
De danske tapperier har som 2030-mål at benytte 100 % genanvendt plastik i deres plastflasker til læskedrikke og kildevand. Og det går foreløbigt den rigtige vej.
En opgørelse fra Bryggeriforeningen, hvor de danske tapperier er organiseret, viser, at man nu er oppe på 52 procent.
– Da vi i 2018 målte første gang, udgjorde genanvendt plastik 28 %, så vi er tæt på en fordobling. Men vi har lang vej endnu, for i 2030 vil vi bruge 100% genanvendt plastik, siger direktør Nick Hækkerup fra Bryggeriforeningen.
Dermed er man kommer over deres egen 2025-målsætning om, at halvdelen af plasten skal være genanvendt.
Til gengæld byder der sig nu en udfordring til, som kan gøre det vanskeligt at komme i mål med 2030-målsætningen. For allerede nu mangler tapperierne nemlig brugbar genanvendelig plast.
Branchen indsamlede med hjælp fra pantende danskerne 11.234 ton genanvendeligt plast i 2022, idet returprocenten på flaskerne var 93 %. Men branchen fik kun mulighed for at bruge 6.315 tons genanvendt plast.
– Der er behov for at sikre, at tapperierne får adgang til den genanvendelige plast, som de selv sender ud på markedet. Det giver en langt bedre udnyttelse af knappe ressourcer at beholde plasten i et lukket kredsløb, i stedet for at stor del af den bruges i produkter, der ender som affald, siger Nick Hækkerup.
Med sine 52 procent er tapperierne ikke bare over egen målsætning. De er også langt foran EU-direktivet for emballage. Det tilsiger, at der skal være mindst 25 procent genanvendt plast i emballagerne i 2025 og 30 procent fem år senere i 2030.
Kilde: Bryggeriforeningen