• LinkedIn
  • MESSER | MØDER | KURSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

EmballageFOKUS

Fokus på emballage og plast

  • Automation
  • Branchenyt
  • Fødevareemballage
  • Logistik og lager
  • Materialer
  • Miljø
  • Mærkning
  • Plastproduktion

Branchenyt24. 03. 2025 | Allan Malmberg

Ny overenskomst på plads for HK’ere i emballageindustrien

Branchenyt24. 03. 2025 By Allan Malmberg

Flere procenter på fritvalgskontoen og den arbejdsgiverbetalte pension, stigninger i mindstelønnen og tillæg samt flere rettigheder til frihed. Det er noget af det, som HK’ere og 3F’ere ansat i emballageindustrien har udsigt til.

HK Privat, 3F Industri (Emballage) og DI (DIO) har nemlig sat underskrifter på en fornyelse af Emballageoverenskomsten. Aftalen er 3-årig og omfatter ansatte, der for eksempel arbejder som trykkere og kartonnagearbejdere.

– Vi står med et resultat som imødekommer medlemmernes to største ønsker, nemlig mere på lønsedlen og bedre mulighed for fleksibilitet i arbejdslivet. Samtidig har vi fået vederlag til organiserede arbejdsmiljørepræsentanter ind og forhøjet vederlaget til vores dygtige og dedikerede tillidsrepræsentanter. Det er vi tilfredse med, siger faglig sekretær i HK Privat, Carsten Frisch.

Overenskomsten er en minimallønsoverenskomst, hvilket vil sige, der udover de centralt aftalte forbedringer er årlige lokale lønforhandlinger, hvor der enten individuelt eller kollektivt kan forhandles mere hjem i lønposen.

Den nye overenskomst indeholder blandt andet:
*Fra i år hæves arbejdsgivers indbetaling til pension med 1 procentpoint, så den som minimum udgør 11 procent.
*Arbejdsgivers indbetaling til frivalgskontoen hæves med 2 procentpoint i overenskomstperioden. Fra 9 til 10 procent i 2026 og igen fra 10 til 11 procent i 2027.
*Ret til at anvende fritvalgsmidler til barnets 3. sygedag, børnebørnsomsorgsdage og ledsagelse af nærtstående til bl.a. hospitalsbesøg.
*Stigninger i elevlønnen på samlet 11 procent i overenskomstperioden.
*Vederlag på 9000 kr. årligt til arbejdsmiljørepræsentanter og tillidsrepræsentanter, som er medlem af HK Privat eller 3F Industri (Emballage).
*Værdien af ikke-afholdte feriefridage overføres fremover automatisk til fritvalgskontoen. Dermed er man som ansat sikret udbetaling af værdien, hvis feriefridagene ikke afholdes. Hidtil har man selv skulle bede om at få pengene udbetalt inden for tre uger, og det er ikke alle, der får det gjort.
*Ret til 2 uger mere med fuld løn under barsel. Ugerne er til fri fordeling blandt forældrene.

Kilde HK Privat

Skrevet i: Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Tilliden til virksomheders miljøkommunikation er fortsat alarmerende lav

MærkningMiljøTop26. 05. 2026

Trods øget fokus på greenwashing og strammere regler for grøn markedsføring har danskerne fortsat lav tillid til virksomhedernes miljøkommunikation. En ny undersøgelse, som Opinion har gennemført for Svanemærket, viser, at danske forbrugere er lige så frustrerede over greenwashing, som de var for to

Nyt dansk supermateriale skal forbedre dansk industris konkurrenceevne

AktueltMaterialer20. 05. 2026

Et nyt banebrydende projekt, FUTURPLAST, skal udvikle næste generation af cirkulære, ultrastærke og lette materialer, der kan reducere materialeforbrug og CO2-aftryk, og på sigt erstatte både konventionelle komposit-materialer og metaller. Innovationsfonden investerer 19,5 mio. kr. i projektet

Ny teknologi skal omdanne ubrugelig plastaffald til værdifulde kemiske produkter

AktueltMaterialerMiljø11. 05. 2026

Et samarbejde mellem DTU, GreenLab Skive, Hysata og SemperCycle skal udvikle en ny teknologi til genanvendelse af forurenet plastik-affald. På sigt kan genanvendt industri- og husholdningsplast erstatte en betydelig del af de grundprodukter, der i dag bruges i stor skala i kemi-industrien.

Forskere vil bruge planter til at fjerne mikroplast fra vand

AktueltMaterialerMiljø04. 05. 2026

Et nyt dansk projekt vil udvikle en grøn metode til at rense mikroplast ud af vand ved hjælp af naturlige stoffer fra planter. Målet er at erstatte de syntetiske kemikalier, der bruges i dag. - Det paradoksale er, at vi i dag bruger kemikalier til at fjerne forurening, som selv kan være

Bionedbrydelig fødevareemballage, der også øger fødevarernes holdbarhed

AktueltMaterialerMiljø27. 04. 2026

Mens man udvikler biologisk nedbrydelig fødevareemballage fra upcycled ostevalle og mandelskaller, har det EU-finansierede projekt YPACK opdaget, at integration af zinkoxid og oregano æterisk olie hjælper bio-papir med at beskytte mod bakteriel forurening i fødevareemballage. Det er med til at

Ny Multi-Film Unit øger kapacitet og fleksibilitet ved indpakning med strækhættefolie

AktueltBranchenyt21. 04. 2026

Tentoma A/S lancerer den nye MFU Multi-Film Unit (patent pending), der er en innovativ foliestand, udviklet til RoRo StretchPack strækhættepakkemaskiner. Den nye MFU Multi-Film Unit imødekommer et voksende behov for øget kapacitet og effektiv håndtering af flere foliestørrelser på den samme

Københavnske skoler får genbrugelige madbokse – skal erstatte engangsemballage

AktueltMaterialerMiljø20. 04. 2026

Genbrugelige madbokse skal erstatte engangsemballage i spisefrikvarteret på Københavns folkeskoler. I dag serveres omkring 6.500 måltider dagligt i engangsemballage, hvilket betyder at mere end 1,5 millioner stykker engangsemballage smides ud om året. Det skal nye genbrugelige madbokse i fremtiden

Årets Affaldsindsamlingen er i fuld gang – og påskestormen kan betyde ekstra affald

MaterialerMiljøTop14. 04. 2026

I denne uge er det tid for årets Affaldsindsamlingen, som Danmarks Naturfredningsforening står bag. I organisationen venter man, at indsamlerne vil få ekstra travlt i år. - Stormen kan virkelig have spredt store mængder affald ud i naturen og i landskabet. Så jeg forventer helt klart, at vi får

Travlt som aldrig før ved pantautomaterne – men forude venter måske en regning fra EU

AktueltMaterialerMiljø07. 04. 2026

Hvis man har måttet stå en anelse i kø ved en pantautomat i løbet af 2025, er det ikke underligt. Nye tal fra Dansk Retursystem viser, at vi som nation satte ny rekord i indlevering af pantemballage. Rekorden steg med 88 mio. styk, så man landede på 2,2 mia. emballager. - Jo mere danskerne

Damifo Group fortsætter væksten med opkøb af Posibi

AktueltMaterialerMiljø23. 03. 2026

Miljøkoncernen Damifo Group har de senere år udvidet markant med nye miljøpladser og opkøb af virksomheder i hele landet. Nu fortsætter væksten med købet af Posibi A/S, der styrker koncernens position inden for sortering og genanvendelse af komplekse affaldsstrømme De senere år har Damifo

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis





Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Northern Grafics ApS

    Ny Ionblæser fra Simco-ION Neutraliserer Statisk Elektricitet på op til 3 meters afstand

  • HM Systems A/S

    Kom med til Børsen Bæredygtig Summit 2026 i Øksnehallen

  • TaraPac AB

    Nye plastbøtter i PP med lavere gramvægt og optimeret trykflade

  • Northern Grafics ApS

    Northern Grafics tilbyder Vortex Tubes på deres nye Webshop – Se priserne på Webshoppen

  • TaraPac AB

    Tara Pacs nye bæredygtighedsrapport for 2025 er her

  • HM Systems A/S

    Linerfree® fra HM Systems udvalgt som Børsen Bæredygtig Case 2026

  • HM Systems A/S

    HM Systems viser etikettering som en integreret del af emballagen

  • Northern Grafics ApS

    Bestil Vortec køleløsninger online – nem og hurtig adgang hos Northern Grafics

  • HM Systems A/S

    Avanceret etikettering af komplekse emballager i pharma

  • Northern Grafics ApS

    PolyNeo™ Melt Pump fra Nordson BKG sætter nyt benchmark i polymerprocessering

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Tilliden til virksomheders miljøkommunikation er fortsat alarmerende lav

    26.05.2026

  • Nyt dansk supermateriale skal forbedre dansk industris konkurrenceevne

    20.05.2026

  • Ny teknologi skal omdanne ubrugelig plastaffald til værdifulde kemiske produkter

    11.05.2026

  • Forskere vil bruge planter til at fjerne mikroplast fra vand

    04.05.2026

  • Bionedbrydelig fødevareemballage, der også øger fødevarernes holdbarhed

    27.04.2026

  • Ny Multi-Film Unit øger kapacitet og fleksibilitet ved indpakning med strækhættefolie

    21.04.2026

  • Københavnske skoler får genbrugelige madbokse – skal erstatte engangsemballage

    20.04.2026

  • Årets Affaldsindsamlingen er i fuld gang – og påskestormen kan betyde ekstra affald

    14.04.2026

  • Travlt som aldrig før ved pantautomaterne – men forude venter måske en regning fra EU

    07.04.2026

  • Damifo Group fortsætter væksten med opkøb af Posibi

    23.03.2026

  • Fastfood-kæde tager nyt skridt på vej mod en emballagefri dine-in

    17.03.2026

  • Ny affaldsordning giver bedre plads til plast i Holbæk Kommune

    11.03.2026

  • Plastmageruddannelsen skal ses efter i sømmene – håber på input fra virksomhederne

    27.02.2026

  • Ny højteknologiskproduktionslinje skal styrke kapacitet, kvalitet og reducere spild

    26.02.2026

  • Ny Tech Tour tager 3D-print rundt i hele landet i marts

    23.02.2026

Alle nyheder ›

Læs Plast Panorama gratis online:

Plast Panorama

Annoncering i Plast Panorama:

Plast Panorama

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik