• LinkedIn
  • MESSER | MØDER | KURSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

EmballageFOKUS

Fokus på emballage og plast

  • Automation
  • Branchenyt
  • Fødevareemballage
  • Logistik og lager
  • Materialer
  • Miljø
  • Mærkning
  • Plastproduktion

Branchenyt10. 01. 2023 | Allan Malmberg

Million-donation fra lukket detailkæde til Red Barnet

Branchenyt10. 01. 2023 By Allan Malmberg

Foto. Chris Linde

Aldi vil trække sig ud af Danmark i 2023, men i det sidste hele år for den tyske detailgigant her i landet, lykkedes det at donere cirka 1,3 mio. kr. til organisationen Red Barnet.

En del af pengene, cirka 240.000 kr., kommer fra pantdonationer fra kunderne i Aldi-butikker landet over. Og det kan man fortsat gøre, så længe de har åbent.

Udover pantpenge, er der indsamlet penge på en række forskellige måde. Fx er der kommet 160.000 kr. ved salg af vognmønter, mens salg af støttebamser har givet næsten lige så meget, nemlig 150.000.

Selvom den største enkelt del af donationen, 550.000 kr. er kommet direkte fra Aldi, er hovedparten kommet andre steder fra. Og det er Aldis adm. dir i Danmark, Finn Tang, glad for.

– Vores samarbejde med Red Barnet har igen i år – på trods af inflation og større pres på husholdningsbudgetterne – resulteret i flotte donationer fra Aldis kunder og en super indsats fra vores medarbejdere i flere fundraising- og støttetiltag henover året. Jeg er stolt af, at vi kan runde vores gode samarbejde af med endnu et rigtig flot beløb til Red Barnets vigtige arbejde.

Pantsamarbejdet mellem detailkæden og Red Barnet begyndte i 2019, men stopper i forbindelse med butikslukningerne

– Vi er utrolig glade for vores samarbejde med Aldi, og der skal lyde en stor tak til Aldis kunder og medarbejdere, som igen har været med til at gøre en stor forskel for børn i hele verden. Hvad enten det er børn i udsatte positioner, der står uden for fællesskabet, eller børn i krige, kriser og konflikter, så har bidraget fra Aldi gjort, at vi har hjulpet endnu flere, siger Johanne Schmidt-Nielsen, generalsekretær i Red Barnet.

Den samlede 2022-donation på tæt ved 1,3 mio. kr. til Red Barnet består af:

Donation fra Aldi Danmark: 550.000 kr.
Pantdonation fra Aldis kunder: 242.000 kr.
Maddonation til Red Barnets sommerlejre: 85.000 kr.
Fundraising, salg af vognmønter: 160.000 kr.
Fundraising til Red Barnets Landsindsamling og Ukraine-indsamling: 26.000 kr.
Fundraising, salg Red Barnet-støttebamser (25 kr. per bamse): 150.000 kr.
Donation af børneartikler til Red Barnets genbrugsbutikker: 60.000 kr.

Kilde: Aldi

Skrevet i: Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Plastindustrien advarer: Vær forsigtig med køb på udenlandske webshops i juletiden

MaterialerMiljøTop05. 12. 2025

Julen nærmer sig, og med den kommer den årlige bølge af online-indkøb. Men Plastindustrien i Danmark gør nu opmærksom på, at billige varer fra udenlandske webshops som Temu og Shein kan skjule alvorlige risici. Mange af disse produkter er nemlig ikke underlagt EU’s strenge regler for kemi og

Iværksætter med en god idé – men uden CVR-nummer?

AktueltBranchenyt01. 12. 2025

Hvordan bliver en god idé til noget man tjener penge på? For langt de fleste er der to mulige svar på detspørgsmål: ”Start en virksomhed” eller ”Sælg idéen”. Ikke mange ved, at der findes en slags mellemting mellem de to muligheder. Det er jo ikke alle, som ønsker at starte en virksomhed med

Test med specialfilter til opsamling af mikroplast fra bildæk viser gode resultater

MiljøTop01. 12. 2025

Bildæk afgiver mikroplast, når de ruller over asfalten. Nu har en test af et filter udviklet af den danske start-up BAIONYX i samarbejde med Tekniske Universitet (TU) i Berlin med støtte fra Audi Environmental Foundation vist, at det er muligt at opsamle en stor del af disse partikler i

Klimavenlig e-handel vokser op til Black Friday – især de unge ser det som vigtigt

MiljøTop24. 11. 2025

Når danskerne handler på nettet i denne tid op til Black Friday den 28. november, bliver klimavenlige alternativer stadig vigtigere. 4 ud af 10 danskere, mener, at det er vigtigt, at den webshop, de handler hos, tager ansvar for bæredygtighed, sammenlignet med en tredjedel i samme periode sidste år.

Coop fjerner låg på creme fraiche og reducerer 15 ton plast

AktueltMaterialerMiljø20. 11. 2025

Coop tager endnu et skridt mod mindre plastaffald i hverdagen. Fremover bliver creme fraiche fra Coops egen serie, ”Coop”, produceret med en tynd film som låg i stedet for det traditionelle plastlåg. Det drejer sig om 4,7 millioner bægre og giver en årlig reduktion på 15 ton plast svarer til en

Ny PFAS-rapport peger på tre veje til at udfase evighedskemikalierne

AktueltMaterialerMiljø17. 11. 2025

Strammere PFAS-regulering stiller nye krav til danske virksomheder. En national vidensplatform, målrettet støtte til SMV’er og øget gennemsigtighed i værdikæderne kan hjælpe industrien med at udfase evighedskemikalierne. PFAS har i årtier været industriens mirakelmiddel. Kemikalierne gør

Norden ligger i den tunge ende vedrørende forbrug og genanvendelse af plast

AktueltMaterialerMiljø11. 11. 2025

De nordiske lande – Danmark, Norge, Sverige, Finland og Island – har mange steder i verden ry for at være grønne foregangslande. Men når det kommer til forbruget og genanvendelsen af plastik er det meget langt fra at være sandt. Det viser et nyt studie, som forskere fra Syddansk Universitet og

Fly-koncept skabt af kompositmateriale skal transportere gods langt mere klimavenligt

AktueltLogistik og lagerMiljø03. 11. 2025

Michelins afdeling for ”inflatable solutions” og den franske luftfartsvirksomhed, Voliris, vil intensivere deres hidtidige samarbejde om fremtidens elektriske godsfly. Et nyt, hybrid flykoncept, der kombinerer egenskaber fra luftskibe og fly med det formål at fremme bæredygtig

Smukfest blev en en ren genbrugsfest – næsten alle genanvendelige krus kom retur

AktueltMaterialerMiljø27. 10. 2025

Ét år efter introduktionen af Danmarks første genanvendelige festivalkrus har Smukfest, Royal Unibrew og Faerch bevist, at cirkularitet ikke bare er en ambition – det er noget, der virker i praksis. På Smukfest 2025 nåede returprocenten for de genanvendelige krus hele 97 procent – et resultat,

Danskerne er alt for ivrige ved skraldespande – vi er blandt de værste til at smide mad ud

AktueltMiljø21. 10. 2025

Vi smider som nation alt for meget mad ud, viser nye tal fra Eurostat. Ligesom vi er blandt de værste til at producere affald, ryger der også mere end dobbelt så meget mad i skraldespanden i forhold det europæiske gennemsnit. Ifølge opgørelsen har Danmark et samlet madspild på 261 kilo pr.

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis





Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • HM Systems A/S

    Specialudviklet maskine optimerer etiketteringen hos stor amerikansk fødevare producent

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Centraliseret vakuumsystem reducerer omkostninger for vakuumpakning

  • Northern Grafics ApS

    Klaplejer der styrker produktionslinjens drift – hurtigere skift og færre produktionsstop

  • Northern Grafics ApS

    SML’s Coating-teknologi løfter Produktionen til Næste Niveau i Skandinavien

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch og Pfeiffer bringer den nyeste vakuumteknologi til Ajour 2025

  • Robatech Nordic DK ApS

    Varm smeltning: Sikring af kvaliteten af prik- og perlepåføring

  • Northern Grafics ApS

    Northern Grafics bringer Nordson EDI’s Extrusion Dies ind i Emballageindustriens Næste Generation

  • Northern Grafics ApS

    Northern Grafics Udvider Samarbejdet med SML – nu Eksklusiv Agent i Hele Skandinavien

  • Busch Vakuumteknik A/S

    50 års trofast tjeneste i produktionen

  • HM Systems A/S

    Præcis top- og bundmærkning sikrer ensartethed og sporbarhed i fødevareemballage

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Plastindustrien advarer: Vær forsigtig med køb på udenlandske webshops i juletiden

    05.12.2025

  • Iværksætter med en god idé – men uden CVR-nummer?

    01.12.2025

  • Test med specialfilter til opsamling af mikroplast fra bildæk viser gode resultater

    01.12.2025

  • Klimavenlig e-handel vokser op til Black Friday – især de unge ser det som vigtigt

    24.11.2025

  • Coop fjerner låg på creme fraiche og reducerer 15 ton plast

    20.11.2025

  • Ny PFAS-rapport peger på tre veje til at udfase evighedskemikalierne

    17.11.2025

  • Norden ligger i den tunge ende vedrørende forbrug og genanvendelse af plast

    11.11.2025

  • Fly-koncept skabt af kompositmateriale skal transportere gods langt mere klimavenligt

    03.11.2025

  • Smukfest blev en en ren genbrugsfest – næsten alle genanvendelige krus kom retur

    27.10.2025

  • Danskerne er alt for ivrige ved skraldespande – vi er blandt de værste til at smide mad ud

    21.10.2025

  • Kontrol slår fast – forbuddet fra 2020 mod PFAS virker efter hensigten

    15.10.2025

  • Kollektive ordninger sammen om ny portal til lettere at søge om erhvervskompensationer

    14.10.2025

  • Priserne for emballageaffald får en tur nedad – og samtidig udrulles beregningsværktøj til alle

    07.10.2025

  • Forsker ser sortering og genanvendelse af plast som en overgangsordning

    06.10.2025

  • Ny fase i EU’s regler mod mikroplast: Nu skal produkter mærkes

    30.09.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

InPak
Plast Panorama

Annoncering i trykte magasiner:

Plast Panorama

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik