• LinkedIn
  • MESSER | MØDER | KURSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

EmballageFOKUS

Fokus på emballage og plast

  • Automation
  • Branchenyt
  • Fødevareemballage
  • Logistik og lager
  • Materialer
  • Miljø
  • Mærkning
  • Plastproduktion

AktueltMaterialerMiljø05. 08. 2024 | Allan Malmberg

Brugte tandbørster fra 2023 får en tur til på jysk musikfestival

AktueltMaterialerMiljø05. 08. 2024 By Allan Malmberg

Foto: Orkla Care Danmark

Brugte tandbørster lyder ikke som det største hit, men ikke desto mindre vil Orkla Care Danmarks mundplejebrand Jordan gratis udlevere brugte tandbørster på den jyske Smukfest.

Naturligvis er det ikke hele historien. Tandbørsterne er nye, men er produceret med baggrund i de mange brugte tandbørster, som man indsamlede på sidste års festival i et pilotprojekt. Udtjente tandbørster havner generelt i skraldespanden, festival eller ej, og dermed ryger mange tons plast forbi hele tanken om genanvendelsen.

– Hos Jordan er vi vilde med gode tandbørstevaner, men vi er mindre vilde med det faktum, at de fleste tandbørster ender i skraldespanden efter aftjent værnepligt. Selvom det er vigtigt, at vi hyppigt skifter den gamle tandbørste, behøver det jo ikke at betyde, at vi ikke kan genanvende materialerne. Derfor har vi, sammen med kloge mennesker og smart teknologi, lavet et slags ”genanvendelsesprogram” for tandbørster, der skal sørge for, at en langt større del af det plastik, vi bruger på tandbørster, gør comeback, siger Kiri Vølund, Category & Marketing Manager hos Orkla Care Danmark.

De nye tandbørster hedder Limited Smukfest Edition. 60 procent af plasten kommer fra indsamlede, brugte tandbørster fra henholdsvis Norge, Portugal og under bøgetræerne til Smukfest. Resten af plasten stammer fra defekte plastikflasker og overskudsplast fra Jordans øvrige tandbørsteproduktion.

Ifølge Kiri Vølund er Smukfest-indsamlingen et spændende pilotprojekt, der viser lovende resultater i forhold til at loope endnu mere plastik tilbage i produktionen. Hun er overbevist om, at dette års festival kan give nye værdifulde erfaringer i Jordans arbejde med at teste forskellige returmuligheder og genanvendelsesprodukter.

– Knap 80 procent af affaldet på Smukfest bliver allerede genanvendt. Derfor er Smukfest en oplagt platform for os at teste cirkulær brug af plastik inden for tandbørster. Selvom vi fortsat er på forsøgsstadiet, glæder vi os til at se, hvordan gæsterne tager imod den nye Smukfest-tandbørste, og hvor mange tandbørster vi får retur i år. Jo mere vi lærer om at genanvende materialer i et lukket system, jo flere genanvendte produkter kan vi skabe, siger Kiri Vølund.

Kilde: Orkla Care Danmark

Skrevet i: Aktuelt, Materialer, Miljø

Seneste nyt fra redaktionen

Plastindustrien advarer: Vær forsigtig med køb på udenlandske webshops i juletiden

MaterialerMiljøTop05. 12. 2025

Julen nærmer sig, og med den kommer den årlige bølge af online-indkøb. Men Plastindustrien i Danmark gør nu opmærksom på, at billige varer fra udenlandske webshops som Temu og Shein kan skjule alvorlige risici. Mange af disse produkter er nemlig ikke underlagt EU’s strenge regler for kemi og

Iværksætter med en god idé – men uden CVR-nummer?

AktueltBranchenyt01. 12. 2025

Hvordan bliver en god idé til noget man tjener penge på? For langt de fleste er der to mulige svar på detspørgsmål: ”Start en virksomhed” eller ”Sælg idéen”. Ikke mange ved, at der findes en slags mellemting mellem de to muligheder. Det er jo ikke alle, som ønsker at starte en virksomhed med

Test med specialfilter til opsamling af mikroplast fra bildæk viser gode resultater

MiljøTop01. 12. 2025

Bildæk afgiver mikroplast, når de ruller over asfalten. Nu har en test af et filter udviklet af den danske start-up BAIONYX i samarbejde med Tekniske Universitet (TU) i Berlin med støtte fra Audi Environmental Foundation vist, at det er muligt at opsamle en stor del af disse partikler i

Klimavenlig e-handel vokser op til Black Friday – især de unge ser det som vigtigt

MiljøTop24. 11. 2025

Når danskerne handler på nettet i denne tid op til Black Friday den 28. november, bliver klimavenlige alternativer stadig vigtigere. 4 ud af 10 danskere, mener, at det er vigtigt, at den webshop, de handler hos, tager ansvar for bæredygtighed, sammenlignet med en tredjedel i samme periode sidste år.

Coop fjerner låg på creme fraiche og reducerer 15 ton plast

AktueltMaterialerMiljø20. 11. 2025

Coop tager endnu et skridt mod mindre plastaffald i hverdagen. Fremover bliver creme fraiche fra Coops egen serie, ”Coop”, produceret med en tynd film som låg i stedet for det traditionelle plastlåg. Det drejer sig om 4,7 millioner bægre og giver en årlig reduktion på 15 ton plast svarer til en

Ny PFAS-rapport peger på tre veje til at udfase evighedskemikalierne

AktueltMaterialerMiljø17. 11. 2025

Strammere PFAS-regulering stiller nye krav til danske virksomheder. En national vidensplatform, målrettet støtte til SMV’er og øget gennemsigtighed i værdikæderne kan hjælpe industrien med at udfase evighedskemikalierne. PFAS har i årtier været industriens mirakelmiddel. Kemikalierne gør

Norden ligger i den tunge ende vedrørende forbrug og genanvendelse af plast

AktueltMaterialerMiljø11. 11. 2025

De nordiske lande – Danmark, Norge, Sverige, Finland og Island – har mange steder i verden ry for at være grønne foregangslande. Men når det kommer til forbruget og genanvendelsen af plastik er det meget langt fra at være sandt. Det viser et nyt studie, som forskere fra Syddansk Universitet og

Fly-koncept skabt af kompositmateriale skal transportere gods langt mere klimavenligt

AktueltLogistik og lagerMiljø03. 11. 2025

Michelins afdeling for ”inflatable solutions” og den franske luftfartsvirksomhed, Voliris, vil intensivere deres hidtidige samarbejde om fremtidens elektriske godsfly. Et nyt, hybrid flykoncept, der kombinerer egenskaber fra luftskibe og fly med det formål at fremme bæredygtig

Smukfest blev en en ren genbrugsfest – næsten alle genanvendelige krus kom retur

AktueltMaterialerMiljø27. 10. 2025

Ét år efter introduktionen af Danmarks første genanvendelige festivalkrus har Smukfest, Royal Unibrew og Faerch bevist, at cirkularitet ikke bare er en ambition – det er noget, der virker i praksis. På Smukfest 2025 nåede returprocenten for de genanvendelige krus hele 97 procent – et resultat,

Danskerne er alt for ivrige ved skraldespande – vi er blandt de værste til at smide mad ud

AktueltMiljø21. 10. 2025

Vi smider som nation alt for meget mad ud, viser nye tal fra Eurostat. Ligesom vi er blandt de værste til at producere affald, ryger der også mere end dobbelt så meget mad i skraldespanden i forhold det europæiske gennemsnit. Ifølge opgørelsen har Danmark et samlet madspild på 261 kilo pr.

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis





Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Northern Grafics ApS

    Er coating-linjen blevet jeres flaskehals?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Fra vindtunneller til rumfart: Vakuum til rumfarts undersøgelser

  • HM Systems A/S

    Specialudviklet maskine optimerer etiketteringen hos stor amerikansk fødevare producent

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Centraliseret vakuumsystem reducerer omkostninger for vakuumpakning

  • Northern Grafics ApS

    Klaplejer der styrker produktionslinjens drift – hurtigere skift og færre produktionsstop

  • Northern Grafics ApS

    SML’s Coating-teknologi løfter Produktionen til Næste Niveau i Skandinavien

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch og Pfeiffer bringer den nyeste vakuumteknologi til Ajour 2025

  • Robatech Nordic DK ApS

    Varm smeltning: Sikring af kvaliteten af prik- og perlepåføring

  • Northern Grafics ApS

    Northern Grafics bringer Nordson EDI’s Extrusion Dies ind i Emballageindustriens Næste Generation

  • Northern Grafics ApS

    Northern Grafics Udvider Samarbejdet med SML – nu Eksklusiv Agent i Hele Skandinavien

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Plastindustrien advarer: Vær forsigtig med køb på udenlandske webshops i juletiden

    05.12.2025

  • Iværksætter med en god idé – men uden CVR-nummer?

    01.12.2025

  • Test med specialfilter til opsamling af mikroplast fra bildæk viser gode resultater

    01.12.2025

  • Klimavenlig e-handel vokser op til Black Friday – især de unge ser det som vigtigt

    24.11.2025

  • Coop fjerner låg på creme fraiche og reducerer 15 ton plast

    20.11.2025

  • Ny PFAS-rapport peger på tre veje til at udfase evighedskemikalierne

    17.11.2025

  • Norden ligger i den tunge ende vedrørende forbrug og genanvendelse af plast

    11.11.2025

  • Fly-koncept skabt af kompositmateriale skal transportere gods langt mere klimavenligt

    03.11.2025

  • Smukfest blev en en ren genbrugsfest – næsten alle genanvendelige krus kom retur

    27.10.2025

  • Danskerne er alt for ivrige ved skraldespande – vi er blandt de værste til at smide mad ud

    21.10.2025

  • Kontrol slår fast – forbuddet fra 2020 mod PFAS virker efter hensigten

    15.10.2025

  • Kollektive ordninger sammen om ny portal til lettere at søge om erhvervskompensationer

    14.10.2025

  • Priserne for emballageaffald får en tur nedad – og samtidig udrulles beregningsværktøj til alle

    07.10.2025

  • Forsker ser sortering og genanvendelse af plast som en overgangsordning

    06.10.2025

  • Ny fase i EU’s regler mod mikroplast: Nu skal produkter mærkes

    30.09.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

InPak
Plast Panorama

Annoncering i trykte magasiner:

Plast Panorama

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik