• LinkedIn
  • MESSER | MØDER | KURSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

EmballageFOKUS

Fokus på emballage og plast

  • Automation
  • Branchenyt
  • Fødevareemballage
  • Logistik og lager
  • Materialer
  • Miljø
  • Mærkning
  • Plastproduktion

Logistik og lagerTop31. 10. 2024 | Allan Malmberg

Nyt samarbejde har løst en logistisk hårdknude med kørsel af biler til og fra opbygning

Logistik og lagerTop31. 10. 2024 By Allan Malmberg

Christopher Haar, Managing Director hos Gire Mobility Denmark (tv) og Tom Hansen, leasingchef hos LETO Leasing.

Erhvervsleasingudbyderen LETO Leasing har fået løst det, som nærmest var et logistisk tidsmareridt, der bestod i, at de selv skulle fragte bilerne biler til og fra opbygning.

I stedet har man indgået et samarbejde med transporttjenesten Gire Mobility.

– Vi har tidligere selv stået for at flytte bilerne, men når der ikke er tid, er det et kæmpe stressmoment at skulle køre biler frem og tilbage. Samarbejdet med Gire betyder, at vi nu ikke længere skal koncentrere os om det logistikkaos. Groft sagt sparer det os nok en halv mands arbejde om dagen, og det er meget tid og mange økonomiske ressourcer, der bliver frigivet, siger Tom Hansen, leasingchef hos LETO Leasing.

Også hos den anden part, Gire Mobility, giver samarbejde god mening og nye muligheder. Virksomheden har en plan om at sikre sig markedsandele i leasingsegmentet.

– Leasingbranchen er utrolig spændende for os, og samarbejdet med LETO Leasing bekræfter os i, at vi kan gøre en forskel for branchen. Der er mange biler, der skal flyttes, og tiden er en afgørende faktor, og det er netop vores kernekompetencer: At flytte biler hurtigt og effektivt, siger Christopher Haar, Managing Director hos Gire Mobility Denmark.

For LETO Leasing ville alternativet til ikke at gøre det selv, være en traditionel vognmand. En læsning, der ville koste på indtjeningen, for vognmænd har typisk nogle dages ventetid.

– Når vores biler holder stille, kommer der ingen penge i kassen. Så ventetiden ville være katastrofalt for vores forretning. Derfor er det absolut afgørende, at Gire kommer indenfor fire timer. Det giver en effektiv cirkulation.

Gire Mobility har siden indtoget på det danske marked haft en helt klar forretningsstrategi, der lægger vægt på en enkel og fleksibel serviceløsning. Som del af strategien er sikkerhed og tryghed et væsentligt aspekt. Derfor bruger Gire store ressourcer på at sikre optimal onboarding af deres mange chauffører.

– Vores chauffører er vores største aktiv, og de er vores ansigt udadtil. Derfor er det essentielt, at chaufførerne får den rette oplæring i alt fra kørsel til kundeservice. Når vores chauffører får en ny opgave, skal de ikke kun flytte en bil. De skal være servicemindede, og de skal skabe en tryghed, siger Christopher Haar.

Med den nye logistikløsning ser LETO Leasing ind i en fremtid, hvor man mener det er mulighed for at fordoble deres flåde. Det er ikke kun noget, som er godt for LETO Leasing, men også er en appelsin i turbanen for Gire Mobility.

– Vi er helt klar over, at vi rammer ned i et åbent hul i markedet, og med samarbejdet med LETO Leasing bliver vi kun bekræftet i, at det er det helt rette skridt, vi har taget i vores forretningsstrategi. Derfor ser vi også meget frem til at udvide samarbejdet med LETO Leasing specielt med tanke på deres kommende flådeudvidelse, siger Christopher Haar.

Kilde: Gire Mobility

Skrevet i: Logistik og lager, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Loft over affaldsgebyrerne og nye beregninger tager toppen af udgiften ved producentansvaret

MiljøTop15. 09. 2025

Da de første priser, der kom i halen på producentansvaret landede ude hos virksomhederne, løb der tamaskrig flere steder. Priserne var lagt højere end forventet, og fra flere siger lød det, at de høje priser kunne koste arbejdspladser. Her kort før den nye lov træder i kraft den 1. oktober, er

Nordpack Industriservice har indgået samarbejde med spansk virksomhed

AktueltBranchenyt15. 09. 2025

Nordpack Industriservice har for nyligt indgået et samarbejde med den spanske virksomhed TECH_M Group. Virksomheden, der ligger i Barcelona, er en fusion af to maskinproducenter i Barcelona, hvilket giver muligheden for at kunne levere fremtidens End-of-Line løsninger til fremsynede

Svært at vælge det mest bæredygtige materiale – selv forskere blev overrasket i en amerikansk test

AktueltMaterialerMiljø08. 09. 2025

I en undersøgelse fra University of Massachusetts har man bedt en række forbrugere at udpege, hvilket materiale, der er mest bæredygtigt. Ikke bare sådan ud i det blå, men hvis det var emballage til 350 ml juice beholder. Undersøgelsen viste, at forbrugerne, i dette tilfælde amerikanske, har en

Producent frygter de høje afgifter for bølgepap vil modvirke intentionen bag producentansvaret

AktueltMaterialerMiljø29. 08. 2025

En af de helt store producenter af bølgepap, Smurfit Westrock, frygter, at de høje danske emballagegebyrer for netop bølgepap vil modvirke intentionerne bag loven om producentansvar. Virksomheden støtter idéen med lovgivningen, der skal øge genanvendelsen og reducere miljøpåvirkningen ved at

CRISP-projekt skal vise vejen mod genanvendelse af fødevareemballage til ny fødevareemballage

AktueltMaterialerMiljø25. 08. 2025

Hidtil har det været et no-go af flere årsager at genanvende fødevareemballage af plast. Både teknologisk og lovgivningsmæssigt har det været stort set umuligt at få plasten i en kvalitet, hvor den kunne opnå fødevaregodkendelse. Et nyt danskledet projekt skal, efter EU lempet lovgivningen, over

Konkurrencen om emballageaffaldet er i gang – Emballagereturs prisliste er klar

AktueltMaterialer18. 08. 2025

Kollektiv-ordningen til emballageaffald, Emballageretur, er klar med sine priser for indsamling og håndtering af emballageaffald. Priserne er en noget anden læsning for mange virksomheder end da den første af de store ordninger, Vana, tidligere på sommeren præsenterede deres prisliste. Især

Nu genoptager verdens lande forhandlingerne om en plastaftale – som skulle være aftalt i 2024

MiljøTop12. 08. 2025

I de kommende dage vil verdens lande forsøge at blive enige om en plastaftale, der skal stoppe plastforureningen, når de samles til FN-forhandlinger i Genève. Faktisk skulle man have haft en aftale allerede nu. For at gøre en ende på plastikforurening forpligtede verdens lande sig i 2022 til at

Nyt EU-projekt skal samle viden om avancerede materialer

AktueltMaterialer04. 08. 2025

Mange aktører i Europa arbejder med avancerede materialer, men det er vanskeligt at få et samlet overblik over de igangværende initiativer og kompetencer. Manglen på koordinering kan føre til dobbeltarbejde og spildte muligheder for samarbejde. Det vil det nye EU-projekt InnoMatSyn rette op på,

Innovative borgere bliver overset – kun 15 procent af dem ser sig som ”Løvens Hule”-typen

AktueltBranchenyt20. 06. 2025

Det er kun knap 15 procent af iværksættere i Danmark, som ser sig selv i ”Løvens Hule”-typen. Faktisk svarer næsten 1/3 at de slet ikke identificerer sig som iværksætter. Spørger man Mads Vacszy Kragh, direktør i Erhvervshus Sjælland og forfatter til bogen ”Iværksættertyper”, så skaber

95 lande sammen i en fælles erklæring med krav om ambitiøs global plast-aftale

AktueltMaterialerMiljø17. 06. 2025

95 lande er gået sammen bag en erklæring, som de kaldet “Nice Wake Up Call”. Nice henfører ikke til det engelske ord, men derimod til FN’s kommende havkonference i den franske by Nice. Den finder sted i august, og her skal verdens lande gå sammen om at forhandle den første, globale traktat om

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis





Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • HM Systems A/S

    Linerfree Dispenser: Etikettering af detailprodukter

  • MC Emballage A/S

    Sådan sikrer du, at dine skrøbelige produkter når frem i god stand

  • MC Emballage A/S

    Trin-for-trin guide til sikker indpakning af flydende varer

  • MC Emballage A/S

    Skab en stærk brandidentitet med den rette emballage

  • MC Emballage A/S

    Vælg plast med genanvendt materiale, men gør det med omtanke

  • HM Systems A/S

    Husmesse hos Ragner Automation i Hornslet: Automation, robotteknologi og etikettering

  • Northern Grafics ApS

    Nordson BKG & EDI, & Northern Grafics præsenterer nye løsninger på K 2025

  • Northern Grafics ApS

    Optimer din Produktion med Punktkøling fra Vortex Tubes

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vacuum Solutions fremviser avancerede produkter fra Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions på LabDays

  • Robatech Nordic DK ApS

    ROBATECH FEJRER 50 ÅR MED INNOVATION OG PARTNERSKAB

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Loft over affaldsgebyrerne og nye beregninger tager toppen af udgiften ved producentansvaret

    15.09.2025

  • Nordpack Industriservice har indgået samarbejde med spansk virksomhed

    15.09.2025

  • Svært at vælge det mest bæredygtige materiale – selv forskere blev overrasket i en amerikansk test

    08.09.2025

  • Producent frygter de høje afgifter for bølgepap vil modvirke intentionen bag producentansvaret

    29.08.2025

  • CRISP-projekt skal vise vejen mod genanvendelse af fødevareemballage til ny fødevareemballage

    25.08.2025

  • Konkurrencen om emballageaffaldet er i gang – Emballagereturs prisliste er klar

    18.08.2025

  • Nu genoptager verdens lande forhandlingerne om en plastaftale – som skulle være aftalt i 2024

    12.08.2025

  • Nyt EU-projekt skal samle viden om avancerede materialer

    04.08.2025

  • Innovative borgere bliver overset – kun 15 procent af dem ser sig som ”Løvens Hule”-typen

    20.06.2025

  • 95 lande sammen i en fælles erklæring med krav om ambitiøs global plast-aftale

    17.06.2025

  • Tre brancheforeninger går i clinch med 1spand.nu på Folkemødet om affaldssortering

    06.06.2025

  • Første anlæg til genanvendelse af bleer på vej – skal udvinde plast og cellulose

    02.06.2025

  • Krones fejrer en speciel milepæl – Sleevematic nummer 1.000 er på vej

    27.05.2025

  • Panten fra Royal Run i København går til særligt løbehold for børn og unge

    26.05.2025

  • Genanvendelse af plasten fra stikkontakter løb med dette års plastpris

    16.05.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

InPak
Plast Panorama

Annoncering i trykte magasiner:

InPak
Plast Panorama

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik