• LinkedIn
  • MESSER | MØDER | KURSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

EmballageFOKUS

Fokus på emballage og plast

  • Automation
  • Branchenyt
  • Fødevareemballage
  • Logistik og lager
  • Materialer
  • Miljø
  • Mærkning
  • Plastproduktion

MærkningTop03. 02. 2025 | Allan Malmberg

Kaster sig ind i kampen mod falsk medicin med en række emballage-tekniske løsninger

MærkningTop03. 02. 2025 By Allan Malmberg

Eco Flex Box. Foto: Faller Packaging

Faller Packaging har taget kampen op mod det stigende salg af forfalskede medicin. Kampen føres med en række forskellige emballagetekniske løsninger.

Og det er ikke for sjov, at virksomheden finder på alle mulige – mere eller mindre spion-agtige kneb

I dag har det nået et niveau, hvor cirka 10 procent af al medicin, der sælges på verdensplan, er forfalskninger.

Udover at udgøre en betydelig risiko for patienter, der tror de tager virksom medicin, medfører forfalskninger også et voldsom tab for medicinalbranchen. For at beskytte patienter og varemærker skal virksomheder udstyre deres produkter med sikkerhedsfunktioner, der gør det muligt at opdage forfalskninger hurtigt og nemt.

Med direktivet om forfalskede lægemidler (MKD 2011/62/EU) har EU allerede truffet foranstaltninger, der foreskriver serialisering og en manipulationssikker førstegangs-åbningsgaranti. Disse foranstaltninger har været obligatoriske for alle lægemidler, der er markedsført i EU siden 2019.

Ud over de lovmæssige krav anvender Faller Packaging også prægning, udstansede perforeringer og mikrotekst – og specielle materialer, sikkerhedsfarver og belægninger sikrer også, at hver pakke tydeligt kan identificeres, autentificeres og spores.

De synlige markeringer er svære at kopiere og er genkendelige uden yderligere hjælpemidler.

De skjulte funktioner som mikrotekst eller kryptoglyffer, kan for det første ikke ses med det blotte øje, og kræve specieludstyr for at opdage. Afhængigt af kundens krav kan man også lave fortrolighedsregler, der kun giver bestemte personer adgang til oplysningerne.

En oplagt idé er at anvende en kombination af synlige og skjulte funktioner.

Foto: Faller Packaging

Indenfor etiketter inkluderer Faller Packaging-serien en genanvendelig, manipulationssikker papiretiket. Denne semi-transparente løsning består af et fiberbaseret, enkelt materiale – hvilket betyder, at det er 100 % genanvendeligt.

Den er også manipulationssikkert og overholder derfor EN 16679:2014 standarden. Ændring af emballagen kan forhindres ved at placere etiketten over foldekartonens indstiksklap – så hvis nogen har forsøgt at åbne pakken, kan den afrevne etiket tydeligt ses.

Et klæbemiddel, der er specielt udviklet til farmaceutiske anvendelser, betyder, at etiketten ikke kan fjernes uden at efterlade en synlig rest. Dette øger også beskyttelsen mod forfalskning og er en klar indikation af mulig manipulation.

Selvklæbende etiketter, som Faller Packaging påfører sikkerhedsblæk ved hjælp af digital print, er også manipulationssikre. Det smarte ved usynligt blæk er, at det kun kan ses under ultraviolet lys.

Usynlig tekst, variable data, koder og symboler kan nemt integreres – selv i kombination og alt sammen i én enkelt procedure. Alle almindelige papirer og film er mulige. Brugeren kan påføre etiketten på ethvert sted, på runde eller flade overflader, maskinelt eller manuelt og på primær eller sekundær emballage.

Kilde: Faller Packaging

Skrevet i: Mærkning, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Fly-koncept skabt af kompositmateriale skal transportere gods langt mere klimavenligt

Logistik og lagerMiljøTop03. 11. 2025

Michelins afdeling for ”inflatable solutions” og den franske luftfartsvirksomhed, Voliris, vil intensivere deres hidtidige samarbejde om fremtidens elektriske godsfly. Et nyt, hybrid flykoncept, der kombinerer egenskaber fra luftskibe og fly med det formål at fremme bæredygtig

Smukfest blev en en ren genbrugsfest – næsten alle genanvendelige krus kom retur

AktueltMaterialerMiljø27. 10. 2025

Ét år efter introduktionen af Danmarks første genanvendelige festivalkrus har Smukfest, Royal Unibrew og Faerch bevist, at cirkularitet ikke bare er en ambition – det er noget, der virker i praksis. På Smukfest 2025 nåede returprocenten for de genanvendelige krus hele 97 procent – et resultat,

Danskerne er alt for ivrige ved skraldespande – vi er blandt de værste til at smide mad ud

AktueltMiljø21. 10. 2025

Vi smider som nation alt for meget mad ud, viser nye tal fra Eurostat. Ligesom vi er blandt de værste til at producere affald, ryger der også mere end dobbelt så meget mad i skraldespanden i forhold det europæiske gennemsnit. Ifølge opgørelsen har Danmark et samlet madspild på 261 kilo pr.

Kontrol slår fast – forbuddet fra 2020 mod PFAS virker efter hensigten

AktueltMaterialerMiljø15. 10. 2025

I år 2020 indførte Danmark et forbud mod at anvende PFAS i en lang række produkter. Muffinforme, pizzabakker og paptallerkener var blandt dem, som nu skulle fremstilles uden brug af PFAS. Baggrunden er, at PFAS, der også går under navnet evighedskemikalier, er mistænkt for flere alvorlige

Kollektive ordninger sammen om ny portal til lettere at søge om erhvervskompensationer

AktueltMaterialer14. 10. 2025

I forbindelse med produktansvaret for emballageaffald, skal virksomheder, der selv står tilbage som slutbrugere med emballageaffald, ikke ende med regningen. De kan i stedet søge om økonomisk kompensation. Men frem for, at hvert enkel virksomhed selv skal gøre det, har de to

Priserne for emballageaffald får en tur nedad – og samtidig udrulles beregningsværktøj til alle

AktueltMaterialerMiljø07. 10. 2025

I dag går det løs - producentansvaret for emballage træder i kraft. De første meldinger fra fx detailhandlen er tikket ind, og den lyder på højere priser til forbrugerne. Lige op til datoen for ikrafttrædelse har en af def fire store kollektiv-ordninger, Emballageretur, genregnet sine priser, og

Forsker ser sortering og genanvendelse af plast som en overgangsordning

AktueltMiljø06. 10. 2025

Forskere fra Institut for Plante- og Miljøvidenskab på Københavns Universitet har opfundet en ny type materiale, lavet på modificeret stivelse fra byg. Det nye materiale nedbrydes totalt på to måneder, hvis det smides i naturen. Materialet er lavet af naturligt forekommende plantematerialer fra

Ny fase i EU’s regler mod mikroplast: Nu skal produkter mærkes

AktueltMiljø30. 09. 2025

Den 17. oktober 2025 træder næste fase af EU’s begrænsning af mikroplast i kraft. Fremover skal virksomheder dokumentere og mærke, hvis deres produkter indeholder mikroplast. Det skal både begrænse udledningen til miljøet – og give forbrugerne mulighed for at se, hvilke produkter, der er

Loft over affaldsgebyrerne og nye beregninger tager toppen af udgiften ved producentansvaret

AktueltMiljø15. 09. 2025

Da de første priser, der kom i halen på producentansvaret landede ude hos virksomhederne, løb der tamaskrig flere steder. Priserne var lagt højere end forventet, og fra flere siger lød det, at de høje priser kunne koste arbejdspladser. Her kort før den nye lov træder i kraft den 1. oktober, er

Nordpack Industriservice har indgået samarbejde med spansk virksomhed

AktueltBranchenyt15. 09. 2025

Nordpack Industriservice har for nyligt indgået et samarbejde med den spanske virksomhed TECH_M Group. Virksomheden, der ligger i Barcelona, er en fusion af to maskinproducenter i Barcelona, hvilket giver muligheden for at kunne levere fremtidens End-of-Line løsninger til fremsynede

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis





Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Northern Grafics ApS

    Northern Grafics Udvider Samarbejdet med SML – nu Eksklusiv Agent i Hele Skandinavien

  • Busch Vakuumteknik A/S

    50 års trofast tjeneste i produktionen

  • HM Systems A/S

    Præcis top- og bundmærkning sikrer ensartethed og sporbarhed i fødevareemballage

  • TaraPac AB

    Tara Pacs sauceflasker til fødevareproducenter

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget produktivitet på mejeriet takket være vakuum fra Busch

  • Northern Grafics ApS

    Fremtidssikret Blown Film Extrusion med Nordson BKG HiCon K-SWE-HD/RS

  • Northern Grafics ApS

    Northern Grafics – Eksklusive partner af Nordson EDI & Nordson BKG i Skandinavien

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Mød Busch Vacuum Solutions på DanFish International 2025 i Nordens Paris

  • Northern Grafics ApS

    Statiske udfordringer til resultater – Northern Grafics og Simco-Ion viser vejen på K 2025

  • Northern Grafics ApS

    DS-serien fra Christian Maier præsenteres på K 2025

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Fly-koncept skabt af kompositmateriale skal transportere gods langt mere klimavenligt

    03.11.2025

  • Smukfest blev en en ren genbrugsfest – næsten alle genanvendelige krus kom retur

    27.10.2025

  • Danskerne er alt for ivrige ved skraldespande – vi er blandt de værste til at smide mad ud

    21.10.2025

  • Kontrol slår fast – forbuddet fra 2020 mod PFAS virker efter hensigten

    15.10.2025

  • Kollektive ordninger sammen om ny portal til lettere at søge om erhvervskompensationer

    14.10.2025

  • Priserne for emballageaffald får en tur nedad – og samtidig udrulles beregningsværktøj til alle

    07.10.2025

  • Forsker ser sortering og genanvendelse af plast som en overgangsordning

    06.10.2025

  • Ny fase i EU’s regler mod mikroplast: Nu skal produkter mærkes

    30.09.2025

  • Loft over affaldsgebyrerne og nye beregninger tager toppen af udgiften ved producentansvaret

    15.09.2025

  • Nordpack Industriservice har indgået samarbejde med spansk virksomhed

    15.09.2025

  • Svært at vælge det mest bæredygtige materiale – selv forskere blev overrasket i en amerikansk test

    08.09.2025

  • Producent frygter de høje afgifter for bølgepap vil modvirke intentionen bag producentansvaret

    29.08.2025

  • CRISP-projekt skal vise vejen mod genanvendelse af fødevareemballage til ny fødevareemballage

    25.08.2025

  • Konkurrencen om emballageaffaldet er i gang – Emballagereturs prisliste er klar

    18.08.2025

  • Nu genoptager verdens lande forhandlingerne om en plastaftale – som skulle være aftalt i 2024

    12.08.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

InPak
Plast Panorama

Annoncering i trykte magasiner:

InPak
Plast Panorama

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik