• LinkedIn
  • MESSER | MØDER | KURSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

EmballageFOKUS

Fokus på emballage og plast

  • Automation
  • Branchenyt
  • Fødevareemballage
  • Logistik og lager
  • Materialer
  • Miljø
  • Mærkning
  • Plastproduktion

AktueltMaterialer10. 06. 2024 | Allan Malmberg

Få bedre styr på reglerne om produktansvar for emballage – Grakom har været nede i lovteksten

AktueltMaterialer10. 06. 2024 By Allan Malmberg

Foto Freepik

Er man ikke inde i kernen af emballageindustrien, kan det for nogen være en prøvelse af hitte ud af, om man vil blive ramt af det kommende produktansvar for emballage. Nogen brancher vil blive ramt, andre vil i mere begrænset omfang.

Hos Grakom, der er organisation for kommunikationsindustrien, er vurderingen efter man har dukket ned lovteksten, at det kun rammer en mindre del af branchens medlemmer, der alle køber og sælger emballage. Men det er vigtigt at holde øje med undtagelserne.

Grakoms rådgivningschef Per Kaare Hansen har dykket ned i Bekendtgørelsen, og kommer her med en opsummering indenfor de forskellige områder

Emballagekategorier
Bekendtgørelsen om registrering- og indberetning af emballage anvender begrebet ’Emballage’ om alle de typer af emballage der falder ind under kategorierne ’Transportemballage’ ,’Salgsemballage’ og ’Serviceemballage’. Derudover skelnes der mellem om disse første gang bringes på markedet i en generisk form, eller om emballagen bærer et varemærke (brand/privat label).

Transportemballage
For generiske transportemballager, der købes i Danmark, som f.eks. papkasser, paller, strapbånd og folier gælder, at det som udgangspunkt er den virksomhed/leverandør, der fremstiller eller første gang sælger på det danske marked, der er registrerings- og indberetningspligtig. En virksomhed der køber generisk transportemballage i Danmark, er dermed ikke registrerings- og indberetningspligtig.

Undtagelsen er, hvis transportemballagen købes med et påtrykt varemærke, hvor det er den virksomhed, der ejer varemærket, som er registrerings- og indberetningspligtig.

Det betyder, at hvis en dansk virksomhed pakker sine produkter i en transportpapkasse med f.eks. eget virksomhedslogo på, så er virksomheden selv registrerings- og indberetningspligtig. Det samme gør sig gældende, hvis virksomheden selv importerer generisk transportemballage.

Salgsemballage
For salgsemballage er det som udgangspunkt den virksomhed, der påfylder eller beder andre om at påfylde emballagen, som er registrerings- og indberetningspligtig. Det gælder uanset om emballagen kan anses for at være generisk eller er produceret med et varemærke. Det betyder, at en dansk emballagevirksomhed, der fremstiller eller sælger salgsemballage på det danske marked som udgangspunkt ikke er direkte registrerings- og indberetningspligtig.

Undtagelsen er, hvis kunden er en mikrovirksomhed, for der vil registrerings- og indberetningspligten påhvile den danske emballagevirksomhed. Definitionen af mikrovirksomhed fremgår af Miljøstyrelsens hjemmeside under punkt 3.

Serviceemballage
Serviceemballage defineres som emballage, der er udformet og beregnet til at blive påfyldt på stedet for salget til slutbrugeren f.eks. hos en bager, tankstation, fastfood-restaurant. Serviceemballage er også engangsplastprodukter, som sælges tomme, og som ikke er udformet og beregnet til at blive påfyldt på salgsstedet.

For generisk serviceemballage er det altid den virksomhed, der gør serviceemballagen tilgængelig første gang, der er registrerings- og indberetningspligtig. En dansk emballagevirksomhed, der fremstiller generisk serviceemballage, er dermed registrerings- og indberetningspligtig.

For serviceemballage, der leveres med varemærke, er det som udgangspunkt virksomheden, der er salgsstedet for det produkt, som påfyldes, der er registrerings- og indberetningspligtig.

Undtagelsen er, hvis kunden på salgsstedet for serviceemballagen er en mikrovirksomhed, for der vil registrerings- og indberetningspligten påhvile den danske emballagevirksomhed.

Import af emballage
Ved import af emballage eller produkter, der er emballeret fra udenlandske leverandører, kan ansvaret for registreringen påhvile enten den udenlandske leverandør, importøren eller kunden alt afhængig af, hvad der importeres, og om der er tale om emballage med eller uden varemærke. Miljøstyrelsen har på deres hjemmeside angivet en række eksempler på, hvilke virksomheder, der har registreringsansvaret ved de forskellige former for import.

Særligt om selvklæbende etiketter
Selvklæbende etiketter er ikke beskrevet i Miljøstyrelsens illustrationer, men er beskrevet i emballagebekendtgørelsen. Selvklæbende etiketter er ikke i sige selv emballage men betragtes som en del af anden emballage.

Udgangspunktet er her, at selvklæbende etiketter købes uafhængigt af den emballage, som denne påsættes, hvorved den kommer til at udgøre en samlet del af emballagen. Derfor vil det være den virksomhed, som påsætter den selvklæbende etiket på emballagen, som har registrerings- og indberetningspligten, hvilket typisk vil være emballage-påfylderen. Det gælder både generiske selvklæbende etiketter og dem med varemærke.

EmballageRetur har oplyst til Grakom, at dette også gælder brug af selvklæbende etiketter til transportemballage. Her er det også den virksomhed, som påsætter den selvklæbende etiket på transportemballagen, som har registrerings- og indberetningspligten.

Parat til data
Selv om en leverandørvirksomhed af emballage måske ikke selv er direkte registrerings- og indberetningspligtig, så kan virksomhederne imødese at blive indirekte påvirket af krav fra deres kunder. Kunderne forventes nemlig at efterspørge oplysninger fra leverandørvirksomheden af emballager til brug ved deres registrering og løbende mængde registreringer af de substrattyper m.m., der indgår i emballagerne.

Grakom anbefaler derfor, at virksomheder, der har kunder, der køber emballager, allerede nu forbereder sig på at kunne yde denne service. Det samme gør sig gældende, hvis virksomheden har kunder, der køber emballage, og som kan betegnes som en mikrovirksomhed.

Hvis virksomheden er omfattet af registrerings- og indberetningspligten, anbefaler Grakom at man melder sig ind i kollektivordningen Emballageretur, som sørger for at registrere virksomheden hos Dansk Producentansvar.

Virksomheden vil så også skulle angive et forventet budget over, hvilke mængder og materialekategorier af emballage, som virksomheden bringer på markedet i 2024.

Tidsfristen for registrering hos Dansk Producentansvar er den 31. august 2024, men det vil være fornuftigt at komme i gang i god tid for deadline.

Kilde: Grakom

Skrevet i: Aktuelt, Materialer

Seneste nyt fra redaktionen

Fly-koncept skabt af kompositmateriale skal transportere gods langt mere klimavenligt

Logistik og lagerMiljøTop03. 11. 2025

Michelins afdeling for ”inflatable solutions” og den franske luftfartsvirksomhed, Voliris, vil intensivere deres hidtidige samarbejde om fremtidens elektriske godsfly. Et nyt, hybrid flykoncept, der kombinerer egenskaber fra luftskibe og fly med det formål at fremme bæredygtig

Smukfest blev en en ren genbrugsfest – næsten alle genanvendelige krus kom retur

AktueltMaterialerMiljø27. 10. 2025

Ét år efter introduktionen af Danmarks første genanvendelige festivalkrus har Smukfest, Royal Unibrew og Faerch bevist, at cirkularitet ikke bare er en ambition – det er noget, der virker i praksis. På Smukfest 2025 nåede returprocenten for de genanvendelige krus hele 97 procent – et resultat,

Danskerne er alt for ivrige ved skraldespande – vi er blandt de værste til at smide mad ud

AktueltMiljø21. 10. 2025

Vi smider som nation alt for meget mad ud, viser nye tal fra Eurostat. Ligesom vi er blandt de værste til at producere affald, ryger der også mere end dobbelt så meget mad i skraldespanden i forhold det europæiske gennemsnit. Ifølge opgørelsen har Danmark et samlet madspild på 261 kilo pr.

Kontrol slår fast – forbuddet fra 2020 mod PFAS virker efter hensigten

AktueltMaterialerMiljø15. 10. 2025

I år 2020 indførte Danmark et forbud mod at anvende PFAS i en lang række produkter. Muffinforme, pizzabakker og paptallerkener var blandt dem, som nu skulle fremstilles uden brug af PFAS. Baggrunden er, at PFAS, der også går under navnet evighedskemikalier, er mistænkt for flere alvorlige

Kollektive ordninger sammen om ny portal til lettere at søge om erhvervskompensationer

AktueltMaterialer14. 10. 2025

I forbindelse med produktansvaret for emballageaffald, skal virksomheder, der selv står tilbage som slutbrugere med emballageaffald, ikke ende med regningen. De kan i stedet søge om økonomisk kompensation. Men frem for, at hvert enkel virksomhed selv skal gøre det, har de to

Priserne for emballageaffald får en tur nedad – og samtidig udrulles beregningsværktøj til alle

AktueltMaterialerMiljø07. 10. 2025

I dag går det løs - producentansvaret for emballage træder i kraft. De første meldinger fra fx detailhandlen er tikket ind, og den lyder på højere priser til forbrugerne. Lige op til datoen for ikrafttrædelse har en af def fire store kollektiv-ordninger, Emballageretur, genregnet sine priser, og

Forsker ser sortering og genanvendelse af plast som en overgangsordning

AktueltMiljø06. 10. 2025

Forskere fra Institut for Plante- og Miljøvidenskab på Københavns Universitet har opfundet en ny type materiale, lavet på modificeret stivelse fra byg. Det nye materiale nedbrydes totalt på to måneder, hvis det smides i naturen. Materialet er lavet af naturligt forekommende plantematerialer fra

Ny fase i EU’s regler mod mikroplast: Nu skal produkter mærkes

AktueltMiljø30. 09. 2025

Den 17. oktober 2025 træder næste fase af EU’s begrænsning af mikroplast i kraft. Fremover skal virksomheder dokumentere og mærke, hvis deres produkter indeholder mikroplast. Det skal både begrænse udledningen til miljøet – og give forbrugerne mulighed for at se, hvilke produkter, der er

Loft over affaldsgebyrerne og nye beregninger tager toppen af udgiften ved producentansvaret

AktueltMiljø15. 09. 2025

Da de første priser, der kom i halen på producentansvaret landede ude hos virksomhederne, løb der tamaskrig flere steder. Priserne var lagt højere end forventet, og fra flere siger lød det, at de høje priser kunne koste arbejdspladser. Her kort før den nye lov træder i kraft den 1. oktober, er

Nordpack Industriservice har indgået samarbejde med spansk virksomhed

AktueltBranchenyt15. 09. 2025

Nordpack Industriservice har for nyligt indgået et samarbejde med den spanske virksomhed TECH_M Group. Virksomheden, der ligger i Barcelona, er en fusion af to maskinproducenter i Barcelona, hvilket giver muligheden for at kunne levere fremtidens End-of-Line løsninger til fremsynede

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis





Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Northern Grafics ApS

    Northern Grafics bringer Nordson EDI’s Extrusion Dies ind i Emballageindustriens Næste Generation

  • Northern Grafics ApS

    Northern Grafics Udvider Samarbejdet med SML – nu Eksklusiv Agent i Hele Skandinavien

  • Busch Vakuumteknik A/S

    50 års trofast tjeneste i produktionen

  • HM Systems A/S

    Præcis top- og bundmærkning sikrer ensartethed og sporbarhed i fødevareemballage

  • TaraPac AB

    Tara Pacs sauceflasker til fødevareproducenter

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget produktivitet på mejeriet takket være vakuum fra Busch

  • Northern Grafics ApS

    Fremtidssikret Blown Film Extrusion med Nordson BKG HiCon K-SWE-HD/RS

  • Northern Grafics ApS

    Northern Grafics – Eksklusive partner af Nordson EDI & Nordson BKG i Skandinavien

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Mød Busch Vacuum Solutions på DanFish International 2025 i Nordens Paris

  • Northern Grafics ApS

    Statiske udfordringer til resultater – Northern Grafics og Simco-Ion viser vejen på K 2025

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Fly-koncept skabt af kompositmateriale skal transportere gods langt mere klimavenligt

    03.11.2025

  • Smukfest blev en en ren genbrugsfest – næsten alle genanvendelige krus kom retur

    27.10.2025

  • Danskerne er alt for ivrige ved skraldespande – vi er blandt de værste til at smide mad ud

    21.10.2025

  • Kontrol slår fast – forbuddet fra 2020 mod PFAS virker efter hensigten

    15.10.2025

  • Kollektive ordninger sammen om ny portal til lettere at søge om erhvervskompensationer

    14.10.2025

  • Priserne for emballageaffald får en tur nedad – og samtidig udrulles beregningsværktøj til alle

    07.10.2025

  • Forsker ser sortering og genanvendelse af plast som en overgangsordning

    06.10.2025

  • Ny fase i EU’s regler mod mikroplast: Nu skal produkter mærkes

    30.09.2025

  • Loft over affaldsgebyrerne og nye beregninger tager toppen af udgiften ved producentansvaret

    15.09.2025

  • Nordpack Industriservice har indgået samarbejde med spansk virksomhed

    15.09.2025

  • Svært at vælge det mest bæredygtige materiale – selv forskere blev overrasket i en amerikansk test

    08.09.2025

  • Producent frygter de høje afgifter for bølgepap vil modvirke intentionen bag producentansvaret

    29.08.2025

  • CRISP-projekt skal vise vejen mod genanvendelse af fødevareemballage til ny fødevareemballage

    25.08.2025

  • Konkurrencen om emballageaffaldet er i gang – Emballagereturs prisliste er klar

    18.08.2025

  • Nu genoptager verdens lande forhandlingerne om en plastaftale – som skulle være aftalt i 2024

    12.08.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

InPak
Plast Panorama

Annoncering i trykte magasiner:

InPak
Plast Panorama

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik