• LinkedIn
  • MESSER | MØDER | KURSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

EmballageFOKUS

Fokus på emballage og plast

  • Automation
  • Branchenyt
  • Fødevareemballage
  • Logistik og lager
  • Materialer
  • Miljø
  • Mærkning
  • Plastproduktion

AktueltAutomationMaterialerMiljø28. 08. 2023 | Allan Malmberg

Affald fra showroom røg tidligere ud – nu skal det i stedet sendes til genanvendelse

AktueltAutomationMaterialerMiljø28. 08. 2023 By Allan Malmberg

Foto: Körber Supply Chain

Körber Supply Chain har sammen med med Marius Pedersen A/S fundet en metode til at forhindre, at tonsvis af affald fra deres showroom bare ryger ud – i stedet bliver det nu sendt til genanvendelse.

Showroomet spiller en afgørende rolle for den nordjyske teknologivirksomhed Körber Supply Chain, der leverer og udvikler automatiserede løsninger til intern logistik.

Det bruges nemlig til præsentation af Körbers løsninger i praksis gennem test af udstyr med kundernes produkter og afprøvning i forhold til specifikke krav. Showroomet har dermed en afgørende rolle i kundernes beslutningsproces ved at give dem mulighed for at opleve Körbers teknologi på nært hold.

Desværre genereres der som en konsekvens heraf store mængder affald i form af eksempelvis dåser, flasker og pap- og plastemballage. Indtil nu er dette affald i henhold til krav fra told- og skattemyndighederne blot blevet destrueret i en forbrændingsproces, hvilket har en negativ indvirkning på miljøet. Derfor har Körber søgt efter bedre løsninger til affaldshåndtering.

– Showroomet er det sted, hvor kunderne træffer den endelige beslutning, da de her har mulighed for at afprøve vores løsninger sammen med deres produkter. I de tilfælde, hvor vores kunder ikke vil have produkterne retur, kan vi ikke reducere mængden af affald, men vi kan finde en bedre håndtering. Vores første tanke var velgørenhed, da de varer vi tester, ofte stadig er egnede til brug, men det er desværre ikke lovligt af toldmæssige årsager. I stedet har vi nu fundet en samarbejdspartner, der kan sikre, at alt, hvad der kan genanvendes, bliver genanvendt, siger Claus Gade, der er Application Technician hos Körber Supply Chain.

For at imødekomme udfordringen har Körber indgået et samarbejde med miljøvirksomheden Marius Pedersen A/S, der er ekspert i effektiv affaldssortering og genanvendelse. Målet er at reducere det ressourcespild, der tidligere opstod fra showroomet samt at reducere udledningen af skadelige stoffer i atmosfæren.

– Det handler om at genanvende så meget som muligt. Tidligere blev produkter og emballage destrueret sammen. Med den nye aftale bliver alt fra papir og plast adskilt og genanvendt. Vores behov for bortskaffelse af affald varierer meget, så det er også vigtigt for os, at vi nemt kan bestille afhentning, når behovet opstår, siger Claus Gade.

Affaldshåndteringen er kun et af de miljømæssige tiltag hos Körber. Virksomheden har nedsat et bæredygtighedsteam bestående af medarbejdere, der har den opgave at implementere tiltag og fremme den grønne omstilling i virksomheden. De lokale initiativer gælder alt fra tilbud om sammenkørselsordning til kun køb af 100 procent grøn strøm til lokationen i Arden.

– Det er alle vigtige skridt for at hjælpe miljøet. Vi har fået igangsat nogle initiativer og er i gang med at få opbygget en god kultur gennem hele organisationen. At vi nu arbejder i et fælles team, gør det lettere for os at finde muligheder for at mindske vores miljømæssige fodaftryk og især reducere vores energi- og strømforbrug, forklarer Mette S. Grosen, der er Technical Documentation Engineer og forperson for sustainability-arbejdsgruppen.

Som en del af sine initiativer har Körber desuden opsat fire ladestandere fra Clever på matriklen i Arden, der også kommer til at være tilgængelig for lokalområdet efter arbejdstid.

Kilde: Körber Supply Chain

Skrevet i: Aktuelt, Automation, Materialer, Miljø

Seneste nyt fra redaktionen

Ny praksisnær emballagehvidbog skal hjælpe virksomheder i en ny reguleret virkelighed

AktueltMiljø27. 01. 2026

Med producentansvaret for emballage (EPR) og den kommende EU-forordning om emballage og emballageaffald (PPWR) står mange virksomheder over for en ny og kompleks virkelighed, hvor lovgivning, økonomi, emballagedesign og materialevalg skal hænge sammen i praksis. Som svar på disse udfordringer

Kartoffelskræller bliver til bionedbrydelig fødevareemballage

MaterialerMiljøTop26. 01. 2026

Landbrugsaffald skal omdannes til komposterbar emballage til fødevare- og drikkevaresektoren. Det er målet med et forskningsprojekt, der vil erstatte fossilt baserede plastmaterialer ved at anvende lokalt forekommende naturlige fibre, såsom sukkerroemasse, majsblade og

Plastmageruddannelsen kommer efter stort forarbejde til Holbæk

AktueltBranchenyt21. 01. 2026

I flere år har det været et ønske at få plastmageruddannelsen til Sjælland. Og det er nu lykkedes at få godkendelsen i hus, efter et flerårigt samarbejde mellem blandt andre Dansk Industri, 3F, Den Jyske Håndværkerskole og plastbranchen. Placeringen bliver i Holbæk i den nordvestlige del af

Affaldssortering skal blive lettere med EU-idé om at harmonisere piktogrammer og farvekoder

AktueltMærkningMiljø21. 01. 2026

For at styrke affaldssorteringen på tværs af hele EU, har Europa-Kommissionen’s Fælles Forskningscenter komet op med et forslag til, hvordan man kan harmonisere mærkningen. Idéen er, at man via piktogrammer og farvekoder skal gøre det lettere for forbrugerne at identificere, hvordan produkter

Tre bæredygtige emballageløsninger sikrede Smurfit Westrock Scandinavien tredobbelt WorldStar

AktueltBranchenyt13. 01. 2026

Ved den verdensomspændende WorldStar-uddelinger for emballageløsninger, kunne Smurfit Westrock se tilbage på 15 priser - og hele tre af dem blev vundet af den skandinaviske del af virksomheden. De tre priser i år er en gentagelse af sidste års bedrift, hvor det også blev til tre skandinaviske

Hjemmelevering fra IKEA i Danmark tager springet – overgår til at blive fuld-elektriske

AktueltLogistik og lagerMiljø12. 01. 2026

Når IKEA sender deres produkter direkte fra IKEAs varehuse til hjemmelevering, vil det for fremtiden udelukkende foregår via elektriske køretøjer. Leveringerne for IKEA udføres af flere forskellige leverandører, hvoraf Bring står for den absolut største del. Hver dag udfører virksomheden ca. 500

Nyt stort skridt mod et CO2-neutralt pant- og retursystem i Danmark

AktueltMiljø05. 01. 2026

Fra næste år skal endnu flere flasker og dåser indsamles i eldrevne lastbiler, efter forbrugerne har pantet dem i pantautomaten. Det stiller krav til en effektiv ladeinfrastruktur til opladning af lastbilerne, da pantindsamlingen sker over store afstande på tværs af landet. Derfor har Dansk

Plastpaller med en levetid på mere end 15 år kan spare transportbranchen for millioner

AktueltMiljø15. 12. 2025

Ved at skifte de traditionelle europaller af træ ud med lettere plastpaller kan Danmarks transporterhverv se ind i årlige besparelser for over 40 millioner kroner, viser nye beregninger. Hvert år bliver der kørt cirka 363 millioner kilometer dansk vejgodstransport, viser tal fra Danmarks

Iværksætter med en god idé – men uden CVR-nummer?

AktueltBranchenyt01. 12. 2025

Hvordan bliver en god idé til noget man tjener penge på? For langt de fleste er der to mulige svar på detspørgsmål: ”Start en virksomhed” eller ”Sælg idéen”. Ikke mange ved, at der findes en slags mellemting mellem de to muligheder. Det er jo ikke alle, som ønsker at starte en virksomhed med

Test med specialfilter til opsamling af mikroplast fra bildæk viser gode resultater

AktueltMiljø01. 12. 2025

Bildæk afgiver mikroplast, når de ruller over asfalten. Nu har en test af et filter udviklet af den danske start-up BAIONYX i samarbejde med Tekniske Universitet (TU) i Berlin med støtte fra Audi Environmental Foundation vist, at det er muligt at opsamle en stor del af disse partikler i

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis





Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Northern Grafics ApS

    Statisk elektricitet koster dyrt i produktionen

  • HM Systems A/S

    HM Group samler kræfterne på Interpack 2026

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Et tilbageblik på året der gik

  • Northern Grafics ApS

    Er coating-linjen blevet jeres flaskehals?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Fra vindtunneller til rumfart: Vakuum til rumfarts undersøgelser

  • HM Systems A/S

    Specialudviklet maskine optimerer etiketteringen hos stor amerikansk fødevare producent

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Centraliseret vakuumsystem reducerer omkostninger for vakuumpakning

  • Northern Grafics ApS

    Klaplejer der styrker produktionslinjens drift – hurtigere skift og færre produktionsstop

  • Northern Grafics ApS

    SML’s Coating-teknologi løfter Produktionen til Næste Niveau i Skandinavien

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch og Pfeiffer bringer den nyeste vakuumteknologi til Ajour 2025

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ny praksisnær emballagehvidbog skal hjælpe virksomheder i en ny reguleret virkelighed

    27.01.2026

  • Kartoffelskræller bliver til bionedbrydelig fødevareemballage

    26.01.2026

  • Plastmageruddannelsen kommer efter stort forarbejde til Holbæk

    21.01.2026

  • Affaldssortering skal blive lettere med EU-idé om at harmonisere piktogrammer og farvekoder

    21.01.2026

  • Tre bæredygtige emballageløsninger sikrede Smurfit Westrock Scandinavien tredobbelt WorldStar

    13.01.2026

  • Hjemmelevering fra IKEA i Danmark tager springet – overgår til at blive fuld-elektriske

    12.01.2026

  • Nyt stort skridt mod et CO2-neutralt pant- og retursystem i Danmark

    05.01.2026

  • Plastpaller med en levetid på mere end 15 år kan spare transportbranchen for millioner

    15.12.2025

  • Iværksætter med en god idé – men uden CVR-nummer?

    01.12.2025

  • Test med specialfilter til opsamling af mikroplast fra bildæk viser gode resultater

    01.12.2025

  • Coop fjerner låg på creme fraiche og reducerer 15 ton plast

    20.11.2025

  • Ny PFAS-rapport peger på tre veje til at udfase evighedskemikalierne

    17.11.2025

  • Norden ligger i den tunge ende vedrørende forbrug og genanvendelse af plast

    11.11.2025

  • Fly-koncept skabt af kompositmateriale skal transportere gods langt mere klimavenligt

    03.11.2025

  • Smukfest blev en en ren genbrugsfest – næsten alle genanvendelige krus kom retur

    27.10.2025

Alle nyheder ›

Læs Plast Panorama gratis online:

Plast Panorama

Annoncering i Plast Panorama:

Plast Panorama

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik