
Flydebrikker fra danske Hexa-Cover A/S reducerer fordampning fra vandreservoirer med op til 80 procent. Firmaet har med en ny certificering til også at overdække drikkevand med flydebrikker opnået en yderligere styrkelse af markedspositionen på det australske marked. Hernede ved man om nogen, at vand er en knap og værdifuld ressource med baggrund i de mange voldsomme brande.
Kellpo A/S og Hexa-Cover A/S Thisted har i årevis samarbejdet om at levere løsningen på problemet – nu er den unikke løsning også godkendt til brug på drikkevand.
Løsningen er som sagt at overdække vandoverfladen med flydebrikker. Men ikke den slags, som bringer mere plast til verden eller risikerer at flyve af og blive en belastning for miljøet. I stedet dækkes vandet af sekskantede flydebrikker af 100 procent genbrugsplast fra Hexa-Cover A/S.
Hexa-Cover-flydebrikkerne fordeler sig selv på overfladen og forhindrer på denne måde op til 80 procent af fordampningen. Hertil beskytter brikkerne også mod alge- og bakterievækst, herunder ikke mindst E-coli.
Som den første producent af produkter af genbrugsplast er Hexa-Cover A/S nu også godkendt til overdækning af drikkevand i Australien.
-Genbrugsplasten, vi anvender til Hexa-Covers, er i en kvalitet, som gør det muligt for os at støbe brikkerne, så de lever op til de høje australske standarder for drikkevand. Det er en gamechanger, der for alvor åbner op for det store og meget lovende australske marked, siger Ole Petersen, CEO i Kellpo, der har produceret flydebrikker for Hexa-Cover A/S siden 2004.