
I løbet af 2022 blev der sat en ny rekord for antallet af pantemballager. Over 2 milliarder emballager blev behandlet gennem pantsystemet sidste år, hvilket svarer til, at der blev pantet 5,4 millioner emballager dagligt.
Allerede i juli kunne man fornemme, at der var en rekord på vej. I den måned blev der pantet over 200 millioner flasker og dåser, hvilket var første gang, dette antal blev nået i en enkelt måned.
Den imponerende rekord fra 2022 bygger videre på den tidligere rekord fra 2021, hvor den nye rekord er næsten 4% højere.
– I sommer takkede vi sammen med bryggerierne og vores øvrige bagland danskerne for at pante, så deres flasker og dåser kan blive genanvendt til nye til gavn for klima og miljø. Noget kunne tyde på, at forbrugerne har taget godt imod anerkendelsen af deres indsats, og at de fortsat holder fast i de gode pantvaner,” udtaler Dansk Retursystems administrerende direktør, Lars Krejberg Petersen.
I 2022 nåede returprocenten 92%, hvilket placerer det danske pantsystem blandt de bedste i verden.
Dansk Retursystem bygger desuden på en cirkulær økonomisk forretningsmodel. Målet er, at alle emballager skal bære deres egne omkostninger, og udgifterne til indsamling, sortering og forberedelse af materialer til genanvendelse skal dækkes af indtægterne, herunder den pris virksomheden opnår for de genanvendelige materialer.
Kilde: Dansk Retursystem