiale, lavet på modificeret stivelse fra byg. Det nye materiale nedbrydes totalt på to måneder, hvis det smides i naturen. Materialet er lavet af naturligt forekommende plantematerialer fra

Ny fase i EU’s regler mod mikroplast: Nu skal produkter mærkes

AktueltMiljø30. 09. 2025

Den 17. oktober 2025 træder næste fase af EU’s begrænsning af mikroplast i kraft. Fremover skal virksomheder dokumentere og mærke, hvis deres produkter indeholder mikroplast. Det skal både begrænse udledningen til miljøet – og give forbrugerne mulighed for at se, hvilke produkter, der er

Loft over affaldsgebyrerne og nye beregninger tager toppen af udgiften ved producentansvaret

AktueltMiljø15. 09. 2025

Da de første priser, der kom i halen på producentansvaret landede ude hos virksomhederne, løb der tamaskrig flere steder. Priserne var lagt højere end forventet, og fra flere siger lød det, at de høje priser kunne koste arbejdspladser. Her kort før den nye lov træder i kraft den 1. oktober, er

Nordpack Industriservice har indgået samarbejde med spansk virksomhed

AktueltBranchenyt15. 09. 2025

Nordpack Industriservice har for nyligt indgået et samarbejde med den spanske virksomhed TECH_M Group. Virksomheden, der ligger i Barcelona, er en fusion af to maskinproducenter i Barcelona, hvilket giver muligheden for at kunne levere fremtidens End-of-Line løsninger til fremsynede

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis





Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Northern Grafics ApS

    Northern Grafics bringer Nordson EDI’s Extrusion Dies ind i Emballageindustriens Næste Generation

  • Northern Grafics ApS

    Northern Grafics Udvider Samarbejdet med SML – nu Eksklusiv Agent i Hele Skandinavien

  • Busch Vakuumteknik A/S

    50 års trofast tjeneste i produktionen

  • HM Systems A/S

    Præcis top- og bundmærkning sikrer ensartethed og sporbarhed i fødevareemballage

  • TaraPac AB

    Tara Pacs sauceflasker til fødevareproducenter

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget produktivitet på mejeriet takket være vakuum fra Busch

  • Northern Grafics ApS

    Fremtidssikret Blown Film Extrusion med Nordson BKG HiCon K-SWE-HD/RS

  • Northern Grafics ApS

    Northern Grafics – Eksklusive partner af Nordson EDI & Nordson BKG i Skandinavien

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Mød Busch Vacuum Solutions på DanFish International 2025 i Nordens Paris

  • Northern Grafics ApS

    Statiske udfordringer til resultater – Northern Grafics og Simco-Ion viser vejen på K 2025

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Fly-koncept skabt af kompositmateriale skal transportere gods langt mere klimavenligt

    03.11.2025

  • Smukfest blev en en ren genbrugsfest – næsten alle genanvendelige krus kom retur

    27.10.2025

  • Danskerne er alt for ivrige ved skraldespande – vi er blandt de værste til at smide mad ud

    21.10.2025

  • Kontrol slår fast – forbuddet fra 2020 mod PFAS virker efter hensigten

    15.10.2025

  • Kollektive ordninger sammen om ny portal til lettere at søge om erhvervskompensationer

    14.10.2025

  • Priserne for emballageaffald får en tur nedad – og samtidig udrulles beregningsværktøj til alle

    07.10.2025

  • Forsker ser sortering og genanvendelse af plast som en overgangsordning

    06.10.2025

  • Ny fase i EU’s regler mod mikroplast: Nu skal produkter mærkes

    30.09.2025

  • Loft over affaldsgebyrerne og nye beregninger tager toppen af udgiften ved producentansvaret

    15.09.2025

  • Nordpack Industriservice har indgået samarbejde med spansk virksomhed

    15.09.2025

  • Svært at vælge det mest bæredygtige materiale – selv forskere blev overrasket i en amerikansk test

    08.09.2025

  • Producent frygter de høje afgifter for bølgepap vil modvirke intentionen bag producentansvaret

    29.08.2025

  • CRISP-projekt skal vise vejen mod genanvendelse af fødevareemballage til ny fødevareemballage

    25.08.2025

  • Konkurrencen om emballageaffaldet er i gang – Emballagereturs prisliste er klar

    18.08.2025

  • Nu genoptager verdens lande forhandlingerne om en plastaftale – som skulle være aftalt i 2024

    12.08.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

InPak
Plast Panorama

Annoncering i trykte magasiner:

InPak
Plast Panorama

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik