• LinkedIn
  • MESSER | MØDER | KURSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

EmballageFOKUS

Fokus på emballage og plast

  • Automation
  • Branchenyt
  • Fødevareemballage
  • Logistik og lager
  • Materialer
  • Miljø
  • Mærkning
  • Plastproduktion

AktueltBranchenyt30. 01. 2024 | Allan Malmberg

Manglende registrering af data er som at køre bil med bind for øjnene

AktueltBranchenyt30. 01. 2024 | Allan Malmberg

Illustration: Freepik

Der findes knap 300.000 danske virksomheder i SMV-segmentet, og op mod halvdelen af dem halter markant efter, når det kommer til digitalisering af deres finansielle data. Det er vurderingen fra Thomas Plenborg, der er professor ved institut for regnskab hos CBS.

– Uden digitalisering af data er det umuligt at lave den nødvendige segmentering af virksomhedens lønsomhed fordelt på kundetyper, markeder og produkter. En nylig dansk undersøgelse dokumenterer, at for få prioriterer og udfører den proces. Dem, der gør det, har en højere lønsomhed. Det indikerer, at med en korrekt anvendelse af data efter disse er blevet registreret og digitaliseret, skabes der markant bedre forudsætninger for at tjene gode penge. Samtidig styrkes forudsætningerne for investeringer og det udbytte, som kan tages ud af forretningen, siger Thomas Plenborg og uddyber:

– Generelt er der stor variation i måden, hvorpå man i SMV-segmentet får registreret og digitaliseret finansielle data, hvor ofte man gør det, og hvordan man efterfølgende bruger data. Jo bedre du som virksomhed er til at få data digitaliseret og efterfølgende anvende disse data til at analysere virksomheden og dens segmenter, jo bedre er du til at styre din virksomhed. Og det smitter positivt af på indtjeningen.

Hos danske Crediwire er løbende digitale data et strategisk nøglepunkt, og ifølge Mads Brix, som er CCO i virksomheden, kan manglende digitalisering og dermed den manglende forståelse have betydelige konsekvenser.

– Hvis man som virksomhedsejer ikke har løbende digitale data, er det umuligt at se udfordringerne, før de rammer. Det kan lede til likviditetsproblemer og betyde, at man ikke har tilstrækkelige midler til løbende at dække udgifter til lønninger, moms, regninger og leverandørbetalinger, siger Mads Brix.

Ifølge Mads Brix vil 2024 være året, hvor en stor del af virksomhederne i SMV-segmentet vil være nødsaget til at prioritere de digitale data på grund af den nye bogføringslov.

– Der kommer et skifte nu, hvor virksomheder skal bruge tid og penge på at digitalisere. Vores vurdering er, at der blandt især små og mellemstore virksomheder slet ikke er nok fokus på, hvad de kan få ud af den digitalisering. Der er ingen grund til digitalisering for digitaliseringens skyld. Det afgørende må være, om du får mere viden, så du kan tage bedre beslutninger og bygge en stærkere virksomhed, siger Mads Brix og fortsætter:

– Hvis ikke du har overblik over din forretning, svarer det lidt til at køre bil med bind for øjnene. Hvornår skal du stoppe? Hvornår skal du dreje? Hvordan ved du, om der er rødt eller grønt? Jo mere du ved, og jo bedre du forstår din virksomhed, des bedre beslutninger kan du tage. Det vil øge dine chancer for succes. Din eneste anden mulighed er at gætte – og det har aldrig været en god forretningsstrategi.

Hos fintech-virksomheden Treyd, som tilbyder danske detailhandlere i eksempelvis elektronik- og modebranchen at betale leverandørfakturaer up-front for at frigøre kapital, er digitale data ligeledes en meget vigtig del af forretningen. De ser tydeligt, at virksomheder, der er på forkant med at digitalisere deres regnskab, også er dem, der klarer sig bedre økonomisk.

– At arbejde med data i forbindelse med et regnskab i en statisk årsrapport, der for hver dag bliver ældre og ældre, skaber ikke et retvisende billede at en virksomheds finansielle situation. Derfor er muligheden med friske data vigtig for os, når vi skal kreditvurdere vores kunder. Det giver os en økonomisk sikkerhed, og samtidig giver det vores kunder de bedste betingelser i forhold til den service, de efterspørger hos os, siger Peter Beckman, der er CEO i Treyd.

Kilde: Treyd

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Lego House løfter sløret for særudgave af Masterpiece Gallery

BranchenytMaterialerTop29. 09. 2026

Resten af året kan gæster i LEGO House opleve en særudgave af Masterpiece Gallery med originale kreationer skabt af 17 LEGO-designere fra hele verden. Særudgaven vises frem til årsskiftet, og herefter vender AFOL-kreativiteten tilbage til galleriet i 2027 i en særlig 10-års

Menneskefri varehuse i 2030: Wireless Logic ser tegn på langt større krav til digital infrastruktur

AktueltLogistik og lager29. 09. 2026

Hvis Gartners forudsigelse om næsten mennesketomme varehuse i 2030 bliver virkelighed, flytter en større del af driftsansvaret over på den digitale infrastruktur. Mange virksomheder undervurderer, hvor dyrt det kan blive, hvis den ikke er bygget til opgaven, advarer Wireless Logic Nordic. Gartner

Bioplastisk bagslag: Hvorfor papirkopper er lige så giftige som plastikkopper

AktueltMaterialerMiljø21. 09. 2026

Mange vælger at udskifte kopper og krus af engangsplast med papirkopper. Det lyder som en oplagt god idé, men er det måske ikke, lyder det fra forskere ved Gøteborg Unversitet. Det korte forklaring er, at ender papirkopperne i naturen, kan de gøre skade, da papirløsningen kan indeholde giftige

Automatisering af EPS pakkelinje giver øget kapacitet til fremtidige produkter

AktueltLogistik og lagerMaterialer14. 09. 2026

Atlas Roofing Corporation er producent af byggematerialer med produktion på 36 lokationer i Nordamerika. I Arlington, Texas, hvor der produceres EPS isoleringsplader, har man har opgraderet sin pakkelinje med en RoRo StretchPack XL S2 pakkemaskine fra danske Tentoma A/S i Sønderborg. Det

Undersøgelse: Overraskende høje niveauer af nano- og mikroplast bliver frigivet fra teposer under brygning

AktueltMaterialerMiljø14. 09. 2026

Plastaffaldsforurening udgør en kritisk miljø- og sundhedsrisiko, med fødevareemballage som en væsentlig kilde til mikro- og nanoplastisk (MNPL) eksponering gennem indtagelse og indånding. Forskere har fundet ud af, at teposer lavet af nylon, polypropylen og cellulose frigiver milliarder af

Dagligdags gøremål som at åbne flasker og poser bidrager også til mængden af mikroplast

AktueltMaterialerMiljø07. 09. 2026

De fleste forbinder mængden af mikroplast med nedbrydning af plastaffald eller direkte fra industrien. Nu viser en undersøgelse offentliggjort i magasinet Nature, at selv dagligdags ting som at skrue låget af en plastflaske eller anvende skære, vride eller på anden måde åbne plastemballager, også

Emballagekoncept forenkler e-handelsemballage gennem lasermærkning

AktueltMaterialerMærkningMiljø31. 08. 2026

Mondi har udviklet et prisvindende emballagekoncept, der kombinerer en bølget ydre æske med en genanvendelig og lasermærket fleksibel emballage. Konceptet er designet til e-handel og pose-i-boks-applikationer og kan anvendes på tværs af en række fleksible emballageformater. Konceptet bruger

Faglærte rustes til fremtidens produktinnovation i nyt projekt – Faglærte 4.0

AktueltBranchenytMaterialer24. 08. 2026

Med 2,1 mio. kr. fra Tietgenfonden er Dansk AM Hub klar til at søsætte projektet ’Faglærte 4.0’. Ambitionen er at introducere elever til innovativ tænkning og tværgående designmetoder, gennem digital produktion, avanceret 3D-print og brug af biobaserede materialer – med fokus på at styrke

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

AktueltMaterialerMiljø17. 08. 2026

Bagende sol, lange aftener med grillhygge, festivaler og havefester rimer på drikkevarer. Resultatet kan nu tælles i pantautomaterne, og i juli pantede danskerne mere en nogensinde før på én måned: 247 mio. dåser og flasker. Det er en stigning på 22 mio. dåser og flasker i forhold til samme

Nye EU-regler om PFAS i emballage lægger større byrde på fødevarevirksomheder

AktueltFødevareemballage10. 08. 2026

På onsdag den 12. august træder EU’s emballageforordning i kraft. Det betyder, at fødevareproducenter skal overholde skærpede krav om PFAS i emballage. Med den kommende forordning skal alle virksomheder, der sender fødevarer på markedet inden for EU, kunne dokumentere, at PFAS-indholdet i

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis





Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Northern Grafics ApS

    Når varmen rammer emballagelinjen: Hvornår bør du bruge Vortex Tubes?

  • Tentoma A/S

    Automatisering af EPS pakkelinje giver øget kapacitet

  • Robatech Nordic DK ApS

    Fra tape til hotmelt: Fatra automatiserer kartonlukningen

  • Northern Grafics ApS

    Når paprør bliver en flaskehals: Cater-A automatiserer rørskæringen i emballageproduktionen

  • Northern Grafics ApS

    Varmestress i produktionen? Sådan køles medarbejderen uden at køle hele arbejdsområdet

  • TaraPac AB

    Ny let PET-dunk 5 liter til olier og tyktflydende produkter

  • TaraPac AB

    Udvikl din egen plastemballage med Tara Pac

  • HM Systems A/S

    Automatisk højdejustering gør top- og bundetikettering mere fleksibel

  • Northern Grafics ApS

    Hvordan kan vi forbedre Rørskæring, reducere spild og formindske produktionsstop?

  • Tentoma A/S

    Indpakning af ruller med robotstyret dorn

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Lego House løfter sløret for særudgave af Masterpiece Gallery

    29.09.2026

  • Menneskefri varehuse i 2030: Wireless Logic ser tegn på langt større krav til digital infrastruktur

    29.09.2026

  • Bioplastisk bagslag: Hvorfor papirkopper er lige så giftige som plastikkopper

    21.09.2026

  • Automatisering af EPS pakkelinje giver øget kapacitet til fremtidige produkter

    14.09.2026

  • Undersøgelse: Overraskende høje niveauer af nano- og mikroplast bliver frigivet fra teposer under brygning

    14.09.2026

  • Dagligdags gøremål som at åbne flasker og poser bidrager også til mængden af mikroplast

    07.09.2026

  • Emballagekoncept forenkler e-handelsemballage gennem lasermærkning

    31.08.2026

  • Faglærte rustes til fremtidens produktinnovation i nyt projekt – Faglærte 4.0

    24.08.2026

  • Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

    17.08.2026

  • Nye EU-regler om PFAS i emballage lægger større byrde på fødevarevirksomheder

    10.08.2026

  • Mere genanvendt plast i danske plastflasker – men organisation frygter ny EU-regulering

    03.08.2026

  • Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen

    22.06.2026

  • Vi brugte 161 kg plastik pr. indbygger i 2024

    15.06.2026

  • Nyt samarbejde vil revolutionere genanvendelse af nylon fra tekstiler

    08.06.2026

  • Indpakning af ruller med robotstyret dorn giver maksimal kontrol

    01.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Plast Panorama gratis online:

Plast Panorama

Annoncering i Plast Panorama:

Plast Panorama

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}