Med sikkerhedssystemet ”Safe Robotics Area Protection” fra Sick, får man en ubegrænset og sikker adgang til robottens farlige område. ”Safe Robotics Area Protection” giver deslige mulighed for automatisk at genstarte robotten når operatøren forlader området. Sikkerhedssystemet består af 3 individuelle systemer; sBot Speed, sBot Stop eller sBot Speed–UR, der alle kan integreres enkelt og fleksibelt i robottens applikation.
Med sBot Stop kombineres et sikkerhedslysgitter, en sikkerhedslysbom eller en sikkerhedslaserscanner sammen med det konfigurerbare sikkerhedsmodul Flexi Classic på en intelligent måde. Sikkerhedssystemet kan nemt integreres med robotstyringen og giver mulighed for et kompakt maskindesign med en minimal sikkerhedsafstand til den farlige position, takket være den korte responstid for hele sikkerhedssystemet.
Ved anvendelse af en sikkerhedslaserscanner sammen med sikkerhedssystemet Flexi Soft får man et sikkerhedssystem der tilpasser robottens driftsforhold til operatørens arbejdsopgaver. Når operatøren har forladt robottens farlige område, udløser sBot Speed den automatiske genstart af robotten. Dette øger produktiviteten, da nedetid er reduceret og arbejdsgangen optimeret.
Robottens hastighedsjusteringsfunktion udvider også levetiden. De ikke-sikre automatiseringsfunktioner og sikkerhedsfunktioner er blevet præ-fabrikerede og testet, hvilket betyder, at sBot Speed er let at integrere i de mest almindelige robotstyringer.
sBot Speed-UR er et sikkerhedssystem dedikeret til Universal Robots. Det er en del af familien Safe Robotics Area Protection, som giver en sikker og åben adgang til robottens arbejdsområde. Det giver et udvalg af prædesignede sikkerhedsfunktioner og muliggør en højere produktivitet på samme tid som følge af mindre nedetid.