
Niels Ingemann Møller, bestyrelsesformand i Ingemann Components A/S i Bjæverskov kan i morgen torsdag fejre sin 70-års fødselsdag som bestyrelsesformand i de tre selskaber i Ingemann-gruppen, som han ejer sammen med sin hustru.
Han har været aktiv i forskellige brancher. Salgsdirektør i De Danske Sukkerfabrikker og siden adm. direktør i Emborg Foods i Aalborg. Dernæst adm. direktør i Ess-Food i København. Som søn af en landbrugsfamilie tog han sammen med hustruen springet og blev selvstændig, da de begge fyldte 50.
Ingemann Components producerer avancerede optiske løsninger til teknisk belysning. Salget sker fortrinsvis i Europa og USA. Virksomheden fik Gazelleprisen i flere år. Koncernen omfatter også emballageløsninger og bæredygtig handel med produkter fra 3. verdenslande. De tre børn overtog ledelsen i 2020.
Nu skal der være tid til andet. Han er jævnligt på tennisbanen, har meldt sig ind i Danmarks Sportsfiskerforbund. Tilknytningen til landbruget fornægter sig ikke med det nye medlemskab af Dansk Veteran Traktor Forbund.
Privat bor Niels Ingemann Rasmussen sammen med sin hustru i Roskilde.