• LinkedIn
  • MESSER | MØDER | KURSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

EmballageFOKUS

Fokus på emballage og plast

  • Automation
  • Branchenyt
  • Fødevareemballage
  • Logistik og lager
  • Materialer
  • Miljø
  • Mærkning
  • Plastproduktion

AktueltBranchenytMiljø02. 08. 2021 | Allan Malmberg

Digital platform skal nedbringe kemi-ulykker

AktueltBranchenytMiljø02. 08. 2021 By Allan Malmberg

På trods af et vedvarende politisk fokus er fejlagtig håndtering af kemiske produkter hvert år årsag til et stort antal arbejdsulykker i danske virksomheder. Antallet har de sidste fem år ligget stabilt højt omkring 42.000 årlige ulykker.

Nu vil danske Joblife, der rådgiver virksomheder om arbejdsmiljø, begrænse antallet af kemiske arbejdsulykker ved at tilbyde danske virksomheder en digital platform, der skal gøre det lettere at håndtere de krav, der gælder for kemisk arbejdsmiljø.

Som følge af den manglende udvikling præsenterede Regeringen og arbejdsmarkedets parter i december 2020 nye nationale mål for arbejdsmiljøet i Danmark, hvor endnu kraftigere opmærksomhed nu rettes mod nedbringelsen af arbejdsulykker. Herunder lyder det specifikt, at færre danskere skal udsættes for farlig kemi på arbejdspladsen.

Det har fået danske Joblife, der er en landsdækkende rådgivningsvirksomhed indenfor arbejdsmiljø, til at øge fokus på problemet, og samtidig har de fornyet deres digitale platform, Dansk Kemidatabase, og etableret et korps af kemirådgivere bag med henblik på at gøre det endnu lettere at håndtere kemi i danske virksomheder og dermed reducere det høje antal kemiulykker i Danmark.

Kemiske arbejdsulykker kan ofte være meget alvorlige, fordi der er tale om skader der eksempelvis omhandler ætsninger eller forgiftning. Det er et stort problem, at kemiske ulykker ligger på samme høje niveau år efter år, når vi ved, hvor farlige disse ulykker kan være. I Joblife oplever vi, at virksomheder finder reglerne om kemi besværlige og uigennemskuelige. Og når der ikke er styr på reglerne, så kan der ske fatale ulykker. Derfor mener vi, at det er et område indenfor arbejdsmiljø, der bør have et skærpet fokus, siger Jonas Janholt Waarst, kommerciel direktør i Joblife.

Alle danske virksomheder, der bruger kemiske produkter til dagligt, er forpligtede til at registrere, hvilke produkter medarbejderne håndterer. Det gælder alle virksomheder – lige fra kontorvirksomheden, der bruger rengøringsmidler, til nedbrydningsvirksomheden, hvor medarbejdere håndterer asbestholdige byggematerialer. Samtidig skal virksomhederne foretage en kemisk risikovurdering, hvis medarbejderne håndterer kemiske produkter, der ikke blot kan sidestilles med almindelige husholdningsprodukter.

Joblife vurderer imidlertid, at op mod 50 procent af alle små og mellemstore danske virksomheder ofte ikke lever op til sine forpligtelser, hvad angår registrering af kemi samt foretagelse af kemisk risikovurdering på arbejdspladsen.

Problemet bunder i, at reglerne på området kan være komplekse, og derfor har virksomhederne ikke overblik over forpligtelser. Konsekvensen er, at virksomhedernes medarbejderne ikke har de nødvendige informationer om, hvordan de skal håndtere specifikke kemiske produkter, og i værste tilfælde kan det føre til alvorlige arbejdsulykker eller betydelige komplikationer senere i livet som følge af forkert håndtering af eksempelvis kræftrisikable stoffer, siger Tina Jensen, seniorkonsulent og kemiingeniør hos Joblife.

Med det digitale værktøj ønsker Joblife at gøre det betragteligt nemmere for virksomheder at registrere kemiske produkter, foretage kemisk risikovurdering og samtidig stille de lovpligtige sikkerhedsdatablade til rådighed for medarbejderne. Samtidig har Joblife valgt at stille Dansk Kemidatabase til gratis rådighed for danske virksomheder, der har brug for at registrere op til 10 kemiske produkter.

Vi har et erklæret mål om at nedbringe antallet af kemiske arbejdsulykker i Danmark, og det skal ske ved at gøre processen omkring kemi i virksomhederne væsentligt lettere. Derfor har vi haft fokus på at forbedre Dansk Kemidatabase, så virksomhederne har ét samlet værktøj, der giver dem overblik over reglerne, hjælper dem med nødvendige registreringer og lovpligtige risikovurderinger på en let måde, og samtidig giver virksomhedernes medarbejdere adgang til de dokumenter, de har brug for, siger Jonas Janholt Waarst.

Samtidig er det en fordel for virksomhederne at have sin registrering af kemi online fremfor i ringbind, fordi Joblife hele tiden sikrer, at instruktionerne om de kemiske produkter er kvalitetssikrede med korrekte oversættelser, og medarbejderne kan samtidig lynhurtigt finde frem til information om netop det kemiske produkt, de skal anvende.

Kilde: Joblife

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Miljø

Seneste nyt fra redaktionen

Nyt stort skridt mod et CO2-neutralt pant- og retursystem i Danmark

MiljøTop05. 01. 2026

Fra næste år skal endnu flere flasker og dåser indsamles i eldrevne lastbiler, efter forbrugerne har pantet dem i pantautomaten. Det stiller krav til en effektiv ladeinfrastruktur til opladning af lastbilerne, da pantindsamlingen sker over store afstande på tværs af landet. Derfor har Dansk

Plastpaller med en levetid på mere end 15 år kan spare transportbranchen for millioner

MiljøTop15. 12. 2025

Ved at skifte de traditionelle europaller af træ ud med lettere plastpaller kan Danmarks transporterhverv se ind i årlige besparelser for over 40 millioner kroner, viser nye beregninger. Hvert år bliver der kørt cirka 363 millioner kilometer dansk vejgodstransport, viser tal fra Danmarks

Plastindustrien advarer: Vær forsigtig med køb på udenlandske webshops i juletiden

MaterialerMiljøTop05. 12. 2025

Julen nærmer sig, og med den kommer den årlige bølge af online-indkøb. Men Plastindustrien i Danmark gør nu opmærksom på, at billige varer fra udenlandske webshops som Temu og Shein kan skjule alvorlige risici. Mange af disse produkter er nemlig ikke underlagt EU’s strenge regler for kemi og

Iværksætter med en god idé – men uden CVR-nummer?

AktueltBranchenyt01. 12. 2025

Hvordan bliver en god idé til noget man tjener penge på? For langt de fleste er der to mulige svar på detspørgsmål: ”Start en virksomhed” eller ”Sælg idéen”. Ikke mange ved, at der findes en slags mellemting mellem de to muligheder. Det er jo ikke alle, som ønsker at starte en virksomhed med

Test med specialfilter til opsamling af mikroplast fra bildæk viser gode resultater

MiljøTop01. 12. 2025

Bildæk afgiver mikroplast, når de ruller over asfalten. Nu har en test af et filter udviklet af den danske start-up BAIONYX i samarbejde med Tekniske Universitet (TU) i Berlin med støtte fra Audi Environmental Foundation vist, at det er muligt at opsamle en stor del af disse partikler i

Klimavenlig e-handel vokser op til Black Friday – især de unge ser det som vigtigt

MiljøTop24. 11. 2025

Når danskerne handler på nettet i denne tid op til Black Friday den 28. november, bliver klimavenlige alternativer stadig vigtigere. 4 ud af 10 danskere, mener, at det er vigtigt, at den webshop, de handler hos, tager ansvar for bæredygtighed, sammenlignet med en tredjedel i samme periode sidste år.

Coop fjerner låg på creme fraiche og reducerer 15 ton plast

AktueltMaterialerMiljø20. 11. 2025

Coop tager endnu et skridt mod mindre plastaffald i hverdagen. Fremover bliver creme fraiche fra Coops egen serie, ”Coop”, produceret med en tynd film som låg i stedet for det traditionelle plastlåg. Det drejer sig om 4,7 millioner bægre og giver en årlig reduktion på 15 ton plast svarer til en

Ny PFAS-rapport peger på tre veje til at udfase evighedskemikalierne

AktueltMaterialerMiljø17. 11. 2025

Strammere PFAS-regulering stiller nye krav til danske virksomheder. En national vidensplatform, målrettet støtte til SMV’er og øget gennemsigtighed i værdikæderne kan hjælpe industrien med at udfase evighedskemikalierne. PFAS har i årtier været industriens mirakelmiddel. Kemikalierne gør

Norden ligger i den tunge ende vedrørende forbrug og genanvendelse af plast

AktueltMaterialerMiljø11. 11. 2025

De nordiske lande – Danmark, Norge, Sverige, Finland og Island – har mange steder i verden ry for at være grønne foregangslande. Men når det kommer til forbruget og genanvendelsen af plastik er det meget langt fra at være sandt. Det viser et nyt studie, som forskere fra Syddansk Universitet og

Fly-koncept skabt af kompositmateriale skal transportere gods langt mere klimavenligt

AktueltLogistik og lagerMiljø03. 11. 2025

Michelins afdeling for ”inflatable solutions” og den franske luftfartsvirksomhed, Voliris, vil intensivere deres hidtidige samarbejde om fremtidens elektriske godsfly. Et nyt, hybrid flykoncept, der kombinerer egenskaber fra luftskibe og fly med det formål at fremme bæredygtig

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis





Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Et tilbageblik på året der gik

  • Northern Grafics ApS

    Er coating-linjen blevet jeres flaskehals?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Fra vindtunneller til rumfart: Vakuum til rumfarts undersøgelser

  • HM Systems A/S

    Specialudviklet maskine optimerer etiketteringen hos stor amerikansk fødevare producent

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Centraliseret vakuumsystem reducerer omkostninger for vakuumpakning

  • Northern Grafics ApS

    Klaplejer der styrker produktionslinjens drift – hurtigere skift og færre produktionsstop

  • Northern Grafics ApS

    SML’s Coating-teknologi løfter Produktionen til Næste Niveau i Skandinavien

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch og Pfeiffer bringer den nyeste vakuumteknologi til Ajour 2025

  • Robatech Nordic DK ApS

    Varm smeltning: Sikring af kvaliteten af prik- og perlepåføring

  • Northern Grafics ApS

    Northern Grafics bringer Nordson EDI’s Extrusion Dies ind i Emballageindustriens Næste Generation

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Nyt stort skridt mod et CO2-neutralt pant- og retursystem i Danmark

    05.01.2026

  • Plastpaller med en levetid på mere end 15 år kan spare transportbranchen for millioner

    15.12.2025

  • Plastindustrien advarer: Vær forsigtig med køb på udenlandske webshops i juletiden

    05.12.2025

  • Iværksætter med en god idé – men uden CVR-nummer?

    01.12.2025

  • Test med specialfilter til opsamling af mikroplast fra bildæk viser gode resultater

    01.12.2025

  • Klimavenlig e-handel vokser op til Black Friday – især de unge ser det som vigtigt

    24.11.2025

  • Coop fjerner låg på creme fraiche og reducerer 15 ton plast

    20.11.2025

  • Ny PFAS-rapport peger på tre veje til at udfase evighedskemikalierne

    17.11.2025

  • Norden ligger i den tunge ende vedrørende forbrug og genanvendelse af plast

    11.11.2025

  • Fly-koncept skabt af kompositmateriale skal transportere gods langt mere klimavenligt

    03.11.2025

  • Smukfest blev en en ren genbrugsfest – næsten alle genanvendelige krus kom retur

    27.10.2025

  • Danskerne er alt for ivrige ved skraldespande – vi er blandt de værste til at smide mad ud

    21.10.2025

  • Kontrol slår fast – forbuddet fra 2020 mod PFAS virker efter hensigten

    15.10.2025

  • Kollektive ordninger sammen om ny portal til lettere at søge om erhvervskompensationer

    14.10.2025

  • Priserne for emballageaffald får en tur nedad – og samtidig udrulles beregningsværktøj til alle

    07.10.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

InPak
Plast Panorama

Annoncering i trykte magasiner:

Plast Panorama

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik