
Mettler-Toledo Product Inspection har lanceret sin hidtil mest avancerede røntgen-inspektionsteknologi, som samtidig er et markant fremskridt inden for evnen til at detektere kontaminanter med lav densitet i emballerede fødevarer. Den nye teknologi vil hjælpe fødevareproducenter med at undgå produkttilbagekaldelser, reducere unødigt produktspild og forbedre produktintegriteten og beskyttelsen af varemærkets omdømme.
Mettler-Toledos avancerede DXD- og DXD+ ”dual energy” detektor teknologi er optimeret til at identificere fremmedlegemer som kalkaflejringer, glas med lavt mineralindhold, gummi og visse plasttyper.
Disse typer kontaminanter er normalt svære at detektere i ”uskarpe” eller “støjfyldte” røntgenbilleder, som man får af produkter med overlappende produkter med forskellige teksturer, som f.eks. pakker med pasta, kyllingebryst, pølser og frosne kartoffelbaserede produkter.
Sådanne applikationer er som skabt til den avancerede DXD- og DXD+ detektor teknologi i samarbejde med Mettler-Toledos nye intuitive Advanced Material Discrimination softwareværktøjer. Softwaren bidrager til at separere og fjerne fødevarens basismateriale fra røntgenbilledet, så kontaminanter med lavere densitet bliver afsløret.
Takket være DXD- og DXD+ detekteringens nøjagtighed og pålidelighed kan fødevareproducenter have større tillid til at deres produkter er sikre for forbrugerne, og de vil samtidig drage fordel af færre falske frasorteringer og mindre produktspild, hvilket bidrager til at sikre et hurtigere afkast på investeringen.
Den avancerede detektorteknologi fås i to udgaver, hvilket giver kunderne to varianter af ”dual energy” røntgenteknologien med hver deres ydeevne at vælge imellem.
DXD: forbedret røntgenydeevne til en konkurrencedygtig pris. Kan anvendes i samme miljø som ”single energy” systemer og kan anvendes med linjehastigheder på op til typisk 100 m/minut.
DXD+: overlegen detektorteknologi til de mest udfordrende anvendelsesområder. Indsamler flere data om det produkt der inspiceres, og avanceret billedanalysesoftware producerer tydeligere billeder med meget højere opløsning. DXD+ kan anvendes ved linjehastigheder på op til typisk 45 m/minut.